Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 28.03.2023

Dziś w Residence Palace w Brukseli odbyła się zorganizowana przez nas konferencja „Overhauling EU Farm Animal Welfare”. Otworzyło ją przemówienie komisarz UE Stelli Kyriakides, która podkreśliła znaczenie poprawy dobrostanu zwierząt dla osiągnięcia zrównoważonej produkcji żywności w UE.

Celem konferencji było podkreślenie pilnej potrzeby wzmocnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony zwierząt hodowlanych podczas trwającego właśnie przeglądu prawa UE. Konferencja stała się forum debaty publicznej na temat konieczności dostosowania legislacji do aktualnej wiedzy naukowej i odejścia od powszechnych okrutnych praktyk, takich jak hodowla klatkowa.

Panel podczas konferencji w Brukseli: pięć osób debatuje na scenie

Ważne słowa Stelli Kyriakides

Podczas swojego przemówienia Stella Kyriakides powiedziała:

Wyższy dobrostan zwierząt poprawia ich zdrowie i jakość żywności, zmniejsza zapotrzebowanie na leki i może pomóc w ochronie różnorodności biologicznej. Właśnie dlatego poprawa dobrostanu zwierząt jest tak ważna dla zrównoważonej produkcji żywności. Przegląd prawodawstwa UE dotyczącego dobrostanu zwierząt jest ważną częścią wysiłków Komisji na rzecz wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu.

A następnie komisarz dodała:

Bardzo ciężko pracujemy nad propozycjami, które zamierzamy przyjąć jeszcze w tym roku. Będziemy dążyć do ambitnych zapisów, ale też do zbalansowania.
Jestem zaangażowana we ścisłą współpracę z Parlamentem i Radą w celu opracowania nowego, ulepszonego prawodawstwa dotyczącego ochrony zwierząt w UE. Ustawodawstwa, które odpowie na naszą wiedzę naukową, ale też na realia społeczne i gospodarcze. Ustawodawstwa, które będzie pragmatyczne, ale które przede wszystkim będzie chronić interesy zwierząt, rolników, obywateli i planety.

Dr Jane Goodall: dla zwierząt, ludzi i planety

Swoje przesłanie na konferencję przygotowała również dr Jane Goodall, założycielka Instytutu Jane Goodall, Posłaniec Pokoju ONZ oraz nasza Wizjonerka.

Bardzo ważnym jest, by Unia Europejska przygotowała propozycje prawne, które uwzględnią nasze nowe rozumienia prawdziwej natury zwierząt hodowlanych. Hodowla w klatkach, okaleczenia takie jak obcinanie dziobów i ogonów oraz przymusowe karmienie – przynajmniej te praktyki powinny zostać wycofane.
Na szczęście coraz więcej ludzi jest świadomych i coraz bardziej zaniepokojonych okrucieństwem, które dzieje się poza zasięgiem wzroku, i przechodzą na zdrową dietę opartą na roślinach. Ten trend, przy wsparciu nowych regulacji dotyczących dobrostanu zwierząt hodowlanych, przyniesie korzyści małym gospodarstwom rodzinnym, środowisku i, co najważniejsze, złagodzi cierpienie miliardów zwierząt w całej UE

– mówiła dr Jane Goodall w swoim przesłaniu.

O konferencji

Gospodyniami konferencji „Overhauling EU Farm Animal Welfare” były europosłanka Tilly Metz oraz przewodnicząca Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. Dobrostanu i Ochrony Zwierząt Anja Hazekamp.

Od lewej, Tilly Metz, Olga Kikou (Compassion in Wold Farming) i Anja Hazekamp
Od lewej: Tilly Metz, Olga Kikou (Compassion in World Farming UE) i Anja Hazekamp

Na konferencji odbyły się dyskusje panelowe, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządów Szwecji, Austrii i Belgii oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

W wydarzeniu wzięli również udział posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego, urzędnicy organów UE oraz przedstawiciele nauki, rolnictwa i społeczeństwa obywatelskiego, którzy wzięli udział w dyskusjach na takie tematy jak: polityczny impuls do wprowadzenia wyższych standardów dobrostanu zwierząt w UE, budowanie konsensusu Parlamentu Europejskiego w sprawie wyższych standardów i przyspieszenie przejścia na lepsze formy hodowli zwierząt.

Goście i uczestnicy konferencji mieli również okazję zobaczyć wystawę fotografii We Animals Media, na której mogli obejrzeć też zdjęcia z polskich ferm autorstwa Andrew Skowrona oraz wziąć udział w interaktywnej sesji z Jo-Anne McArthur, wielokrotnie nagradzaną fotoreporterką i założycielką organizacji. Na wystawie znalazły się dziesiątki mocnych portretów zwierząt – w tym królików, gęsi, świń i kurczaków – na fermach przemysłowych oraz podczas transportu i uboju.

Komisarz Stella Kyriakides na wystawie Jo-Anne McArthur podczas konferencji w Brukseli
© European Union, 2023
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).