Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 09.11.2023

Po kilku latach nieustającej kampanii na rzecz Końca Epoki Klatkowej w Unii Europejskiej stoimy obecnie przed dużym wyzwaniem.

List do Komisji Europejskiej

Dwa lata temu Komisja Europejska zobowiązała się do przedstawienia zakazu stosowania klatek do września 2023 roku. Jednak pomimo pozytywnego wyniku analizy oceniającej konsekwencje stopniowego wycofywania klatek, oraz wyraźnego poparcia Europejczyków dla znacznej poprawy sytuacji zwierząt hodowlanych, nie zostały ogłoszone żadne reformy.

Osoby protestujące przed budynkami UE z logo Koniec Epoki Klatkowej

Komitet Obywatelski "End the Cage Age / Koniec Epoki Klatkowej", w którego skład wchodzi prezeska naszej fundacji, Małgorzata Szadkowska, wysłał oficjalne pismo do Komisji Europejskiej apelujące o bezzwłoczną publikację przepisów wycofujących hodowlę klatkową.

Komisja ma 2 miesiące na ustosunkowanie się do wezwania. Komitet wymaga od niej jasnej odpowiedzi na pytanie czy planuje wywiązać się ze swojego zobowiązania do wycofania hodowli klatkowej i kiedy dokładnie to nastąpi.

Innymi słowy, wygląda na to, że Komisja Europejska słucha głosów wielkiego przemysłu rolnego, ignorując demokratyczny proces Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej i zapominając o woli dziewięciu na dziesięciu obywateli UE, którzy zgadzają się, że zwierzęta hodowlane nie powinny być trzymane w pojedynczych klatkach. 

Osoba podpisująca petycję Koniec Epoki Klatkowej

Komitet Obywatelski jest gotowy pójść na całość i w razie potrzeby odwołać się do Trybunału Unii Europejskiej, aby chronić demokratyczne prawa i zapewnić zwierzętom hodowlanym godne życie.

Koniec Epoki Klatkowej w Polsce? Mamy odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa.

W lipcu tego roku złożyliśmy petycję prowadzoną razem ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki z ponad 220 tysiącami Waszych podpisów apelującą o poparcie przez Polskę Końca Epoki Klatkowej. Chcemy podzielić się z Wami otrzymaną odpowiedzią.

Compassion Polska i Otwarte Klatki z banerem z apelem do ministra ze stęplem "Odrzucona"

Ministerstwo potwierdziło w odesłanym nam dokumencie, że unijne przepisy dotyczące zwierząt hodowlanych wymagają aktualizacji. Mimo to rozpatrzyło naszą petycję negatywnie

Po zebraniu w sumie 255 729 podpisów zamykamy petycję Koniec Epoki Klatkowej, która jednocześnie po zebraniu tak dużej liczby podpisów, stała się największą polską petycją w sprawie zwierząt hodowanych do produkcji żywności.

Dlatego obiecujemy, że Wasze głosy nie pójdą na marne – tak wysokie poparcie dla zakazu hodowli klatkowej będzie naszym argumentem w rozmowach z nowo wybranymi posłami i posłankami oraz przyszłym rządem.

Zróbmy burzę na Twitterze

Ważne, żeby Komisja Europejska także zobaczyła, że setki tysięcy z Was zgadzają się z wysłanym przez Komitet "Koniec Epoki Klatkowej" listem i domagają się wycofania chowu klatkowego.

Mamy teraz dwa miesiące, aby przekonać Komisję Europejską do opublikowania propozycji mających zakończyć epokę klatkową.

Weź udział w akcji masowego wysyłania tweetów do Komisji i Komisarzy.

Wybierz jeden z proponowanych przykładowych tweetów lub napisz własny.

Kończy się czas dla 300 mln zwierząt żyjących w klatkach. @EU_Commission @vonderleyen @MarosSefcovic @SKyriakidesEU @VeraJourova @jwojc, obiecaliście reformę, gdzie jest projekt? Domagamy się podjęcia działań i określenia ich harmonogramu!📢 #EndTheCageAge

Demokracja jest zagrożona. Obywatele UE wyrazili obawy co do hodowli klatkowej, a KE obiecała podjęcie działań. @EU_Commission @vonderleyen @VeraJourova @MarosSefcovic @SKyriakidesEU @jwojc Najwyższy czas dotrzymać obietnicy! Kiedy zakończycie epokę klatkową? #EndTheCageAge!

🕒Potrzebujemy pilnych działań dla 300 mln zwierząt w klatkach! @EU_Commission @vonderleyen @MarosSefcovic @SKyriakidesEU @VeraJourova @jwojc, Wasza obietnica była jasna, gdzie jest projekt reform? Domagamy się konkretnych działań i harmonogramu! 📣 #EndTheCageAge

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).