Ikona wyszukiwania

Zwierzę to nie towar. Stop Transportowi Żywych Zwierząt!

News Section Icon Opublikowane 14.06.2021

Ban Live Exportss Logo Pl 540

Traktowane jak towar, przewożone na setki lub tysiące kilometrów. U celu podróży czeka je tylko śmierć – choć wiele z nich ze względu na warunki nie przeżyje samego transportu. Cierpią przez wysokie temperatury, brak wody i wycieńczenie. Taka jest rzeczywistość transportu żywych zwierząt, która wyłania się z regularnych śledztw i kontroli transportów.

Dziś, 14 czerwca, w świętowany w 39 krajach tegoroczny Międzynarodowy Dzień Stop Transportowi Żywych Zwierząt wystosowaliśmy petycję do Komisji Europejskiej.  Domagamy się w niej m.in. unijnego zakazu eksportu żywych zwierząt poza teren Unii Europejskiej oraz zakazu długodystansowego transportu na terenie UE.

- Zwierzę to nie towar, który można przerzucać czy ładować na ciężarówki jak kartony. Ostatnio cielęta, te najmłodsze zwierzęta, były ofiarami koszmarnych scen na hiszpańskich statkach Karim Allah i Elbeik, gdzie spędziły w zamknięciu prawie trzy miesiące. Polska jest znaczącym eksporterem nieodsadzonych cieląt w UE. Wywozimy też konie do Włoch, świnie do Holandii, a w okresie przed Wielkanocą jagnięta na rzeź.

- komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji.

Czego żądamy od Komisji?

  • Natychmiastowego zakazu eksportu żywych zwierząt hodowlanych do krajów trzecich w celu tuczenia i uboju;
  • Ograniczenia czasu transportu żywych zwierząt na terenie UE do maksymalnie ośmiu godzin (czterech godzin w przypadku drobiu) do 2024 r.;
  • Zakazu transportu zwierząt nieodsadzonych;
  • Większej liczby niezapowiedzianych kontroli i surowszych sankcji w przypadku naruszenia przepisów;
  • Zakazu transportu żywych zwierząt, jeżeli spodziewane temperatury zewnętrzne wynoszą poniżej 5˚C lub powyżej 25˚C;
  • Ścisłego egzekwowania przepisów unijnego rozporządzenia w sprawie transportu. 

Co ważne, uważamy, że problem transportu żywych zwierząt wynika wprost z nadmiernej hodowli zwierząt na terenie Unii Europejskiej. Dlatego aby wszystkie wymienione działania były skuteczne, UE powinna znacznie zredukować liczbę hodowanych zwierząt, aby ograniczyć potrzebę ich transportu i wywozu.

Dlaczego teraz?

Petycję wystosowujemy w kluczowym momencie. Unijna komisja śledcza ds. transportu zwierząt, która powstała m.in. w wyniku naszych poprzednich akcji, rozpoczęła właśnie ocenę obecnych unijnych regulacji dotyczących transportu. Oczekujemy, że nasze postulaty zostaną przez komisję uwzględnione.

– Poprzednie akcje, przeprowadzane przez setki tysięcy ludzi w dziesiątkach krajów na całym świecie, zaowocowały powstaniem unijnej komisji, która ma zrewidować obecne przepisy dotyczące transportu. Liczymy, że tegoroczna petycja wpłynie na kształt nowych regulacji, które powinny zakończyć te koszmarne transporty.

– dodaje Małgorzata Szadkowska.

Stoptransportowi IP1406

To nie pierwsza nasza petycja związana z transportem żywych zwierząt. W 2018 roku złożyliśmy osobiście do Ministerstwa Rolnictwa petycję z 31 375 Waszych podpisów, której celem jest skrócenie czasu transportu najmłodszych zwierząt – cieląt i jagniąt do 8 godzin. Spotkaliśmy się z ówczesnym wiceministrem rolnictwa Jackiem Boguckim, któremu przekazaliśmy podpisany przez Was apel, żeby skrócić długie transporty, które skazują na cierpienie zwierzęce dzieci. Ministerstwo nie zareagowało do dziś. Dlatego w tegoroczny Międzynarodowy Dzień Stop Transportowi Żywych Zwierząt wkładamy wszystkie siły w działania na poziomie europejskim – jak pokazuje inicjatywa Koniec Epoki Klatkowej, tą drogą mamy szansę na wprowadzanie ważnych zmian, które będą dotyczyć całej Unii Europejskiej, w tym i naszego kraju.

Do tegorocznej akcji dołączyły się do nas w Polsce Fundacja Alberta Schweitzera, Fundacja Czarna Owca Pana Kota, Fundacja Viva! oraz Otwarte Klatki. Chociaż ze względu na pandemię większość działań w ramach Międzynarodowego Dnia Stop Transportowi Żywych Zwierząt przeprowadzana będzie online, Fundacja Viva! zorganizuje dziś happeningi w sześciu polskich miastach: Łodzi, Warszawie, Lesznie, Sopocie, Wrocławiu i Poznaniu. Naszą petycję podpisać można na stronie ciwf.pl/stoptransportowi/

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).