Ikona wyszukiwania

Odnowa życia na Ziemi

News Section Icon Opublikowane 22.04.2021

Zapraszamy do lektury tekstu Philipa Lymbery, prezesa międzynarodowego Compassion in World Farming. Philip napisał go z okazji Dnia Ziemi, który świętowany jest 22 kwietnia każdego roku.

Farm Landscape Credit Philip J Lymbery Tiny

Powrót do życia

W tegoroczny Światowy Dzień Ziemi koncentrujmy się na tym, jak możemy przywrócić naszą Ziemię do życia.

Od 20 do 22 kwietnia ludzie w 190 krajach organizują spotkania i wydarzenia, wskazując różne sposoby naprawienia szkód, które wyrządziliśmy naszej planecie.

Na własne oczy widziałem te szkody, spowodowane przez nasze niezrównoważone systemy żywnościowe. Na Sumatrze widziałem lasy zrównane z ziemią, żeby zrobić miejsce pod plantacje palm. Te plantacje tworzone były dla przemysłu przetwórstwa żywności i na potrzeby przemysłowej hodowli bydła, szczególnie tutaj, w Europie. Tak – palmy na paszę dla zwierząt hodowanych na skalę przemysłową.

Kingfisher Credit Philip J Lymbery Tiny
Reforma systemów żywieniowych jest kluczem do ochrony dzikiej przyrody we wszystkich jej formach, jak ten zimorodek na mojej lokalnej rzece | Źródło: Philip J. Lymbery

Znikają lasy, a wraz z nimi domy orangutanów i krytycznie zagrożonego słonia sumatrzańskiego. W Afryce Południowej, Ameryce Południowej i na Morzu Północnym widziałem, jak ogromne ilości maleńkich ryb są wydobywane z oceanów świata w celu przemielenia na mączkę rybną dla hodowanych przemysłowo ryb, kur i świń, wywołując głód wśród zwierząt morskich takich jak pingwiny i maskonury.

Odkryłem, że rolnictwo przemysłowe – przemysłowa hodowla zwierząt – jest głównym motorem niszczenia naturalnego świata.

Bioróżnorodność

Raport Chatham House pt. „Wpływ systemu żywnościowego na utratę bioróżnorodności”, sporządzony we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) i Compassion in World Farming w lutym 2021 r., formułuje taki sam wniosek. Raport określa trzy główne kroki, które trzeba podjąć, żeby pomóc w walce z utratą różnorodności biologicznej i zmianą klimatu:

  1. Nasze globalne wzorce żywieniowe muszą ulec zmianie, poprzez uwzględnienie większej ilości żywności pochodzenia roślinnego i zmniejszenie marnotrawstwa żywności.
  2. Zamiast przekształcać ziemię pod uprawy, więcej terenów trzeba zarezerwować dla natury.
  3. Musimy prowadzić działalność rolniczą w sposób bardziej przyjazny dla natury i wspierający różnorodność biologiczną.

Wszystkie te zmiany wymagają dostosowania naszych obecnych nawyków żywieniowych.

Szczyt ONZ ds. systemów żywnościowych

W tym roku mamy wyjątkową okazję wprowadzić znaczące zmiany w sposobie funkcjonowania naszych globalnych systemów żywieniowych – zmiany mocno spóźnione, które pomogą dokonać postępów w realizacji wszystkich 17 globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ. We wrześniu tego roku odbędzie się pierwszy w historii szczyt ONZ ds. systemów żywnościowych, na którym światowi przywódcy spotkają się w celu podjęcia działań w tej ważnej kwestii.

Zachęcam każdego, kto chce pomóc w odbudowie naszej planety, aby został orędownikiem systemów żywnościowych. Możecie wziąć udział w organizowanych forach publicznych lub w jednym z globalnych, krajowych i niezależnych wydarzeń dialogowych.

Musimy upewnić się, że nasi przywódcy rozumieją, że tylko zerwanie z przemysłową hodowlą zwierząt i przejście na konsumpcję mniejszych ilości lepszej jakości mięsa umożliwi realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju i postulatów porozumienia paryskiego w zakresie zmian klimatu.

Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, jest zmiana naszego własnego sposobu odżywiania. Jedząc więcej produktów pochodzenia roślinnego i mniejsze ilości lepszego mięsa – ekologicznego, ze zwierząt pastwiskowych, z wolnych wybiegów – możemy pomóc naszej zmaltretowanej planecie zacząć dochodzić do zdrowia.

Mięso, nabiał i jaja produkowane w warunkach większego dobrostanu powodują również mniej cierpienia zwierząt. Kupując je, zachęcamy do inwestycji w rolnictwo o wyższym poziomie dobrostanu, zorganizowane w mniejszej skali, stwarzające mniejsze zagrożenie dla zwierząt, ludzi i planety.

Podejmując działanie i jednocząc się na całym świecie, by naprawić wadliwe systemy żywnościowe, możemy znacząco wpłynąć na ochronę i odbudowę naszej cennej Ziemi dla przyszłych pokoleń.

*

Philip Lymbery, prezes międzynarodowego Compassion in World Farming

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).