Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 15.12.2022

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym podnosimy temat sprzedaży żywych karpi. Nieszczęsny karp jest jedyną rybą w Polsce, której zabicia tuż przed sprzedażą – lub wręcz uboju we własnym domu – domagają się Polacy, pomimo, że przecież nie jest jedyną rybą, którą zjada się w naszym kraju...

Sprzedaż żywych karpi powoduje ogromne cierpienie tych wrażliwych zwierząt w imię źle pojmowanej – powstałej zaledwie kilka dekad temu – „tradycji”.

Ważne postępy dla karpi

Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat, odkąd utworzyliśmy nasz Departament ds. Środowiska Wodnego i wystartowaliśmy z naszą kampanią #przeRYBAne, zaszły znaczące zmiany w temacie. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej dokonała się zmiana na rynku spożywczym i niemal wszystkie sieci marketów i supermarketów zrezygnowały z prowadzenia takiej sprzedaży.

Także badania opinii publicznej, które przeprowadziliśmy w ostatnich dwóch latach jasno pokazują, jakie jest stanowisko mieszkańców Polski w tej sprawie: ponad 73% nie kupuje już żywego karpia (listopad 2020), a niemal 60% popiera wręcz zakaz sprzedaży żywych karpi, jeśli w sklepach dostępna byłaby opcja kupna karpia już gotowego w postaci dzwonków lub płatów lub całych tuszy (grudzień 2021). Warunek ten jest już spełniony, więc pozostaje zmienić prawo.

Dlatego po raz kolejny spotkaliśmy się na Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt, gdzie z posłami i posłankami dyskutowaliśmy o tym, jak zmienić prawo dotyczące sprzedaży żywych karpi.

3 dowody na odczuwanie cierpienia u ryb

Nowe, zmienione prawo powinno odpowiadać aktualnej wiedzy naukowej na temat ryb. We współpracy z profesorem Marcinem Urbaniakiem opracowaliśmy więc ulotkę, która w krótki sposób przedstawia 3 ważne dowody na odczuwanie cierpienia u ryb.

Ulotka o 3 naukowych dowodach na cierpienie ryb

Jak możesz pomóc?

Wystarczą dwa kroki, by pomóc zakończyć grudniową gehennę karpi.

  1. Zrezygnuj z zakupu żywego karpia. Postaw na gotowe dzwonki albo – jeszcze lepiej – spróbuj roślinnych odpowiedników ryb!
  2. Podpisz petycję o zakaz sprzedaży żywych ryb skierowaną do polskiego rządu. Zostało niewiele czasu – chcemy ją złożyć w 2023 roku!
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).