Ikona wyszukiwania

Szkocki rząd otrzymał nasz list

News Section Icon Opublikowane 29.03.2022

29 marca wręczyliśmy Parlamentowi Szkockiemu ważny list. Wzywa on rząd szkocki do wprowadzenia moratorium na hodowlę łososia w Szkocji do czasu rozwiązania przez branżę szeregu problemów związanych z dobrostanem zwierząt, wykazanych w naszym śledztwie. Pod listem podpisało się prawie 130 000 osób, w tym tysiące Polek i Polaków!

CIWF Scottish Parliament 8

To wynik naszego śledztwa i kampanii, która szerokim echem odbiła się także w polskich mediach. O wydanym przez nas raporcie "Podwodne klatki, pasożyty i martwe ryby" – koszmar hodowli szkockiego łososia pisały m. in. Onet, Gazeta Wyborcza czy Polska The Times. Opisaliśmy w nim ponurą rzeczywistość wielu ryb hodowanych w klatkach morskich w celu produkcji światowej sławy szkockiego łososia. Materiał filmowy ujawnił straszne warunki panujące u pięciu największych producentów łososia w Szkocji, na których przypada ponad 96% całej branży. Warto wspomnieć, że Polska jest piątym największym  w Europie (a ósmym na świecie) importerem szkockiego łososia.

Musimy zatrzymać hodowle łososi

Stłoczenie łososi stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się chorób i pasożytów. Ryby są wręcz "zjadane żywcem" przez wszy morskie, które żywią się ich skórą, krwią i śluzem, a wiele z nich zostaje z dużymi otwartymi ranami. Zabiegi mające na celu pozbycie się wszy są również bolesne, powodują stres, a nawet zabijają łososie. Te czujące istoty nie powinny być narażone na tak straszliwe cierpienia.

Branża hodowli łososi jest również szkodliwa dla środowiska. Łososie są mięsożerne, a ich pasza zawiera dziko odławiane ryby, co prowadzi do przełowienia dzikich populacji i pogłębia zanikanie gatunków. Odpady z hodowli mogą prowadzić do złej jakości wody i szkodliwych zakwitów glonów. Ponadto odpady organiczne i chemiczne ze szkockich farm łososia zmieniają skład chemiczny osadów i zabijają gatunki morskie żyjące na dnie morza.

Czego oczekujemy?

Wzywamy rząd Szkocji do wprowadzenia moratorium, które zatrzyma ekspansję hodowli szkockiego łososia. Zamknięcie mięsożernych gatunków w podwodnych klatkach i uszczuplanie naszych oceanów o dzikie ryby aby je karmić, to czyste szaleństwo. Dlatego kwestionujemy również, czy hodowla zasadniczo dzikich, wędrownych ryb, takich jak łosoś, może mieć jakiekolwiek miejsce w zrównoważonym systemie żywnościowym

- mówi Krzysztof Wojtas, dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w naszej fundacji.

Liczymy, że rządzący w Szkocji wysłuchają argumentów, zawartych we wręczonym im liście i zatrzymają rozwój hodowli łososia. Naszym zdaniem w dalszej perspektywie hodowli mięsożernych ryb nie da się w żaden sposób pogodzić z systemem żywnościowym, którego potrzebuje ludzkość i nasza planeta.
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).