Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 17.10.2022

Podczas dzisiejszego spotkania ministrów UE aż dziewięć krajów odważnie domagało się wprowadzenia ogólnounijnego zakazu zabijania samców piskląt. Ich propozycja spotkała się z szerokim poparciem ministrów i Komisji Europejskiej.

Liczymy na to, że dzięki jednoznacznej aprobacie UE zakończy tę okrutną praktykę przy okazji przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Pierwszy projekt nowych regulacji ma zostać opublikowany w przyszłym roku.

Pisklęta zabijane żywcem

Każdego roku w UE setki milionów piskląt płci męskiej są żywcem mielone, gazowane lub zabijane innymi bolesnymi metodami – legalnymi lub nielegalnymi. Te nowo narodzone czujące istoty są traktowane przez przemysł jajeczny jak odpady, ponieważ – w przeciwieństwie do samic – nie są w stanie znieść jajek. Aby zmaksymalizować zyski, zabija się je więc w możliwie najtańszy, a zarazem najokrutniejszy sposób.

Czarno-białe zdjęcie kurczęcia jednodniowego wśród jajek

9 krajów wzywa do zakazu

Propozycja zakazu uboju piskląt została wysunięta przez Francję i Niemcy, a następnie poparta przez Austrię, Belgię, Cypr, Finlandię, Irlandię, Luksemburg i Portugalię. Niektóre z tych krajów zakazały już uboju piskląt na poziomie krajowym i chcą zapewnić równe warunki dla swoich producentów, a także odpowiedzieć na żądania obywateli i obywatelek dotyczące poprawy warunków życia zwierząt hodowlanych.

To zwyczajnie niemoralne

Cieszymy się, że tak wiele krajów UE wspólnie wzywa do zakończenia zabijania jednodniowych kurcząt. Miliony piskląt są gazowane lub mielone żywcem tylko dlatego, że nie są w stanie znieść jaj. Ubój męskich piskląt jest zwyczajnie niemoralny. UE musi promować alternatywne technologie, takie jak określanie płci piskląt zanim będą w stanie odczuć ból, czyli do siedmiu dni przed wylęgnięciem

- mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska.

Wiele żółtych kurcząt
Obywatele i obywatelki wielokrotnie wzywali do wprowadzenia tego zakazu. Wspaniale jest widzieć, że wielu ministrów rolnictwa usłyszało to żądanie. Doceniamy też zobowiązanie komisarz Kyriakides do włączenia zakazu zabijania męskich piskląt do nadchodzącej rewizji przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt

- dodaje Małgorzata.

Niestety polscy przedstawiciele ministerstw rolnictwa nie zabrali w ogóle głosu w tej sprawie.

Co dalej?

Aby zakaz zabijania męskich piskląt stał się rzeczywistością, Komisja Europejska będzie musiała stworzyć odpowiednie przepisy, a następnie uzyskać poparcie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Ponieważ Komisja Europejska zobowiązała się do zmiany prawa dotyczącego zwierząt, a zdecydowana większość krajów UE opowiada się za położeniem kresu tej okrutnej praktyce, mamy nadzieję, że zakaz zabijania piskląt w UE wkrótce stanie się rzeczywistością.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).