Ikona wyszukiwania

W imieniu matek

News Section Icon Opublikowane 25.05.2021

Action Icon
Macierzyństwo / Motherhood

Udostępnij
1. Macierzyństwo / Motherhood
Odtwórz filmPlay icon

Film “Motherhood” (“Macierzyństwo”), pokazuje, w jaki sposób przeżywa swoje macierzyństwo większość loch w Polsce i w Unii Europejskiej. Te wrażliwe, inteligentne zwierzęta są redukowane do roli maszyn w łańcuchu bezdusznej produkcji. Niestety, dotyczy to także Polski i prawie miliona hodowanych w naszym kraju matek-świń. Ich koszmarny los pokazywaliśmy w naszym śledztwie z przemysłowych ferm, gdzie hodowane są świnie.

To było pierwsze tego typu śledztwo w Polsce. Zrobiliśmy to, aby pokazać, jak hoduje się świnie i żeby ujawnić niewygodną prawdę, której przemysł hodowlany nie chce Ci pokazać. Mam na myśli ukryte za murami ferm klatki, w których zamyka się świnie, tylko dlatego, że zostaną matkami. Specjalne klatki nazywane są „kojcami porodowymi” lub „jarzmem porodowym”, a hodowcy opisują je jako „dwie przegrody z metalowymi rurami tak ukształtowane, aby możliwe było wprowadzenie lochy i jej zablokowanie”. Brzmi jak koszmar, prawda?

Możemy to zatrzymać!

Możemy się temu przeciwstawić. W ciągu niecałej minuty zrób te trzy rzeczy – i pomóż nam w zakończeniu Epoki Klatkowej: 

  1. Skopiuj ten tekst: We must end the cage age in the EU and imports of products from caged farmed animals from third countries, for all species. Thanks @VDombrovskis
  2. Kliknij na poniższy przycisk, który udostępnia treść na Facebooku.
  3. W treść posta wklej uprzednio skopiowany tekst (to ważne, żeby pozostał w języku angielskim). Sprawdź, czy tag jest aktywny i podświetla się na niebiesko: jeśli tak, wyślij post.

7 faktów na temat matek-świń 

Większość matek-świń w Unii Europejskiej cierpi we wnętrzach klatek: najpierw 4 tygodnie w kojcach indywidualnych, a potem do 5 tygodni w kojcach porodowych. To cykl produkcyjny, który nie zatrzymuje się ani na chwilę.

Mamy 7 ważnych argumentów na rzecz Końca Epoki Klatkowej (i objęcia równymi standardami dobrostanu produktów importowanych do Unii). To argumenty, których nie powinien zignorować komisarz ds. handlu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis.

W Unii Europejskiej hodowanych jest około 11 milionów loch. Większość z nich spędza prawie połowę swojego życia w klatce, w której nie mogą się nawet obrócić.

Większość loch jest trzymana w klatce na około 5 tygodni już we wczesnych etapach ciąży. Następnie, na około tydzień przed porodem, są one ponownie zamykane w klatce na kolejnych pięć tygodni. Żyjąc w tym bezdusznym cyklu, lochy mogą spędzić w klatkach do połowy każdego roku.

Lochy zamknięte w klatkach nie są w stanie zachowywać się w zgodny ze swoją naturą sposób. Przez cały okres porodu i trwające po nim tygodnie laktacji locha nie może nawet zrobić kilku kroków czy odwrócić się, aby zmienić pozycję. Wrażliwe, inteligentne zwierzęta są redukowane do roli maszyn w łańcuchu bezdusznej produkcji. To nie jest życie, które jest warte przeżycia.

Lochy mają silną, naturalną potrzebę budowy gniazda przed porodem. W hodowlach bezklatkowych przed przyjściem na świat swoich dzieci gromadzą ściółkę, by ułożyć się na niej w wykopanym wcześniej legowisku. Niestety, zamknięte w klatce, nie mają szans na to, by zbudować dla siebie i swoich dzieci jakiekolwiek gniazdo. Dlatego z frustracji i stresu gryzą pręty klatek, które uniemożliwiają im naturalne przeżywanie macierzyństwa.

W hodowli przemysłowej lochy rodzą średnio ponad 2 razy na rok, zamknięte w klatkach na tygodnie przed i po każdym porodzie. Są narażone na odleżyny i inne obrażenia, spowodowane długim leżeniem na twardym podłożu: często jest to po prostu goły beton. Zaburzenie naturalnego cyklu zachowań przed i po porodzie, skutkuje często opóźnionym bądź nienaturalnie długim porodem, ponadprzeciętną liczbą martwych narodzin czy problemami dzieci przy ssaniu pokarmu matki.

Klatka uniemożliwia jej naturalne kontakty z dziećmi. Matka może tylko leżeć i karmić je poprzez jej pręty. Kiedy prosięta zostaną odsunięte od karmienia, matka wychodzi z kojca pordowego tylko po to, by zostać ponownie zapłodniona i następnie trafić do kojca indywidualnego. Cały cykl zaczyna się od początku.

Kojce porodowe uniemożliwiają matce zarówno realizację jej naturalnej potrzeby do częstego kontaktu z dziećmi, jak i postawienia granic i udania się na chwilę odpoczynku, która jest potrzebna każdej matce. Jedyne, co może robić matka-świnia, to stać, leżeć i bezustannie karmić swoje dzieci.

"Motherhood"  ("Macierzyństwo")

Na tegoroczny dzień matki, holenderska reżyser Eline Helena Schellekens, wraz z montażystką Kate Morgan, kontynuuje nagradzany film krótkometrażowy M6NTHS. „Motherhood” („Macierzyństwo”), pokazuje w jaki sposób traktowane są matki-świnie w intensywnych hodowlach klatkowych na terenie UE.

Na początku Motherhood przypomina nam, że lochy są kochającymi i czułymi matkami. Niestety, już po kilku minutach staje się jasne, w jak strasznych warunkach muszą przeżywać swoje macierzyństwo.

Możemy się temu przeciwstawić. Podejmij działanie i zaapeluj do Valdisa Dombrovskisa, który poza funkcją wiceprzewodniczącego KE, jest również komisarzem UE ds. handlu. W ciągu niecałej minuty zrób te trzy rzeczy – i pomóż nam w zakończeniu Epoki Klatkowej: 

  1. Skopiuj ten tekst: We must end the cage age in the EU and imports of products from caged farmed animals from third countries, for all species. Thanks @VDombrovskis
  2. Kliknij na poniższy przycisk, który udostępnia treść na Facebooku.
  3. W treść posta wklej uprzednio skopiowany tekst (to ważne, żeby pozostał w języku angielskim). Sprawdź, czy tag jest aktywny i podświetla się na niebiesko: jeśli tak, wyślij post.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).