Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 11.08.2022

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), instytucja unijna, która zajmuje się niezależnym doradztwem naukowym na temat zagrożeń związanych z produkcją żywności i hodowlą zwierząt, wezwała dziś do zakończenia surowego ograniczania swobody ruchu świń-matek publikując swoją naukową, obszerną ekspertyzę. To ważny krok w stronę wycofania klatek z hodowli zwierząt gospodarskich w całej Unii Europejskiej.

Okrucieństwo hodowli klatkowej potwierdzone

Obecnie zdecydowana większość loch w UE spędza około połowy każdego roku swojego życia zamknięta w ciasnych klatkach, które uniemożliwiają wszelki ruch poza wstawaniem i kładzeniem się.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wskazał, że lochy w zamknięciu nie mogą realizować swoich naturalnych zachowań, takich jak budowanie gniazda, odkrywanie terenu czy opiekowanie się swoimi dziećmi. Zauważył dodatkowo, że zwierzęta doświadczają głodu i stresu cieplnego oraz cierpią z powodu ran.

Loch w kojcach indywidualnych

Rekomendacje EFSA

Organ stwierdził, że jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie dobrostanu świń-matek jest usunięcie klatek z hodowli. Rekomenduje, aby – zamiast w klatkach – ciężarne lochy były trzymane w grupach.

EFSA zaleca również, aby podczas karmienia prosiąt lochy trzymane były w przestronnych indywidualnych kojcach zamiast w ciasnych klatkach. Takie rozwiązanie, w porównaniu z aktualnie stosowanymi kojcami porodowymi, ma zapewniać świniom-matkom większą swobodę wyrażania swoich naturalnych zachowań.

Prosię próbuje podejść do matki w kojcu porodowym

Co oznacza stanowisko EFSA?

Od wielu lat walczymy o to, żeby klatki w hodowli świń zostały w końcu wycofane. Unijne prawo musi się zmienić, bo jest po prostu nieadekwatne do stanu aktualnej wiedzy naukowej na temat tych wyjątkowych zwierząt i pochodzi jeszcze sprzed 15 lat. Dlatego bardzo mnie cieszy, że oficjalny organ naukowy UE potwierdził to, co postulujemy od dawna, a w tym roku ponownie opublikowaliśmy w formie obszernego raportu na temat hodowli świń: nie ma już miejsca na hodowlę klatkową świń, ponieważ odpowiada ona za cierpienie milionów zwierząt. Fakty zostały po raz kolejny potwierdzone, a Komisja przedstawi wkrótce oczekiwaną propozycję zakazu hodowli klatkowej

– powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i członkini komitetu obywatelskiego Koniec Epoki Klatkowej.

Kontekst powstania opinii

W ubiegłym roku Komisja Europejska zobowiązała się do stworzenia przepisów wycofujących klatki z hodowli zwierząt gospodarskich w UE w odpowiedzi na naszą przełomową europejską inicjatywę obywatelską Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age. Zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności o przedstawienie opinii naukowych, które zostaną uwzględnione we wniosku ustawodawczym. Dodatkowo, 7 lipca 2022 r. opublikowaliśmy materiały ze śledztwa pokazujące ogromne cierpienie świń-matek na fermach w Polsce, we Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).