Ikona wyszukiwania

Szczyt ONZ ds. systemów żywnościowych - szansa na zmianę

News Section Icon Opublikowane 22.09.2021

Webnews_EU_climate_report_700.jpg (1)

Już w najbliższy czwartek (23 września) będziemy świadkami pierwszego w historii szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. systemów żywnościowych. Jako Compassion wzywamy światowych przywódców do przekształcenia naszego szkodliwego globalnego systemu żywnościowego, tak by rozwiązać pilne problemy związane z klimatem, zdrowiem i przyrodą. To znalezienie tych rozwiązań jest głównym celem nadchodzącego szczytu.

Przyszłość nadająca się do życia

Żywność jest odpowiedzialna za około jedną trzecią wszystkich emisji gazów cieplarnianych, a jej produkcja zajmuje połowę nadającej się do zamieszkania powierzchni Ziemi. Przemysłowa hodowla jest główną przyczyną utraty bioróżnorodności i  okrucieństwa wobec zwierząt na naszej planecie. Sam sektor hodowlany jest odpowiedzialny za więcej gazów cieplarnianych niż bezpośrednie emisje wszystkich samolotów, pociągów i samochodów na świecie razem wziętych.

"Transformacja jest niezbędna, jeśli mamy stworzyć przyszłość nadającą się do życia dla przyszłych pokoleń. Rządy krajowe i instytucje międzynarodowe mają wielką moc sprawczą, nasza przyszłość naprawdę leży w ich rękach. Jednak kwestia żywności i rolnictwa jest dziwnie nieobecna w agendzie kluczowych forów, takich jak choćby COP26 w listopadzie. Światowi przywódcy muszą działać, zanim będzie za późno - nie ma czasu do stracenia"

- mówi Philip Lymbery, prezes międzynarodowego Compassion in World Farming, zaangażowany w organizację szczytu ONZ ds. systemów żywnościowych i wyróżniony przez ONZ tytułem jego czempiona, jako głos organizacji pozarządowych w trakcie szczytu.

Konieczne są jasne i radykalne działania

Compassion in World Farming odegrało aktywną rolę w dwóch grupach roboczych szczytu: "Action Tracks" (ścieżki działania) i "Sustainable Livestock" (zrównoważona hodowla).

"Badania wyraźnie pokazują, że globalne ograniczenie spożycia mięsa i nabiału jest niezbędne, aby nie przekroczyć granic możliwości naszej planety. Musimy również przestawić się na rolnictwo o wyższym poziomie dobrobytu, przyjazne dla przyrody - takie jak rolnictwo ekologiczne, pastwiskowe lub mieszane systemy upraw i hodowli - aby zapobiec dalszej, katastrofalnej utracie różnorodności biologicznej"

- dodaje Philip Lymbery.

Konieczne jest, aby światowi przywódcy zajęli się globalnym systemem żywnościowym w przyszłych dyskusjach na temat sytuacji kryzysowych związanych z klimatem, zdrowiem i przyrodą. Compassion będzie nadal naciskać na decydentów, by podejmowali oni jasne i radykalne działania w odpowiedzi na te problemy.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).