Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 12.06.2023

Nasza przełomowa konferencja Wymieranie czy regeneracja, zorganizowana we współpracy z IPES-Food i innymi partnerami, rzuciła światło na problemy naszego zniszczonego systemu żywnościowego. Obecni na niej światowi eksperci przedstawili możliwe polityczne sposoby na jego naprawę, skupiając się na rozwiązaniach rolnictwa regeneracyjnego.

Zdjęcie grupowe uczestników sesji plenarnej z konferencji
© Nacho Rivera

Dwudniowa konferencja odbywająca się 11-12 maja gościła wiodących specjalistów różnych dziedzin, m.in zmian klimatycznych, dobrostanu zwierząt, finansów, rolnictwa regeneracyjnego oraz polityki żywnościowej. Prowadzone przez nich dyskusje dotyczyły znalezienia lepszych sposobów produkcji żywności, które pozwoliłyby nam kierować się ku regeneracji, zamiast ku wymieraniu.

Aktualny system żywnościowy jest szkodliwy dla naszego zdrowia, stanu naszej planety i dla miliardów cierpiących przez niego zwierząt. Marnujemy ponad 1/3 wyprodukowanej żywności, podczas gdy 1 na 10 osób na świecie cierpi głód.

Wymiana pomysłów, rozwiązań i najlepszych przykładów

W bogatym harmonogramie konferencji znalazły się wykłady, sesje interaktywne, dyskusje oraz okazje do nawiązania kontaktów. W wydarzeniu uczestniczyło ok 700 delegatów z 37 krajów – część na miejscu, część w formie online. Dodatkowo, ponad 200 tys. widzów oglądało konferencję emitowaną na żywo na kilku oficjalnych kanałach rządowych w Chinach.

Prezentacja Melissy Leach przy pełnej widowni
© Nacho Rivera

Głos zabrali m.in. aktywiści Vandana Shiva i Raj Patel, pisarz kulinarny i brytyjski “car” żywnościowy Henry Dimbleby, przedstawiciele ONZ i FAO Stefanos Fotiou, Olivier De Schutter i Corinna Hawkes, Peter Elwin z Planet Tracker, pisarz i ekolog Carl Safina, światowej sławy etolożka i antropolożka dr Jane Goodall oraz dyrektor wykonawczy sieci Waitrose James Bailey. Poza wyżej wymienionymi mówcami można było posłuchać także innych ekspertów w dziedzinach polityki środowiskowej i żywnościowej, zdrowia publicznego oraz dobrostanu zwierząt.

Omawiali oni kluczowe tematy takie jak konieczność zredukowania nadmiernej konsumpcji mięsa i produktów odzwierzęcych, rola przedsiębiorstw i inwestycji w tworzeniu zrównoważonego systemu żywnościowego oraz wpływ różnych systemów agroekologicznych i regeneracyjnych na stan naszej planety.

Przykłady dobrych rozwiązań

Prelegenci przedstawili też ważne przykłady działania regeneracyjnych i zrównoważonych rozwiązań w perspektywie rolniczej, biznesowej i politycznej, na przykład:

  • Rune-Christoffer Dragsdahl z Duńskiego Towarzystwa Wegetariańskiego opowiadał o postępowych zaleceniach żywieniowych wprowadzonych przez Danię, które nawołują do przyjęcia diety bogatszej w warzywa i rośliny strączkowe ze znaczącym ograniczeniem spożycia mięsa.
  • Kierowniczka ds. zrównoważonego zaopatrzenia z firmy cateringowej Compass Group, Rachel Eyres, zwróciła uwagę na fakt, że wprowadzenie większej ilości roślinnych dań w menu poprawiło wszechstronność firmy i usprawniło działanie łańcucha dostaw.
  • James Bailey (dyr. wykonawczy Waitrose) przekonywał widownię, że droga do regeneracyjnej produkcji żywności prowadzi przez podważanie statusu quo przy jednoczesnej współpracy z przemysłem spożywczym.
  • Susan Chomba, dyrektorka Viable Landscapes for Africa at the World Resources Institute (Rentowne Ziemie dla Afryki w Światowym Instytucie Zasobów) promowała metodę regeneracji nadzorowanej przez rolników, która przynosi sukcesy w przywracaniu żywotności ziemi w Afryce. Mówiła, że „afrykańscy rolnicy wiedzą jak wytrzymałe są rodzime uprawy, my o tym zapomnieliśmy i nie wykorzystujemy ich potencjału”. 
Ostatnia sesja plenarna - Carl Safina, Susan Chomba, Vandana Shiva, Peter Stevenson, Corinna Hawkes
© Nacho Rivera

Zmiana dla lepszej przyszłości

Prezes międzynarodowy Compassion in World Farming, Philip Lymbery, wygłosił jeden głównych wykładów konferencji, w którym ostrzegał, że czas podjęcia decyzji przez ludzkość się kończy. Musimy wybrać, czy kierujemy się w stronę wyginięcia czy regeneracji. Pod koniec wydarzenia podsumował:

Konferencje mają moc zmieniania obowiązujących narracji, a ta zgromadziła największe umysły by stworzyć regeneracyjną przyszłość dla ludzi i dla planety.
Usłyszeliśmy piękne i empatyczne przykłady regeneracji w praktyce. Znaleźliśmy nowych przyjaciół i sojuszników do wspólnej walki o bezpieczną przyszłość dla zwierząt, ludzi i planety zanim będzie za późno.

– dodał Philip Lymbery

Delegaci zadający pytania na konferencji
© Nacho Rivera

Po udanej konferencji planujemy kontynuować pracę nad wprowadzaniem omawianych rozwiązań w formie webinarów. Będziemy współpracować z ekspertami, władzami i przemysłami w odpowiednich sektorach, by połączyć nasze pomysły w praktyczne rozwiązania systemowe, które stworzą globalny system żywności optymalny da ludzi, zwierząt i zdrowia naszej planety.

Podpisz naszą petycję nawołującą do odejścia od rolnictwa przemysłowego i polepszenia naszego systemu żywnościowego dostępną na stronie END.it.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).