Ikona wyszukiwania

Musimy zatrzymać hodowlę ośmiornic

News Section Icon Opublikowane 08.10.2022

Hodowla ośmiornic oznacza wielkie cierpienie tych wyjątkowych zwierząt oraz katastrofę całego ekosystemu. Dziś, w Międzynarodowy Dzień Ośmiornicy, z organizacjami pozarządowymi z całej Europy wezwaliśmy UE do zakazu okrutnych i szkodliwych dla środowiska praktyk hodowli ośmiornic.

Zobacz film o tych niesamowitych zwierzętach, udostępnij go i pomóż położyć kres tym okrutnym planom!

Rysunek ośmiornicy
Rys. Rafał Wechterowicz

Wyjątkowe zwierzęta i nadchodząca katastrofa

Ośmiornice to zwierzęta wyjątkowe: mają aż trzy serca, potrafią posługiwać się narzędziami i zmieniać kolor swojej skóry. Jesteśmy ich wielkimi fanami – w naszej fundacji zwykliśmy wręcz mówić, że ośmiornice to najbliższe temu, co określilibyśmy jako... obcy z kosmosu! Tak jak inne zwierzęta, zasługują na życie zgodne ze swoimi naturalnymi potrzebami.

Dlatego w tym roku razem z 37 organizacjami i ekspertami napisaliśmy apel do Komisji Europejskiej, wzywając do zakazu tworzenia i prowadzenia ferm ośmiornic ze względu na niemożność spełnienia potrzeb dobrostanowych tych dzikich zwierząt w warunkach hodowli. Wskazaliśmy też, że dopuszczenie hodowli byłoby sprzeczne z własną strategią UE dotyczącą zrównoważonej produkcji żywności oraz zaapelowaliśmy do zakazu importu produktów z ośmiornic hodowlanych.

Natomiast dokładnie rok temu opublikowaliśmy naukowy raport "Przemysłowa hodowla ośmiornic – przepis na katastrofę". To pierwszy tego typu raport na świecie i jest częścią naszej większej kampanii, która ma powstrzymać rozwój hodowli przemysłowej tych wspaniałych, niezwykle inteligentnych zwierząt. Pierwsze próby niestety rozpoczęły się już w Hiszpanii i dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości problemu oraz prowadzenie kampanii.

Koniec z hodowlą ośmiornic: osiem powodów

Prezentujemy osiem powodów, dla których próby utworzenia hodowli ośmiornic powinny się natychmiast zakończyć:

  1. Ośmiornice są z natury samotnikami. Nie radzą sobie w warunkach tłoku i znacznego zagęszczenia, które są typowe dla hodowli przemysłowej.
  2. Są bardzo dociekliwe i inteligentne. W niewoli nie mogłyby zaspokajać swojej naturalnej ciekawości i tendencji do badania i kontrolowania swojego środowiska.
  3. Ich mięsożerna dieta oznaczałaby konieczność karmienia ich mączką rybną i olejem, których wzrost produkcji byłby odpowiedzialny za zwiększenie przełowienia oraz rozwój problemów związanych z bezpieczwństwem żywnościowym m.in. w Afryce Zachodniej.
  4. Ośmiornice to dzikie zwierzęta, które nie były nigdy hodowane. Dlatego nieznane są nam ich potrzeby w zakresie dobrostanu.
  5. To delikatne zwierzęta, które łatwo zranić. Nie posiadają szkieletu, który by je chronił.
  6. Nie znamy humanitarnych metod zabijania ośmiornic, które nie powodowałoby bólu i cierpienia.
  7. Nie ma przepisów prawnych, które chroniłyby ośmiornice w hodowli.
  8. Hodowle nie są zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej, która zachęca do zmniejszania zależności od mączki rybnej i oleju rybnego.

Co możesz zrobić, by pomóc ośmiornicom?

Jeśli chcesz pomóc szerzyć świadomość problemu, obejrzyj poniższy film oraz udostępnij go w mediach społecznościowych. Im więcej z nas dowie się o nadchodzącej katastrofie, tym silniejszą będziemy mogli wywoływać presję.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).