Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 30.01.2023

„Nie hodujemy niczego na mięso” – powiedział dziennikarzom właściciel Kanaloa Octopus Farm na Hawajach w reakcji na raport Compassion in World Farming z 2021 r. Przemysłowa hodowla ośmiornic – Przepis na katastrofę.

Cóż, właśnie stało się to prawdą. Jedyna ferma ośmiornic w USA została zmuszona przez władze stanowe do zaprzestania działalności. Stało się to 15 miesięcy po naszym apelu do gubernatora Hawajów, w którym wezwaliśmy go do zakończenia tej okrutnej praktyki.

Ferma Kanaloa Octopus Farm działała pod pozorem atrakcji turystycznej i ośrodka badawczego głowonogów. Została jednak niedawno zdemaskowana. Pod przykrywką krył się zamiar zabijania ośmiornic w celu produkcji „atramentu do produktów spożywczych, ozdób oraz mięsa dla lokalnych restauracji”.

Jak walczyliśmy o ośmiornice?

W Światowy Dzień Ośmiornic, przypadający na 8 października 2021 roku, wezwaliśmy gubernatora Hawajów Davida Ige’a do wycofania rządowego wsparcia dla hodowli tych głowonogów znajdującej się w Hawai’i Ocean Science and Technology Park w Kailua Kona. W liście poinformowaliśmy gubernatora, że ośrodek ten wyławia młode ośmiornice z naturalnego środowiska i tuczy w zbiornikach, co prowadzi do poważnych problemów związanych z dobrostanem zwierząt i zrównoważonym rozwojem.

Zwróciliśmy jego uwagę na niepokojące filmy pochodzące z Kanaloa Octopus Farm, w których turyści zachęcani są do karmienia i dotykania zwierząt, które próbowały się przed nimi zakamuflować. Wezwaliśmy do zakończenia hodowli ośmiornic na Hawajach i wprowadzenia ogólnostanowego zakazu prowadzenia tego typu działalności.

Powiadomiliśmy też lokalne media o problemie, a Kanaloa Octopus Farm spotkała się z falą krytyki.

Władze przeciwko hodowli ośmiornic

Dzięki naciskom naszego oddziału w USA, władze stanowe powiedziały w końcu „dość”. Na początku stycznia 2023 r. stanowy Wydział Zasobów Wodnych wysłał fermie pismo nakazujące zakończyć jej działalność ze względu na brak niezbędnych zezwoleń. Ośrodek poinformował, że zaprzestanie programu hodowli ośmiornic.

Dziękujemy wszystkim naszym sympatykom, którzy przyczynili się do tego zwycięstwa i pomogli sfinansować naszą walkę z okrutną praktyką hodowli ośmiornic w Europie i na całym świecie.

Hodowla ośmiornic musi się zakończyć

Dziko odławiane ośmiornice są spożywane na całym świecie, w szczególności w kilku krajach śródziemnomorskich w Europie, a także w Azji i Meksyku. Rosnący popyt na rynku i wzrost cen sprawiły, że przemysł spożywczy rozpoczął próby hodowli ośmiornic.

W naszym raporcie Przemysłowa hodowla ośmiornic – Przepis na katastrofę przedstawiliśmy osiem powodów, dla których przetrzymywanie ośmiornic w niewoli musi się zakończyć. Hodowla przemysłowa tych zwierząt powoduje ich ogromne cierpienie ze względu na ich samotniczy charakter, delikatny organizm oraz wciąż niezbadane potrzeby dobrostanowe.

Dlatego na całym świecie działamy, by doprowadzić do zamknięcia rozwijających się ferm przemysłowych ośmiornic – i nie ustaniemy, dopóki ten proceder nie zostanie zakończony.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).