Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 06.12.2022

6 grudnia 2022 r. byliśmy w Parlamencie Europejskim. Wyświetliliśmy film dokumentalny o hodowli zwierząt „Who We Eat” („Kogo jemy”) oraz dyskutowaliśmy z unijnymi decydentami i reżyserami filmowymi o naszym postrzeganiu zwierząt hodowlanych oraz o tym, co Unia Europejska powinna zrobić, by zakończyć hodowlę przemysłową, tak bardzo szkodliwą dla zwierząt, naszej planety i ludzkiego zdrowia.

 

Europosłowie Tilly Metz & Pascal Durand
Europosłowie Tilly Metz & Pascal Durand

Europosłanka Tilly Metz (Zieloni/WSE) oraz europoseł Pascal Durand (S&D) byli gospodarzami wydarzenia, podczas którego zaprezentowaliśmy pierwszy odcinek serialu dokumentalnego ARTE „Who We Eat”. Po projekcji Olga Kikou, szefowa naszego biura w Brukseli, wzięła udział w dyskusji panelowej razem z reżyserami filmów dokumentalnych Jannisem Funkiem i Jakobem Schmidtem oraz aktywistką ze Slow Food Ottavią Pieretto.

Poza Olgą Kikou, fundację Compassion in World Farming reprezentowała prezeska polskiego biura Małgorzata Szadkowska, szef holenderskiego biura Geert Laugs oraz Charlotte Reid i Victoria Evans z Wielkiej Brytanii.

Zespół Compassion, od prawej: Geert Laugs, Małgorzata Szadkowska, Victoria Evans, Charlotte Reid
Zespół Compassion, od prawej: Geert Laugs, Małgorzata Szadkowska, Victoria Evans, Charlotte Reid

Na wydarzeniu obecna była także europosłanka Sylwia Spurek, która po raz kolejny udzieliła swojego wsparcia. Mówiła o tym, jak szkodliwa jest hodowla przemysłowa zwierząt i jak ważne jest, aby to politycy i polityczki podejmowali odważne – a nie wygodne – decyzje dotyczące zmiany systemu. Sylwia Spurek podkreśliła, że nie możemy oczekiwać tylko od obywateli i obywatelek, że sami zmienią system. Wsparcie polityczne jest po prostu kluczowe.

Europosłanka Sylwia Spurek przemawia na wydarzeniu
Europosłanka Sylwia Spurek

Zamykając wydarzenie, europosłanka Metz zwróciła uwagę, że nieprzypadkowo odbywa się ono w Mikołajki. Wezwała obecnych do dzielenia się wiedzą z opinią publiczną, argumentując, że tak, jak dzieci muszą dowiedzieć się, że św. Mikołaj nie istnieje, tak samo dorośli powinni poznać prawdę o tym, jak naprawdę wygląda hodowla zwierząt w UE.

Parlament Europejski podczas wydarzenia Who We Eat

„Kogo jemy” i jakim kosztem?

Każdego roku w UE zabija się prawie 9 miliardów zwierząt lądowych i około miliarda ryb hodowlanych. Setki milionów zwierząt zamyka się w klatkach, w których nie mogą wyrazić nawet najbardziej podstawowych zachowań. Poddawane są straszliwym praktykom, takim jak bolesne okaleczanie bez znieczulenia, piekielne podróże do rzeźni czy nieodpowiednie ogłuszanie przed śmiercią. Ma to nie tylko poważne implikacje etyczne, ale także negatywny wpływ na klimat i środowisko oraz na zdrowie publiczne.

Co może zrobić Unia Europejska?

Trwający aktualnie przegląd unijnego prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt daje decydentom możliwość ograniczenia hodowli przemysłowej, na przykład przez wprowadzenie zakazu stosowania klatek i zaostrzenie przepisów dotyczących ogłuszania, uboju i transportu żywych zwierząt.

Co więcej, unijne zobowiązania w zakresie ochrony środowiska i zdrowia publicznego są dobrym punktem odniesienia dla nowych reform, które mogą utorować drogę redukcji spożycia mięsa i rozpowszechnienia się diety roślinnej.

Dowiedz się więcej

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o naszych zaleceniach dla decydentów UE (w języku angielskim) lub tutaj, by przeczytać o naszej wizji sprawiedliwego rolnictwa i systemu żywnościowego (w języku polskim).

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).