Ikona wyszukiwania

Hodowla ośmiornic - przepis na katastrofę

News Section Icon Opublikowane 08.10.2021

W Światowy Dzień Ośmiornicy proponujemy... przepis na ośmiornicę. To przepis na katastrofę, która nastąpi, jeśli zaczniemy przemysłowo hodować te zwierzęta. W swoim nowym raporcie ujawniamy osiem powodów, dla których musimy natychmiast zatrzymać plany hodowli ośmiornic.

PL Octopus Rafalwecht
autor: Rafał Wechterowicz

Oglądaliście film „Czego nauczyła mnie ośmiornica”? Ten nagrodzony Oskarem hit Netflixa pokazał światu, jak fascynującymi zwierzętami są zamieszkujące nasze morza i oceany ośmiornice. Każdy, kto go widział, przerazi się faktem, że w kilku miejscach na świecie rozwija się próby przemysłowej hodowli ośmiornic. Dociekliwe, inteligentne, z natury samotnicze zwierzęta, zamknięte w dużym zagęszczeniu na podwodnych fermach? Brzmi jak koszmar, który nigdy nie powinien stać się rzeczywistością.

Musimy zatrzymać hodowlę ośmiornic

Nasz raport "Przemysłowa hodowla ośmiornic – przepis na katastrofę" został opublikowany właśnie po to, by te próby hodowli ośmiornic zatrzymać. To pierwszy tego typu raport na świecie. Pokazuje on, że hodowla byłaby przyczyną ogromnego cierpienia tych zwierząt. Stałoby się tak ze względu na ich samotniczą naturę, dociekliwość oraz wysoką inteligencję. Raport ujawnia również, że nie znamy obecnie żadnej humanitarnej metody uboju ośmiornic. Wśród obecnie stosowanych wymienia się… duszenie zwierząt w sieci, krojenie mózgu czy bicie pałką po głowie.

Co więcej, nie ma obecnie żadnych przepisów chroniących dobrostan tych niezwykłych zwierząt w hodowli, a mięsożerna dieta ośmiornic sprawia, że jest ona niezrównoważona i szkodliwa dla środowiska. Hodowla byłaby więc tragedią nie tylko dla samych ośmiornic, ale i całego ekosystemu.

- To naprawdę przygnębiające, że w XXI wieku człowiek chce jeszcze powiększać hodowle zwierząt zamiast je eliminować. Zastanawiam się, gdzie – i czy w ogóle - jest granica, po przekroczeniu której ludzkość kolektywnie powie „dość” w tym temacie. Hodowle ośmiornic to po prostu przepis na kolejną katastrofę, a już w tej chwili zmagamy się ze środowiskowymi konsekwencjami przemysłowych i  nadmiernie rozwiniętych hodowli ssaków, ptaków i ryb

- komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji.

Wzrasta konsumpcja ośmiornic

Dziko odławiane ośmiornice są spożywane na całym świecie, zwłaszcza w Europie, Azji i Meksyku. W Polsce co roku spożywa się ponad 320 ton ośmiornic złowionych w naturalnym środowisku. W przeciągu 10 lat (2008-2018) konsumpcja w naszym kraju wzrosła ponad 10-krotnie.

To właśnie ze względu na wzrastający popyt na mięso z ośmiornic podejmowane są próby ich masowej hodowli. Mają one tragiczne skutki dla tych wyjątkowych zwierząt: 20% ośmiornic nie przeżywało całego cyklu hodowli. Dlatego publikując raport, wysłaliśmy listy do rządów w Hiszpanii, Japonii, Meksyku i USA, wzywając je do zatrzymania hodowli ośmiornic w tych krajach.

Wszystkie 8 powodów, dla których musimy zatrzymać hodowlę ośmiornic, znajdziecie w podsumowaniu z najważniejszymi wnioskami z raportu. Można go przeczytać na naszej stronie.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).