Ikona wyszukiwania

Compassion na COP26

News Section Icon Opublikowane 01.11.2021

View Of Earth From Space 2000X1031

Dziś, 1 listopada, światowi przywódcy zbierają się w Glasgow na COP26. Dlatego nasza fundacja jest już na miejscu i będzie rozmawiała z politykami i polityczkami. Wystosowaliśmy także apel, w którym wspólnie z ponad 100 organizacjami pozarządowymi oraz znanymi i cenionymi osobistości świata nauki, wezwaliśmy rządy krajowe do działania i zajęcia się kwestią wpływu żywności i hodowli zwierząt na klimat. COP26 może być ostatnią szansą, żeby zapobiec globalnej katastrofie.

Planeta w kryzysie

We wspólnym oświadczeniu piszemy:

COP26 gromadzi światowych przywódców, aby rozwiązać niebezpieczny i bezprecedensowy kryzys klimatyczny. (…) Ludzie polegają na ich przywództwie – dlatego potrzebujemy zobowiązania do natychmiastowego globalnego działania na rzecz zrównoważonych, zdrowych systemów żywnościowych z korzyścią dla zwierząt, ludzi i planety.
Nasza planeta jest w kryzysie. Kwestia wpływu żywności i rolnictwa musi stanowić centralną część dyskusji, a światowi przywódcy muszą być gotowi do wprowadzenia poważnych zmian.
Jeśli sposób, w jaki się odżywiamy, nie ulegnie istotnej zmianie, nie uda nam się osiągnąć celów klimatycznych, a nauka mówi, że skutki tego będą katastrofalne. Globalne spożycie mięsa i nabiału musi być znacznie zmniejszone, jeśli mamy osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Przejście na rolnictwo bardziej przyjazne naturze i zwierzętom jest również niezbędne, jeśli mamy ograniczyć utratę bioróżnorodności. Świat patrzy.

Oświadczenie zostało podpisane przez autorytety świata nauki, takie jak prof. Peter Singer, prof. Carl Safina, prof. Dave Goulson czy prof. Raj Patel. Jest ono również wspierane przez liczne organizacje pozarządowe zajmujące się dobrostanem zwierząt i ochroną środowiska.

Oprócz wspólnego oświadczenia, na COP26 zaprezentujemy nowy raport, który przedstawia naukowe argumenty za znaczącym globalnym zmniejszeniem konsumpcji mięsa, zanim będzie na to za późno. Raport zostanie zaprezentowany w piątek, 5 listopada.

Nasz komentarz

Hodowla przemysłowa jest nie tylko jedną z największych przyczyn cierpienia zwierząt na świecie, ale jest też jednym z największych wyzwań środowiskowych naszych czasów. Jest dla mnie oburzające, że światowi przywódcy zbierają się na COP26, aby znaleźć rozwiązania dla zbliżającej się katastrofy klimatycznej, a ignorują z taką łatwością problem intensywnej hodowli zwierząt. Liderzy zachowują się w ten sposób pomimo napływających zewsząd przytłaczających dowodów na to, że spożycie mięsa jest jedną z głównych sił napędowych kryzysu klimatycznego. Emisje gazów cieplarnianych z sektora hodowlanego stanowią 14,5% całkowitej globalnej emisji spowodowanej przez człowieka. To więcej niż bezpośrednie emisje z transportu. Jeśli więc mamy na poważnie zająć się kryzysem klimatycznym i osiągnąć nasze cele w zakresie redukcji emisji, musimy w trybie pilnym znacznie ograniczyć globalne spożycie mięsa i nabiału. I potrzebujemy tu spójnej strategii i polityki, która oznacza zmniejszenie hodowli zwierząt i zmianę nawyków żywieniowych. Taka transformacja poprawi zdrowie ludzi i zwierząt poprzez zmniejszenie ryzyka chorób i oporności na antybiotyki i zapobiegnie też dalszej utracie bioróżnorodności. Wybory żywieniowe, których wszyscy dokonujemy mogą wspierać zrównoważoną przyszłość naszej planety i naprawdę nie jest to takie trudne do zrobienia. Ale ważne jest, aby poszczególne kraje zaczęły działać jak najszybciej i niedobrze byłoby, żeby polska walka z kryzysem klimatycznym i polska normalność były utożsamiane z jedzeniem kotletów, o czym wspominają przedstawiciele naszego rządu ostatnio coraz częściej

– komentuje nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska

Jak działać? Dwie ważne rzeczy, które każdy może zrobić podczas COP26 nie wychodząc z domu!

Nie możemy pozwolić, by wpływowi politycy ignorowali zagrożenie, jakie niesie dalsze hodowanie zwierząt na megafermach. Hodowla przemysłowa musi się zakończyć: dla zwierząt, dla planety i dla nas samych. Podczas tej konferencji klimatycznej, jak co roku od lat, bierzemy na siebie działania rzecznicze oraz edukacyjne, wysyłamy listy i szykujemy raport, ale wciąż potrzebujemy pomocy.

Po pierwsze, podpisz naszą petycję i wezwij najbardziej wpływowe organizacje na świecie, w tym Bank Światowy, Światową Organizację Zdrowia, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światową Organizację Zdrowia Zwierząt do zastąpienia rolnictwa przemysłowego takim sposobem produkcji naszej żywności, który szanuje zwierzęta, dba o naszą planetę i zmniejsza ryzyko pandemii.

Po drugie, dołącz do globalnego protestu: offline lub online!

W sobotę 6 listopada – razem z aktywistami z całego świata – część naszego zespołu będzie protestowała w Glasgow. Dołącz do nas i wezwij liderów do rozpoczęcia natychmiastowych prac nad zakończeniem hodowli przemysłowej! Jak wziąć udział w proteście?

1. Przygotuj transparent. Wystarczy kartka i długopis! Napisz hasło, które wezwie liderów do zakończenia intensywnej hodowli zwierząt.

2. Zrób zdjęcie z transparentem. Niech liderzy zobaczą, że obywatele i obywatelki nie zgadzają się na okrutne i szkodliwe formy hodowli.

3. Opublikuj zdjęcie w mediach społecznościowych! Dodaj hashtag #COPOUT26 oraz oznacz nas: @ciwf.polska na Facebooku, @compassionpolska i @ciwf na Instagramie i @ciwf_pl na Twitterze.

4. A może będziesz 6 listopada w okolicach Glasgow? Dołącz do protestu Compassion i wielu innych organizacji z całego świata! Znajdziesz nas o 11.30 przy Stewart Memorial Fountain w Kelvingrove Park w Glasgow. Nie zapomnij swojego transparentu oraz przywitaj się, jeśli masz ochotę! 😊

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).