Ikona wyszukiwania

Philip Lymbery: przegląd roku 2021

News Section Icon Opublikowane 31.12.2021

Pomimo iż rok 2021 był trudny i postawił nas wszystkich przed poważnymi wyzwaniami, nie tylko związanymi z COVID-19, byliśmy również świadkami ogromnych postępów w zakresie dobrostanu zwierząt oraz naszej misji zakończenia przemysłowej hodowli zwierząt.

Credit Compassion In World Farming

Był to rok, w którym Komisja Europejska ogłosiła  Koniec Epoki Klatkowej – KE zadeklarowała, że chce ogólnounijnych przepisów, zakazujących trzymania w klatkach zwierząt hodowanych na żywność. Jest to przełomowa obietnica, mająca swoje źródło w nadzwyczajnej kampanii. Pod przewodnictwem Compassion, 170 organizacji połączyło siły, aby zebrać   1,4 miliona podpisów obywateli UE wzywających do tej przełomowej zmiany. Ten bezprecedensowy krok w ochronie zwierząt zawdzięczamy wszystkim zaangażowanym: naszym sympatykom, pracownikom wszystkich naszych organizacji partnerskich, wspierającym nas celebrytom, firmom i politykom, którzy zjednoczyli się w tej sprawie. W rezultacie około 300 milionów zwierząt może liczyć na lepsze życie bez klatek.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że dzięki kampanii naszego czeskiego oddziału i innych organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, Czechy uchwaliły zakaz hodowli kur w klatkach. Ponadto trzy kolejne stany USA - Kolorado, Utah i Nevada - wprowadziły zakaz klatkowej hodowli kur.

Oprócz postępów w reformach politycznych dotyczących zwierząt, nasze nieustanne działania w dziale współpracy z biznesem, zaowocowały zobowiązaniami ze strony kolejnych firm do przejścia na wyższe standardy dobrostanu w obrębie całych linii produktów. 

Wielkie firmy z branży spożywczej zobowiązały się do poprawy dobrostanu kurczaków hodowanych na mięso - w tym Burger King i Friday's w Wielkiej Brytanii, KFC i Galliance we Francji, Carrefour w Polsce, Fileni we Włoszech, Subway w całej Europie, Sprouts Farmers Market i Natural Grocers w USA oraz Domino's Pizza w Australii i Nowej Zelandii.

Od kiedy w 2010 roku rozpoczęliśmy naszą współpracę z biznesem, uzyskaliśmy zobowiązania firm do poprawy dobrostanu zwierząt, na których korzysta rocznie ponad 2,23 miliarda zwierząt.

Dalsze inspirujące postępy zaobserwowaliśmy w Wielkiej Brytanii, gdzie rząd ogłosił prawdopodobnie najbardziej radykalne zmiany w zakresie dobrostanu zwierząt w historii kraju, w tym proponowany zakaz eksportu żywych zwierząt, prawne uznanie zdolności odczuwania zwierząt i zakaz sprzedaży i importu okrutnych produktów takich jak foie gras. Może to w końcu położyć kres okrutnemu eksportowi cieląt i owiec na duże odległości, z czym Compassion i organizcje nam pokrewne walczą od pół wieku.

Nowe fronty

Oprócz naszych działań na rzecz zwierząt w tradycyjnych kwestiach, jak chów klatkowy, czy eksport żywych zwierząt, w tym roku ujawniliśmy również okrucieństwa na zapomnianych przemysłowych farmach podwodnych.

Nasz nowy raport i kampania mająca na celu zakończenie przemysłowej hodowli ośmiornic - okrutnej, ale rozwijającej się praktyki - wywołały ogromne oburzenie i relacje w mediach na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych i Afryki Południowej po kraje europejskie.

Osmiornica Plain

Ujawniliśmy powszechne okrucieństwo w szkockim przemyśle hodowli łososia, zbierając ponad 130 000 podpisów pod naszym listem otwartym wzywającym rząd szkocki do powstrzymania ekspansji podwodnych farm przemysłowych.

Po wielu naciskach w Europie, aby dobro ryb było traktowane poważnie, z zadowoleniem przyjęliśmy nowe wytyczne Komisji Europejskiej dla farm hodowli ryb i owoców morza, w których po raz pierwszy znalazł się specjalny rozdział dotyczący dobrostanu ryb hodowlanych.

Natura

Przemysłowa hodowla zwierząt, czy to na morzu, czy na lądzie, jest nie tylko największą przyczyną okrucieństwa wobec zwierząt na świecie, ale również istotnym czynnikiem wpływającym na niektóre zagrożenia związane z klimatem, naturą i zdrowiem, z którymi borykamy się wszyscy.

W roku 2021, ogłoszonym „Super Rokiem dla Natury", współpracowaliśmy z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) i instytutem strategii naukowych Chatham House nad badaniem analizującym niszczycielski wpływ przemysłowej hodowli zwierząt na świat przyrody.

Raport „Wpływ systemu żywnościowego na utratę bioróżnorodności" pokazał, w jaki sposób globalny system żywnościowy naraża na niebezpieczeństwo 24 000 gatunków zagrożonych wyginięciem, a także samą przyszłość naszej planety.

Raportchatham

Był on symbolicznym początkiem zaangażowania Compassion w rozmowy ONZ o przyszłości naszej żywności i klimatu.

Rozmowa o transformacji

W minionym roku Compassion energicznie pracowała nad tym, by potrzeba zreformowania sektora hodowli zwierząt i zakończenia hodowli przemysłowej wybrzmiała silnym głosem na zgromadzeniu światowych liderów podczas Szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Systemów Żywnościowych we wrześniu. Zapowiadany jako „szczyt ludzi" z całego świata, zgromadził on grupy osób o różnych punktach widzenia, w tym młodzież, ludność rdzenną, społeczeństwo obywatelskie, naukowców, producentów żywności, sektor prywatny, sektor finansowy i rządy. Jego celem było skupienie się na przekształceniu systemów żywnościowych, aby przyspieszyć powrót do normalności po Covid-19 i sprowadzić nas z powrotem na drogę do zrealizowania wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) do roku 2030.

Odegraliśmy kluczową rolę zrównoważeniu debaty, tak by nie zdominowali jej przedstawiciele sektora konwencjonalnej hodowli zwierząt.

Budowanie presji

Podczas szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w listopadzie Compassion mocno naciskało na światowych przywódców, aby przyjęli jedno z jasnych, gotowych rozwiązań kryzysowej sytuacji klimatycznej, polegające na zakończeniu przemysłowej hodowli zwierząt i ograniczeniu nadmiernej konsumpcji mięsa. Wiemy przecież, że w skali planety zwierzęta hodowlane wytwarzają więcej gazów cieplarnianych niż bezpośrednie emisje z samolotów, pociągów i samochodów na całym świecie razem wzięte. Jednak czasu jest coraz mniej, dlatego będziemy nadal wywierać presję na światowych przywódców, aby przestali ignorować potrzebę podjęcia działań w sprawie okrutnych i niszczących klimat hodowli przemysłowych.

Ferma brojlerów

Wchodzimy w nowy rok z radością, że dzięki wam, naszym sympatykom, partnerom, pracownikom i powiernikom, zachodzą zmiany. Zwierzęta wiodą lepsze życie. Świat zaczyna rozumieć potrzebę zmian w zakresie tego, co jemy i jak produkujemy żywność. Krótko mówiąc, przygotowaliśmy grunt pod zakończenie przemysłowej hodowli zwierząt.

Dziękujemy, że jesteście częścią ruchu na rzecz tej niezbędnej i nie cierpiącej zwłoki zmiany.

 

 

 

 

 

 

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).