Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 06.10.2022

UE musi zaktualizować swoje przestarzałe przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt – podsumowała Komisja Europejska w obszernym przeglądzie legislacyjnym opublikowanym w tym tygodniu.

Co znajdziemy w przeglądzie legislacyjnym?

Komisja Europejska wskazała, że:

„Obecne prawodawstwo UE w zakresie dobrostanu zwierząt nadal stanowi odpowiednią odpowiedź na potrzeby i wyzwania w zakresie dobrostanu zwierząt w momencie ich przyjmowania, opierając się na najlepszej dostępnej nauce. Jednak pomimo poczynionych postępów większość problemów, obaw i wyzwań, pozostaje nadal aktualna. Co więcej, rosnące oczekiwania społeczne i obawy etyczne, rozwój naukowy i technologiczny oraz przyszłe wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju nie są w pełni odzwierciedlone w obecnych przepisach. W związku z tym obecne prawodawstwo unijne w zakresie dobrostanu zwierząt nie jest w pełni dostosowane do zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb”.

Komisja Europejska zaadresowała także potrzebę zmiany wzorców żywienia i sposobów produkcji naszej żywności:

„Niektóre zainteresowane strony uważają, że ulepszone standardy dobrostanu zwierząt są sprzeczne z celami środowiskowymi. Opiera się to jednak na założeniu, że konsumpcja produktów zwierzęcych pozostanie niezmieniona, podczas gdy przejście na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe nie odbędzie się bez zmian we wzorcach konsumpcji żywności”.

Przyjmujemy wyniki tego ważnego przeglądu z zadowoleniem, zwłaszcza w kontekście wezwania UE do zakazu stosowania klatek dla zwierząt hodowlanych, zmniejszenia cierpienia ryb podczas uboju, wzmocnienia przepisów dotyczących transportu zwierząt oraz dostrzeżenia problemu współczesnych diet opartych na nadprodukcji i nadkonsumpcji produktów odzwierzęcych.

Przed nam wciąż dużo pracy

Wyniki przeglądu unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt jasno pokazują, że UE ma mnóstwo pracy do wykonania, by zapisy prawne w końcu były dostosowane do najnowszej wiedzy naukowej na temat zwierząt, ale także by były po prostu zgodne z oczekiwaniami obywatelek i obywateli. Podejście ludzi do zwierząt takich jak świnie, cielęta, ryby czy kury - do niedawna zupełnie marginalizowanych w porównaniu z naszymi kotami czy psami - zmienia się szybko. Widzę jak rośnie świadomość i wiedza na temat samych zwierząt, ale i sposobu, w jaki pozyskujemy to wszystko, co kładziemy na nasze talerze. Coraz częściej widzę zrozumienie, gdy mówimy o odpowiedzialności społecznej w kontekście naszych wyborów żywieniowych – nasz talerz przestaje być naszą świętością, a staje się narzędziem świadomej zmiany

– mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i ekspertka programu środowiskowego Climate Leadership powered by UN Environment.

Mam szczerą nadzieję, że wyniki tego przeglądu przełożą się teraz na ambitne propozycje zmiany przestarzałych unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, pomimo ciągłych prób lobbystów wielkiego agrobiznesu, aby utrzymać status quo tak długo, jak to możliwe. Konieczne jest, aby prawodawcy UE nie poddawali się ich presji

– ostrzega Małgorzata.

Potwierdzono to, co wiemy od lat

Ewaluacja unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt została oparta na analizie dostępnych źródeł, konsultacjach z zainteresowanymi stronami – także obywatelami i obywatelkami unijnymi - oraz na zewnętrznej analizie kosztów i korzyści. W obszernym dokumencie wskazano, że trzeba wiele zrobić i zmienić, aby poprawić standardy dobrostanu zwierząt w UE: „Ogólnie rzecz biorąc, poziom dobrostanu zwierząt w UE jest nadal nieoptymalny (…). Brakuje solidnych wskaźników monitorowania i wywoływania poprawy dobrostanu zwierząt(…)”.

W szczególności Komisja Europejska zwróciła uwagę na to, że aktualne prawodawstwo nadal zezwala na stosowanie klatek i innych systemów, „które znacznie ograniczają ruchy [zwierząt] i utrudniają osiągnięcie dobrostanu”. Podkreślono, że obecne metody uśmiercania są „przerażające i bolesne dla ryb” i zauważono, że 94% z prawie 60 000 respondentów ankiety „uznało, że eksport żywych zwierząt do krajów spoza UE w celu uboju powinien być zakazany”.

Polska w TOP 3!

Od początku zachęcaliśmy Polaków i Polki do wzięcia udziału w tych ważnych unijnych konsultacjach i podkreślaliśmy jak ważną rolę mamy wszyscy do odegrania w kształtowaniu nowych przepisów. Wiele miesięcy temu przygotowaliśmy dla wszystkich zainteresowanych obszerny poradnik z instrukcją na temat tego jak przesłać ważną opinię do Komisji UE, a teraz możemy przeczytać w dokumencie unijnym iż: „Egzekwowanie obecnych przepisów jest niewystarczające, aby zapewnić poziom dobrostanu zwierząt oczekiwany w momencie przyjmowania przepisów i przez dzisiejszych obywateli.

To Wy mieliście bardzo duży udział w konsultacjach – w liczbie przesłanych opinii Polska znalazła się na 3 miejscu, ustępując jedynie Niemcom i Francji! Wasze opinie po raz kolejny miały znaczenie i pokazały unijnym decydentom jak ważny jest los zwierząt hodowlanych. I za to Wam dziękujemy!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).