Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 21.12.2022

Zapraszamy do lektury tekstu Philipa Lymbery, prezesa międzynarodowego Compassion in World Farming.

Głaskanie białej owcy

Niektórzy rozpoznają na tym zdjęciu Geraldine, piękną owcę rasy Wiltshire Horn uratowaną przez Simona Leadbeatera w sierpniu 2021 r. Była nieśmiałym stworzeniem, delikatnie przyjmującym jedzenie z ręki Simona. Pewnego wieczoru Simon stwierdził, że Geraldine nie może wstać, i zadzwonił do Queralt – weterynarz, którą poleciła jego przyjaciółka, Isabel Dowsett. Queralt otoczyła Geraldine wyjątkową i pełną współczucia opieką. Przez cały okres leczenia z delikatnego oblicza Geraldine promieniowała nieskończona cierpliwość. Pomimo początkowej poprawy 9 grudnia Simon i Queralt uznali, że najlepiej będzie pożegnać się z Geraldine. Dziękujemy Simonowi za zgodę na udostępnienie zdjęcia jego ukochanej uratowanej owcy. Simona można obserwować na Twitterze: @OurSacredGrove.

Philip przemawia podczas wydarzenia Toppings w Ely
Philip podczas wydarzenia | Źródło: CIWF

Kilka tygodni temu w Ely w hrabstwie Cambridgeshire przemawiałem przed dużą publicznością, składającą się głównie z rolników. Byłem tam na zaproszenie Toppings, niezależnej brytyjskiej księgarni, żeby opowiedzieć o mojej nowej książce, Sixty Harvests Left. Mówiłem o znaczeniu zrównoważonego, przyjaznego dla zwierząt i przyrody systemu żywnościowego, tak istotnego dla zdrowia naszej planety i całego życia na Ziemi.

To wciągające wydarzenie zakończyło się mnóstwem wnikliwych i trudnych pytań. Było ich tak wiele, że wydarzenie przeciągnęło się.

Pamiętam wyraźnie jednego rolnika, który przedstawił zarówno ważną uwagę, jak i pytanie:

Działam w organizacji Fenland Soil. Moja walka jest polityczna. Dopóki nie uporządkujemy polityki w Stanach Zjednoczonych i Europie, nie będziemy w stanie doprowadzić do tak dużych zmian w systemach żywnościowych, jakich potrzebujemy. Jaka jest Pana opinia?

Było to doskonałe pytanie. I całkowicie się z nim zgodziłem.

Transformacja systemów żywnościowych wymaga odmiany serc i umysłów rządzących, a także wpływania na supermarkety i innych liderów biznesu, inwestorów i liderów społeczności.

To ogromne zadanie, dlatego do zrealizowania go tworzymy cały ruch. Dzięki Waszej pracy – sympatyków Compassion in World Farming – dokonujemy prawdziwych postępów na wszystkich tych poziomach, aby głos na rzecz zmian został usłyszany. To naprawdę dotyczy nas wszystkich.

W odpowiedzi wspomniałem o Compass Foods (Wielka Brytania i Irlandia), zdobywcy nagrody Planet-friendly Award, po raz pierwszy przyznanej w tym roku przez Compassion. Firma Compass Foods otrzymała nagrodę za przełomowe zobowiązanie do ograniczenia białka pochodzenia zwierzęcego o 40% oraz do przestawienia 70% swoich 5 najważniejszych kategorii żywności na przyjazne dla środowiska rolnictwo regeneracyjne o wyższym dobrostanie do 2030 r.

Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Ponieważ Compass jest największą na świecie firmą świadczącą usługi gastronomiczne i jednym z głównych adresatów działań Compassion w zakresie docierania do korporacji. Przyjmując tak ambitne, holistyczne podejście do zrównoważonej produkcji żywności w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Compass udowadnia, że transformacja korporacyjna jest całkowicie możliwa.

Poprawa życia miliardów

Program zaangażowania korporacyjnego Compassion trwa już dwunasty rok i zachęca firmy do zaangażowania się w zapewnianie zwierzętom lepszego dobrostanu, a tym samym lepszego życia.

Z dumą mogę powiedzieć, że w tym czasie udało nam się uzyskać zobowiązania firm w zakresie lepszego dobrostanu obejmujące ponad 2,5 miliarda zwierząt rocznie.

Obecnie wprowadzamy zmiany we współpracy z ponad tysiącem przedsiębiorstw na całym świecie. Na liście znajdują się najróżniejsze firmy, w tym Waitrose, Walmart, Unilever, Tesco, McDonalds, Nestle, Costco (USA), Compass Group i Carrefour. Współpraca z nimi poprawia jakość życia wielu milionów zwierząt każdego roku.

Ale to jeszcze nie wszystko. Oto tylko kilka najważniejszych wydarzeń z kolejnego pracowitego roku Compassion in World Farming.

  • W marcu opublikowano nowy raport ekspertów ds. polityki pokazujący, że można wykorzystać zarówno unijne, jak i krajowe mechanizmy finansowe – z których niektóre są już dostępne dla rolników – do wspierania przejścia na chów bezklatkowy w całej UE.
  • W kwietniu świętowaliśmy historyczną chwilę, kiedy projekt Ustawy o dobrostanie zwierząt (o zdolności do odczuwania) przeszedł przez Izbę Lordów. Jest to prawdziwy kamień milowy: zdolność zwierząt do odczuwania zostanie po raz kolejny wpisana w prawodawstwo Wielkiej Brytanii.
  • Aktywiści na całym świecie połączyli siły w czerwcu, aby wezwać do zaprzestania okrutnej praktyki eksportu żywych zwierząt w ramach Międzynarodowego Dnia „Stop Transportowi Żywych Zwierząt”. Ten dzień akcji zmobilizował 100 000 osób i 132 organizacje w 45 krajach.
  • W październiku, z okazji Światowego Dnia Ośmiornicy, stanęliśmy na czele organizacji pozarządowych z całej Europy, aby wezwać UE do zakazania okrutnej i szkodliwej dla środowiska praktyki hodowli ośmiornic.
Ośmiornica na czarnym tle
8 października 2022 r. organizacja Compassion in World Farming połączyła siły z organizacjami pozarządowymi z całej Europy, aby z okazji Światowego Dnia Ośmiornicy wezwać UE do zakazania okrutnej i szkodliwej dla środowiska praktyki hodowli ośmiornic | Źródło: istock
  • Nie ustając w wywieraniu presji, opublikowaliśmy szósty publiczny raport monitorujący postępy firm w wypełnianiu zobowiązań dotyczących jaj z chowu bezklatkowego. Z raportu wynika, że 75% z 232 monitorowanych firm odnotowuje dobre postępy, dzięki czemu coraz więcej kur żyje z dala od klatek.
  • I wreszcie: z powodzeniem współpracowaliśmy z firmą Marks and Spencer nad wprowadzeniem na rynek kurczaka z hodowli o wyższym dobrostanie „Oakham Gold”, osiągając zasięg medialny 180 milionów osób.

END.IT

Na koniec wspomnę o zupełnie nowej, ale nie mniej ważnej kampanii pod hasłem „Stop Fabrykom Zwierząt” na END.IT. Ta ekscytująca nowa inicjatywa pozwoli nam zbudować największy jak dotąd globalny ruch – wspierany przez osoby prywatne, myślące przyszłościowo firmy, wysoko postawionych sympatyków i inne organizacje pozarządowe – mający na celu zakończenie przemysłowej hodowli zwierząt i przekształcenie globalnego systemu żywnościowego raz na zawsze. Dla dobra zwierząt, ludzi i planety.

Dyrektor ds. kampanii i rzecznictwa politycznego, Debbie Tripley, i dyrektor w USA, Ben Williamson, prowadzą konferencję prasową podczas COP27, na której ogłaszana jest kampania END.IT
Nasza globalna dyrektorka ds. kampanii i rzecznictwa politycznego, Debbie Tripley, i dyrektor w USA, Ben Williamson, prowadzą konferencję prasową podczas COP27, na której ogłaszana jest kampania END.IT | Źródło: CIWF

Dziękuję!

Na zakończenie chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować za Wasze niesłabnące wsparcie.

Życzę również Wam i Waszym najbliższym radosnego okresu świątecznego.

Bądźcie bezpieczni i dbajcie o siebie, gdziekolwiek na świecie jesteście.

I jeszcze raz dziękuję Wam za troskę o zwierzęta hodowlane i pomoc w tworzeniu bardziej współczującego świata.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).