Ikona wyszukiwania

Wybory 2023: Odpieramy zarzuty

News Section Icon Opublikowane 24.10.2023

Z zaniepokojeniem odnotowaliśmy fakt, że kwestia traktowania zwierząt stała się elementem powyborczej politycznej gry. W materiale tvp.info, z którego screen prezentujemy poniżej, znajdują się odniesienie do naszych działań w ramach współtworzonej przez nas wraz ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, Green REV Institute, Fundacją Alberta Schweitzera i Eurogroup for Animals strony Wybory dla zwierząt oraz naszych postulatów, w tym projektu wycofania hodowli klatkowej czy zakazu sprzedaży żywych ryb. Postulaty, których celem jest lepsze traktowanie zwierząt zostały przedstawione w negatywnym świetle i zostały wręcz opisane jako próba zamachu na polskie rolnictwo.

Screen pokazujący dyskusję na temat ochrony zwierząt w TVP Info

Naszym pierwszym postulatem w ramach siedmiu pytań, które zadawaliśmy partiom politycznym, jest wsparcie dla rolnictwa ekologicznego i regeneracyjnego. Nie jest to zamach na polskie rolnictwo! Przeciwnie, ocenia się, że są to najlepsze rodzaje rolnictwa, które m.in. regenerują glebę, pozytywnie wpływają na różnorodność biologiczną i wyraźnie poprawiają dobrostan zwierząt. Zrównoważone metody produkcji rolnej zapewnią źródło utrzymania na obszarach wiejskich i złagodzą ubóstwo, czego nie gwarantują systemy intensywnej produkcji rolnej. Potrzebujemy w Polsce gruntowej przebudowy naszego systemu żywnościowego z wykluczeniem ferm przemysłowych. Drobni rolnicy powinni znaleźć się w centrum wyzwania związanego z bezpieczeństwem żywnościowym. Warto pamiętać, że wielkoskalowymi systemami monokulturowymi pod względem wydajności dają plony niższe nawet o 20-60%. Uprawy o mniejsze skali mają z kolei potencjał w łagodzenia zmian klimatu. Takie zmiany są elementem naszej wizji.

Nasza Wizja przyszłego rolnictwa kładzie nacisk na:

  • Dobre zdrowie ludzi dzięki zapewnieniu powszechnego dostępu do wystarczających ilości pełnowartościowej żywności.
  • Zrównoważone metody produkcji rolnej, dające źródło utrzymania na obszarach wiejskich i łagodzące ubóstwo.
  • Ochronę planety i jej cennych zasobów: gleby, wody, lasów i różnorodności biologicznej.
  • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa,
  • Humanitarne metody hodowli promujące zdrowie i naturalne zachowania zwierząt, jako istot czujących oraz nie powodujące u nich bólu i cierpienia.
  • Redukcja spożycia produktów zwierzęcych w populacjach o wysokiej konsumpcji dla osiągnięcia celów środowiskowych, zdrowotnych i zrównoważonego rozwoju (przypominamy, że Polska wg Banku Światowego znajduje się na liście tych krajów!).

Od razu też odpowiadamy też na kontrowersyjne zaczepki: żadnych robaków politykom i polityczkom podawać do jedzenia nie będziemy, ponieważ w Compassion sprzeciwiamy się takim pomysłom.

Powraca pytanie: dlaczego więc nasze postulaty zostały poddane krytyce? 

Przypominamy, że to właśnie PiS inicjatorem słynnej "Piątki dla zwierząt" i wiemy, że wśród polityków i polityczek PiS są osoby, którym zależy na losie zwierząt. Jako organizacja apolityczna, na długo przed wyborami, wielokrotnie i bezskutecznie próbowaliśmy kontaktować się także z partiami Prawo i Sprawiedliwość i Polskie Stronnictwo Ludowe, aby porozmawiać o postulatach dotyczących zwierząt i rolnictwa. Niestety nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi od tych partii!

Teraz okazuje się, że kwestia traktowania zwierząt stała się narzędziem cynicznej politycznej gry, a dobro czujących istot nie jest tu wartą uwagi kwestią, o ile nie przekłada się na poparcie wyborców. Dlatego odsyłamy twórców tej błędnej narracji raz jeszcze do naszych postulatów i pytań, które zadaliśmy partiom politycznym.

Krowy w intensywnej hodowli patrzące w obiektyw

Traktowanie zwierząt nie jest kwestią polityczną: zabieganie o lepsze traktowania zwierząt hodowlanych wynika z wiedzy naukowej na temat zwierząt i ich potrzeb oraz uniwersalnych zasad etycznych, które zobowiązują nas do szacunku, ochrony i troski wobec zwierząt. Pozostajemy otwarci na rozmowy ze wszystkimi frakcjami politycznymi w temacie przyszłości polskiego rolnictwa i lepszego traktowania zwierząt hodowlanych.

Jeszcze raz dziękujemy partiom, które poparły nasze postulaty: Razem, Zieloni, Platforma Obywatelska, Lewica, Polska 2050, Inicjatywa Polska, Nowoczesna.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).