Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 10.08.2022

Grupa Eurovo – wiodący europejski producent jaj – po zeszłorocznym zobowiązaniu się do stopniowego wycofania klatek i systemów łączonych (nazywanych również „combi”) we Włoszech do 2025 r., rozszerzyła swoją decyzję na pozostałe europejskie kraje.

Ważny postęp w Polsce i innych krajach

Eurovo zobowiązało się do 2027 roku do stopniowego wycofywania zarówno klasycznych klatek, jak i systemów łączonych na wszystkich fermach, których są bezpośrednimi właścicielami we wszystkich krajach europejskich, w których prowadzą działalność. Obejmie to więc fermy w Polsce, Hiszpanii, Francji i Rumunii, co oznacza ważny postęp w całej Europie dla dobrostanu kur niosek.

W miarę rozszerzania swoich zobowiązań dotyczących wycofania klatek z hodowli, Eurovo poinformowało również o postępach poczynionych do tej pory we Włoszech – i potwierdzono, że konwersja systemów łączonych przebiega zgodnie z planem, a prawie 50% systemów kombinowanych zostało już zmienionych.

Decyzja Eurovo o rozszerzeniu swojego zobowiązania na wszystkie europejskie fermy, które są bezpośrednio własnością firmy, jest ważną decyzją i poprawą standardów dobrostanu kur. To kolejny sygnał, że epoka klatkowa dla kur niosek w Europie dobiega nieuchronnego końca, a my zachęcamy wszystkich producentów i firmy spożywcze do podejmowania podobnych decyzji.

Dlaczego systemy łączone typu combi są złe dla kur?

Systemy łączone ("combi") charakteryzują się zarówno cechami typowymi dla kurników, jak i konwencjonalnych klatek. Kury nioski w takim systemie trzymane są w wielopoziomowych konstrukcjach wyposażonych w drzwi, jednak mimo że ptaki mogą się poruszać swobodnie, gdy drzwi są otwarte, taki system przekształca się w system klatkowy, gdy drzwi są zamknięte.

Prawda jest więc taka, że system ten – choć promowany jako korzystny – maksymalizuje gęstość obsady hodowli zmuszając kury do przebywania w zbyt dużym stłoczeniu. Gdy drzwi są zamknięte, ptaki są trzymane w zagęszczeniu porównywalnym do tego, jakie występuje w klatkach konwencjonalnych, a więc powoduje to ograniczenie ruchu zwierząt, ptakom wciąż nie zapewnia się wystarczającej liczby gniazd lub możliwości drapania w takim systemie, a dodatkowo nagminne otwieranie i zamykanie drzwi sprawia, że kury narażone są na ciągłe i przymusowe zmiany środowiska, co może wzmagać frustrację i nasilenie zachowań agresywnych wśród ptaków. Systemy takie zdecydowanie nie są więc rozwiązaniami korzystnymi dla kur i należy to podkreślić.

W dobie Końca Epoki Klatkowej producenci i hodowcy nie powinni inwestować już w ogóle w systemy, które wciąż pozwalają na cierpienie kur, ale także powinni pamiętać, że inwestycje w takie systemy oznaczają decyzje nietrafione ekonomicznie. Więcej z naszej ekspertyzy dotyczącej systemów łączonych poczytasz tu.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).