Ikona wyszukiwania

Raport Eggtrack 2021

News Section Icon Opublikowane 17.11.2021

En Header Eggtrack

Dziś, 17 listopada, publikujemy nasz piąty raport EggTrack. Pokazuje on, że trudności spowodowane pandemią COVID-19 nie przeszkodziły firmom i producentom w Polsce i na świecie w osiągnięciu dalszych postępów w realizacji ich bezklatkowych zobowiązań.

Kolejne kroki do przodu

Zgodnie z raportem, 156 z 219 (71%) analizowanych firm na całym świecie zgłasza postępy w realizacji swoich zobowiązań dotyczących chowu bezklatkowego - w porównaniu z 63% w 2020 roku. Oznacza to, że łańcuchy dostaw firm, które zgłosiły postępy w swoich zobowiązaniach, są obecnie średnio w 79,35% wolne od chowu klatkowego.

W tym roku w raporcie znalazły się tylko dwie polskie marki: Grycan i Wedel, które zadeklarowały odejście od chowu klatkowego w swoich łańcuchach dostaw do 2025 roku. Niestety, nie informują one o postępach w realizacji swojego zobowiązania. Pozostałe firmy uwzględnione w raporcie, które zrezygnują ze stosowania jaj klatkowych do 2025 r. w Polsce, to: Accor Hotels, Hilton, Ikea, Costa Coffee, Caffè Nero, Mondelez, PepsiCo, McDonald's, Starbuck's, Subway, Aldi, Auchan, Carrefour, Lidl, Intermarché, Schiever (Bi1), Kaufland i Metro Group (Makro).

Sześć dużych firm ujętych w raporcie Eggtrack i sprzedających swoje produkty w Polsce w 100% odeszło już od używania jaj z chowu klatkowego w UE - w tym w naszym kraju. Są to: Ferrero, Danone, Barilla, Mars, Nestle oraz Unilever.

Raport podkreśla również zagrożenia związane z tzw. systemami "kombinowanymi" i "o ograniczonym dostępie", które są sprzedawane przez producentów jako "wolne od klatek", ale mają drzwi, które można łatwo zamknąć - umożliwiając producentowi powrót do produkcji klatkowej. Według raportu, dziewięć firm, w tym Barilla Group i Metro Group (Makro), uznały potrzebę wyeliminowania systemów kombinowanych ze swoich łańcuchów dostaw jaj.

Zmiana jest możliwa

Jaja z chowu bezklatkowego pochodzą od kur hodowanych w kurnikach, w których mają one przestrzeń do obracania się i rozprostowywania skrzydeł, a także miejsca do grzędowania, drapania się, zakładania gniazd i kąpieli piaskowych. Natomiast używane m.in. w Polsce klatki wzbogacone dają kurom przestrzeń niewiele większą od kartki papieru A4 i nie zapewniają środowiska umożliwiającego ekspresję naturalnych zachowań.

Przełomowa deklaracja Komisji Europejskiej o stopniowym wycofaniu klatek dla wszystkich zwierząt hodowlanych w UE do 2027 roku, w następstwie historycznego sukcesu naszej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Koniec Epoki Klatkowej”, nadaje ton bezklatkowej transformacji w produkcji jaj w Europie. Procent kur hodowanych w systemach bezklatkowych w UE nadal rośnie i we wrześniu 2021 r. osiągnął poziom 52 %, w porównaniu z 50,5% w 2020 r. Niestety, statystyki znacząco zaniża tu Polska: w naszym kraju w systemach klatkowych wciąż hodowanych jest 81% kur niosek.

Nasz komentarz

- Jesteśmy podbudowani, że firmy działające w Polsce kontynuują swój na drodze ku bezklatkowej przyszłości. Z każdym podjętym i dotrzymanym zobowiązaniem zbliżamy się do końca epoki klatkowej. Niepokojące jest jednak, że nie idzie to jak na razie w parze z przechodzeniem na systemy bezklatkowe wśród polskich hodowców. Wygląda na to, że będą oni zupełnie nieprzygotowani na bezklatkową transformację, która po deklaracji Komisji Europejskiej wydaje się nieunikniona

- komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).