Ikona wyszukiwania

AKCJA: domagaj się końca okrucieństwa w transporcie

News Section Icon Opublikowane 14.06.2023

Obywatele i obywatelki z Polski i z całego świata wzywają dziś ministra rolnictwa Roberta Telusa oraz innych ministrów z krajów członkowskich UE do poparcia zakazu eksportu zwierząt poza Unię Europejską oraz innych okrutnych praktyk związanych z transportem zwierząt.

Nowe materiały śledczych

Wezwanie o poparcie dla zakazu dociera do ministrów dziś, w ósmy Międzynarodowy Dzień "Stop Transportowi Żywych Zwierząt". Jest związane z premierą niepublikowanych wcześniej materiałów z tajnych śledztw, które ujawniają cierpienie cieląt eksportowanych z europejskich portów do krajów Bliskiego Wschodu.

Nagrania pokazują zwierzęta ciągnięte i kopane oraz wpychane do zatłoczonych, brudnych i przegrzanych ciężarówek oraz statków. Słyszymy pełne przerażenia okrzyki zwierząt, których podróż trwa dnie i tygodnie – tylko po to, by trafić do dalszego tuczu lub na rzeź.

Każdego roku miliony zwierząt odbywają takie wyczerpujące podróże, które narażają je na niewyobrażalne cierpienie. Są transportowane drogą powietrzną, morską lub lądową w celu uboju lub tuczenia na rzeź. W szczególności owce i cielęta są pozbawione wystarczającej ilości pożywienia, wody i przestrzeni do poruszania się. W krajach, w których nie ma odpowiednich przepisów dotyczących uboju, wielu grozi bolesna śmierć.

Ministrowie muszą poprzeć nowe przepisy

Aby zakończyć tragedię zwierząt, prosimy dziś naszych sojuszników i sojuszniczki do wysłania e-pocztówki do 14 ministrów z Unii Europejskiej, w tym polskiego ministra rolnictwa Roberta Telusa, którzy aktualnie blokują wprowadzenie zakazu eksportu zwierząt poza UE. Pocztówki przedstawiają wstrząsające obrazy z nagrań śledczych i wzywają ich do poparcia proponowanych zmian.

W styczniu br. wielu ministrów i minister z UE, w tym minister z Polski, opowiedziało się przeciwko postępowym zmianom w unijnym prawie, które doprowadziłyby do ukrócenia cierpienia zwierząt w trakcie transportu.

Za zakazem eksportu żywych zwierząt poza UE są Niemcy i Luksemburg, które już zakazały tego procederu. Dołączyły do nich Holandia, Szwecja, Belgia i Dania, które poparły ogólnounijny zakaz tej okrutnej praktyki.

2023: Zakazy na świecie

Niektóre kraje spoza UE podejmują kroki w celu rozwiązania problemu i zakończenia zupełnie zbędnego cierpienia zwierząt w trakcie transportu. W 2021 r. rząd Nowej Zelandii ogłosił zakaz eksportu zwierząt hodowlanych za granicę. Krok ten był podyktowany troską o dobro zwierząt. Od tego czasu przez dwa lata trwał okres przejściowy, który dobiegł końca w kwietniu br., gdy ostatni transport z żywymi zwierzętami wypłynął statkiem.

Rząd Australii natomiast zobowiązał się do stopniowego kończenia eksportu tych zwierząt, a w Brazylii sąd federalny orzekł w kwietniu, że żadne żywe zwierzę nie powinno być eksportowane poza kraj ze względu na złe warunki panujące podczas długich podróży morskich.

Niemcy i Luksemburg zakazały podobnych transportów do krajów spoza UE dając znakomity przykład.

Domagamy się zmian

Stoimy na czele kampanii mającej na celu położenie kresu eksportowi żywych zwierząt. W styczniu 2022 r. wspólnie z Four Paws, WeMove i Animals International złożyliśmy petycję z ponad 900 000 podpisami, wzywającą do poprawienia ochrony zwierząt podczas transportu.

W maju br. wręczyliśmy przedstawicielowi szwedzkiej prezydencji w UE gigantyczną pocztówkę ze zdjęciem pokazującym cierpienie spowodowane przez eksport zwierząt i przekazującą przesłanie od obywateli i obywatelek UE domagających się położenia kresu temu okrucieństwu.

Złożenie pocztówki do szwedzkiej prezydencji wzywającej do zakończenia eksportu zwierząt
Transport świadomych, odczuwających ból i strach zwierząt na setki czy tysiące kilometrów, często tylko w celu taniego uboju w przerażających warunkach, jest nieludzki i musi się zakończyć

– mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion in World Farming Polska.

Zdecydowana większość obywateli i obywatelek Europy – aż 94 procent – popiera zakaz eksportu żywych zwierząt do krajów spoza UE. Musimy zadbać o to, by nie zostali zdradzeni przez unijnych ministrów rolnictwa na rzecz potężnego lobby rolniczego.
Wzywamy więc wszystkich unijnych ministrów rolnictwa, a zwłaszcza polskiego ministra Roberta Telusa, do wsłuchania się w głos obywateli i obywatelek i pomogli zakończyć raz na zawsze okrucieństwo w transporcie

– dodaje Małgorzata Szadkowska.

Działaj teraz!

Wezwij dziś ministra rolnictwa Roberta Telusa oraz pozostałych ministrów z krajów blokujących zakaz do poparcia nowego ustawodawstwa, które zakończy eksport zwierząt poza UE oraz inne okrutne praktyki podczas transportu!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).