Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 13.09.2023

Dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała swoje przemówienie, podczas którego nie wspomniała wcześniejszego zobowiązania dotyczącego wycofania hodowli klatkowej, które złożyła jeszcze w 2021 roku w odpowiedzi na Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age / Koniec Epoki Klatkowej” popartą przez niemal 1,4 miliona obywatelek i obywateli. Obawiamy się, że to oznacza, że ta kluczowa zmiana dla zwierząt zostanie odroczona.

Compassion in World Farming Polska uznaje to za skandaliczny przejaw lekceważenia obywatelskiego zaangażowania w czasach, gdy ludzie tracą zaufanie do UE. Zapewniamy, że będziemy sprawdzać wszystkie dostępne opcje, aby dopilnować, że UE spełni wolę swoich obywateli.

Brązowe kury stłoczone w klatce

UE pod naciskiem lobby agrobiznesu

W poniedziałek w tym tygodniu „Financial Times” poinformował, że UE rozważa rezygnację z planów wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów w zakresie dobrostanu zwierząt, w tym wycofania hodowli klatkowej.

W dzisiejszym przemówieniu na temat priorytetów Unii Europejskiej na następny rok, przewodnicząca von der Leyen nie wspomniała o planach przedstawienia nowych przepisów. Podążając za żądaniami lobby wielkiego agrobiznesu, ogłosiła plan „większego dialogu” w tej sprawie.

Wszystko to pomimo niekończących się konsultacji, spotkań i opinii naukowych w ciągu ostatnich wielu lat, które wskazały konieczność wycofania hodowli klatkowej, a także pracy dziesiątek tysięcy obywateli, którzy wnieśli swój wkład w proces kształtowania nowego prawa. Urzędnicy Komisji poświęcili znaczne zasoby i fundusze publiczne na przygotowanie projektów ustaw, które mają być odroczone.

To zdrada obywateli

To, co się dzisiaj stało, jest skandaliczne. Obawiamy się, że Komisja Europejska nie dotrzyma słowa, że zapewni zwierzętom godne życie, uginając się pod żądaniami lobby agrobiznesu i opóźniając wprowadzenie nowych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt – powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion in World Farming Polska i członkini komitetu obywatelskiego inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej to jedyna inicjatywa, co do której Komisja Europejska zdecydowanie zobowiązała się do działania, mimo że to narzędzie demokracji obywatelskiej istnieje od ponad dekady. Niedotrzymanie tego zobowiązania jest wyraźną porażką demokracji i przejawem lekceważenia zaangażowania obywatelskiego – kontynuowała Małgorzata Szadkowska.

Komisja Europejska zdradziła zaufanie swoich obywateli. W związku z tym sprawdzamy teraz  wszystkie dostępne opcje, aby zapewnić, że UE spełni wyraźną wolę obywateli – podsumowała.

Historyczne zobowiązanie Komisji

Dwa lata temu Komisja Europejska zobowiązała się do zaprzestania stosowania klatek w hodowli zwierząt w odpowiedzi na Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age / Koniec Epoki Klatkowej”, którą zainicjowała i koordynowała nasza fundacja Compassion in World Farming.

Było to pierwsze takie zobowiązanie od czasu wprowadzenia przez UE tego narzędzia demokracji ponad dziesięć lat temu. Komisja wskazała wtedy, że dokona przeglądu unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w trzecim kwartale 2023 r.

Cielak leży na sianie w budce igloo

Życie wypełnione cierpieniem

Każdego roku w UE około 300 milionów zwierząt hodowlanych nadal spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach lub boksach, co powoduje ich ogromne cierpienie. Na przykład kury nioski i króliki żyją na przestrzeni wielkości kartki A4. Dorosłe samice świń muszą spędzać prawie połowę każdego roku w klatkach, w których nie mogą się nawet obrócić.

W Polsce co roku zamykamy w klatkach więcej zwierząt niż mamy obywateli i obywatelek: 39 000 000 kur, prawie 1 000 000 królików, kolejny 1 000 000 cieląt i około 400 tysięcy świń.

Pomóż: zaapeluj do Ursuli Von der Leyen

Aby pomóc odwrócić tę sytuację, wezwij przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę Von der Leyen do dotrzymania jej zobowiązania i bezzwłocznej publikacji propozycji nowych przepisów zakazujących stosowania klatek.

Opublikuj poniższy post na Twitterze.

Przewodnicząca @vonderleyen, domagam się opublikowania przepisów dotyczących zakazu stosowania klatek. Proszę wypełnić swoje zobowiązanie wobec 1,4 mln obywateli Europy, którzy wzywają do Końca Epoki Klatkowej #EndTheCageAge

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).