Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 06.10.2023

Przed rozpoczęciem Światowego Dnia Ośmiornic (8 października), połączyliśmy siły z organizacjami pozarządowymi i ekspertami z całego świata, aby wezwać rząd Wysp Kanaryjskich do odrzucenia planów budowy pierwszej na świecie fermy ośmiornic.

Organizacje pozarządowe z całego świata łączą siły, by powstrzymać hodowlę ośmiornic

Napisaliśmy wspólny list do rządu Wysp Kanaryjskich podpisany przez organizacje takie jak Eurogroup for Animals, Greenpeace Spain i Oceana UK, oraz ekspertów, takich jak Peter Singer i Jennifer Jacquet, wzywający władze do odrzucenia wniosku złożonego przez Nueva Pescanova. Wniosek miał na celu uzyskanie zgody na budowę fermy ośmiornic w porcie Las Palmas na Gran Canarii, do czego nie możemy dopuścić!

List tłumaczy, że wydanie zgody na budowę fermy byłoby źródłem okrucieństwa wobec zwierząt i szkód dla środowiska naturalnego i może mieć negatywny wpływ na społeczności i turystykę na wyspach.

Nasze raporty przeciwko hodowli ośmiornic

W 2021 roku opracowaliśmy raport „Przemysłowa hodowla ośmiornic – przepis na katastrofę”, który udowodnił, że cechy szczególne ośmiornic sprawiają, że nie nadają się do hodowli. Ośmiornice są z natury samotnikami, często żyją i polują w pojedynkę. Zamknięcie ich w zbiornikach może prowadzić do agresji, a nawet kanibalizmu. Co więcej, badanie przeprowadzone przez LSE (The London School of Economics and Political Science) wykazało w raporcie na temat odczuwania u takich zwierząt, że hodowla ośmiornic o wyższym poziomie dobrostanu jest niemożliwa i że zawsze będzie się dla nich wiązała z cierpieniem. Renomowane systemy certyfikacji owoców morza RSPCA i Friend of the Sea (FOS) ogłosiły już, że nie będą certyfikować ośmiornic z hodowli.

Ośmiornica na tle skał

W marcu 2023 roku wraz z Eurogroup for Animals opublikowaliśmy kolejny raport, w którym dokonaliśmy przeglądu planów proponowanej fermy, na której firma planuje hodować około miliona ośmiornic rocznie, produkując 3000 ton ich mięsa. Te plany potwierdziły nasze obawy, ujawniając niehumanitarne praktyki takie jak stosowanie do uboju zawiesiny lodowej, co zostało naukowo uznane za okrucieństwo.

Ogromny sprzeciw na całym świecie

W ciągu ostatnich trzech lat, międzynarodowy sprzeciw wobec hodowli ośmiornic znacząco nabrał na sile. Dziesiątki organizacji pozarządowych, ekspertów zajmujących się zwierzętami, ekologów, obrońców przyrody i polityków wyraziło sprzeciw wobec planów zamknięcia tych wyjątkowych zwierząt w podwodnych fermach.

Stan Waszyngton w USA zaproponował ustawę zakazującą hodowli ośmiornic, a Wielka Brytania prawnie uznała głowonogi, w tym ośmiornice, za istoty czujące. Władze Hawajów zamknęły fermę ośmiornic Kanaloa, a w Kanadzie zaproponowano rządową petycję w sprawie zakazu hodowli ośmiornic.

Ośmiornica przy powierzchni wody

Dr Elena Lara, nasza ekspertka ds. badań nad rybami i autorka obu raportów, powiedziała:

„W tegoroczny Światowy Dzień Ośmiornic powinniśmy celebrować te wyjątkowe, fascynujące i inteligentne stworzenia, a nie planować ich wykorzystywanie dla zysku poprzez zamykanie ich w podwodnych przemysłowych fermach. Nadszedł czas, aby zakończyć hodowlę przemysłową, a nie ją rozwijać.

Ich miejsce jest w oceanach, a nie na fermach. To czujące stworzenia, które tak jak inne zwierzęta odczuwają ból, cierpienie i niepokój. Ich hodowla nie tylko byłaby okrutna i zbędna, ale także nieekologiczna i szkodliwa dla naszych oceanów. Musiałyby być karmione rybami łowionymi w naturalnym środowisku, co powiększyłoby przełowienie i brak bezpieczeństwa żywnościowego w najbardziej narażonych społecznościach.

Stanowczo wzywamy władze Wysp Kanaryjskich, by postąpiły właściwie i raz na zawsze odrzuciły te okrutne i szkodliwe dla środowiska plany przemysłowej hodowli ośmiornic. Aby podkreślić to wezwanie, wspierający nas z całego świata będą mówić głośno o tym, co jest dla nich ważne biorąc udział w koordynowanej kampanii w mediach społecznościowych z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Ośmiornic skierowanej do rządu Wysp Kanaryjskich."

Przyłącz się!

Wesprzyj naszą kampanię wysyłając własną wiadomość do rządu Wysp Kanaryjskich w Światowy Dzień Ośmiornic (8 października), oznaczając go: 

  • @PresiCan na X/Twitterze,
  • @PRES.Gobcan na Facebooku.
  • @gobcanarias na Instagramie,

Użyj hashtagu #StopOctopusFarming - obserwując go zobaczysz jak rozwija się akcja!

Przykładowe wiadomości

Twitter / X

Poniżej znajdziesz przykładową wiadomość w języku polskim. Po kliknięciu przycisku wyślesz Tweeta do rządu Wysp Kanaryjskich po angielsku.

@PresiCan Musicie odrzucić plany pierwszej na świecie fermy ośmiornic. Stop okrucieństwu! #StopOctopusFarming

Facebook

Przykładowa wiadomość do skopiowania i zapostowania na Facebooku:

@PRES.Gobcan - reject plans for the Gran Canaria octopus farm. Stop the cruelty! #StopOctopusFarming

Tłumaczenie: @PRES.Gobcan - odrzućcie plany fermy ośmiornic na Gran Canaria. Stop okrucieństwu! #StopOctopusFarming

Instagram

Przykładowa grafika do wstawienia na Instagrama z oznaczeniem @gobcanarias :

Stop Octopus Farming

@gobcanarias - reject plans for the Gran Canaria octopus farm. Stop the cruelty! #StopOctopusFarming

Tłumaczenie: @gobcanarias - odrzućcie plany fermy ośmiornic na Gran Canaria. Stop okrucieństwu! #StopOctopusFarming

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).