Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 28.06.2023

Unia Europejska musi uchwalić mocniejsze prawa dotyczące warunków życia ryb w hodowlach – jasno brzmi konkluzja nowego badania omawianego wczoraj na obradach Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego. Compassion Polska popiera całym sercem ten przekaz, gdyż potwierdza on konieczność zapewnienia lepszej ochrony tym często zapomnianym zwierzętom.

Miliony ryb są hodowane w podwodnych fermach przemysłowych, gdzie spędzają całe swoje życie w zatłoczonych klatkach. Te inteligentne i czujące istoty nie mają szans na zaspokojenie swoich naturalnych potrzeb w takich warunkach. Ich pełne cierpienia życie kończy się w równie okrutny sposób – często trafiają do lodowatej zawiesiny, w której umierają powoli czując każdy moment.

Umierająca ryba w folii zanurzona w lodzie

Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji skomentowała:
„Parlament Europejski w końcu zaczyna zwracać uwagę na dobrostan tych zaniedbanych zwierząt. Ryby pilnie potrzebują ochrony prawnej, a Unia Europejska powinna przodować w jej wprowadzaniu. Wzywamy Unię do wprowadzenia wysokich standardów hodowli ryb do najbliższej nowelizacji ustawodawstwa dotyczącego praw zwierząt”.

Od lat zgłaszaliśmy potrzebę wprowadzenia surowszych przepisów w zakresie warunków hodowli, transportu i uboju ryb. Członkowie Parlamentu Europejskiego w końcu nas usłyszeli, kiedy dwa lata temu zgodzili się zlecić omawiane aktualnie badanie naukowe. Cieszy nas rosnące zainteresowanie dobrostanem ryb wśród prawodawców. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska zapewni lepszą ochronę prawną rybom w nowelizacji ustaw dot. praw zwierząt, która planowana jest na koniec lata”. – dodała Małgorzata.

W tym roku nasza fundacja wydała polski, przełomowy raport dotyczący przyszłości akwakultury Nowe spojrzenie na akwakulturę w UE, a o tym co więcej robimy dla ryb w Polsce przeczytasz na stronie naszej wymownej kampanii przeRYBAne.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).