Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 05.12.2022

Dziś do Komisji Europejskiej złożyliśmy petycję wzywającą do wzmocnienia przepisów dotyczących dobrostanu ryb w Unii Europejskiej. Petycję podpisało 150 001 osób, w tym 8 042 z Polski.

W maju 2020 roku Komisja Europejska ogłosiła przegląd prawodawstwa unijnego dotyczącego dobrostanu zwierząt związanego ze strategią „Od pola do stołu”. W związku z tym apelujemy o wprowadzenie w nowym prawie norm obejmujących wszystkie aspekty hodowli ryb.

Podwodne fermy przemysłowe

Każdego roku w UE około miliarda ryb cierpi na podwodnych fermach przemysłowych. Do niedawna wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że ryby są świadome i odczuwają ból. Nowsze badania naukowe wykazują, że ryby nie tylko odczuwają ból i strach, ale także – podobnie jak wiele innych zwierząt – eksplorują, podróżują, polują, socjalizują i bawią się.

Wszystkie ryby hodowlane odniosłyby korzyści z życia w środowisku spełniającym ich potrzeby fizyczne, psychiczne i behawioralne, w warunkach zapewniających dobrą jakość wody oraz z uboju o mniejszym prawdopodobieństwie bólu. Wprowadzenie norm dobrostanu w hodowli ryb będzie miało kluczowe znaczenie dla zaspokojenia tych potrzeb.

Dobre standardy dobrostanu

Petycja, która zebrała 150 001 podpisów z całej UE i poza nią, wzywa Komisję Europejską do ustanowienia praw, które zapewnią wysoki standard dobrostan ryb podczas hodowli, transportu i uboju.

Dwie osoby trzymają banner z informacją o ilości podpisów

Petycję uruchomiliśmy w całej UE na początku tego roku i była wspierana przez organizacje Essere Animali oraz WeMove.

Dziś tysiące osób z Polski zwróciły się do Komisji Europejskiej, by przestała ignorować kwestię warunków hodowli ryb. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że ryby są torturowane na podwodnych fermach przemysłowych. Mimo to większość polityków przymyka na to oko. Czas z tym skończyć

– mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji.

W Unii Europejskiej co roku hodujemy około miliarda ryb, ale prawie nie mamy przepisów zapobiegających nadużyciom. Musimy bezwzględnie ustanowić standardy, aby uniknąć ścisku, chorób, okaleczeń, cierpienia podczas transportu i bolesnego uboju. Podobnie jak inne zwierzęta hodowlane, ryby zasługują na dobre życie. Wzywamy teraz Komisję Europejską do podjęcia działań w celu spełnienia tego żądania obywateli Unii Europejskiej

– dodaje Małgorzata Szadkowska.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).