Ikona wyszukiwania

Z miłości do życia

News Section Icon Opublikowane 03.03.2021

Zapraszamy do lektury tekstu Philipa Lymbery, prezesa międzynarodowego Compassion in World Farming. Philip napisał ten tekst z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody.

*

mother with cheetah cubs
Samica geparda z dwoma dwumiesięcznymi młodymi na kopcu termitów w Masai Mara | Źródło: GP232


Dziś, 3 marca 2021 r., obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody ONZ. Jest to wyjątkowa okazja dla uczczenia cudu, jakim są dzikie zwierzęta i rośliny na całym świecie.  W dobie pandemii, kryzysu klimatycznego i zagrożenia różnorodności biologicznej szczególne istotne jest promowanie wiedzy o roli, jaką odgrywają one w systemach podtrzymywania życia na naszej wspólnej planecie.

Podczas webinarium na żywo na początku tego miesiąca, swoją premierę miał nowy raport Chatham House pt. „Wpływ systemu żywnościowego na utratę bioróżnorodności”, sporządzony we współpracy z naszą fundacją i Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). Raport stwierdza, że nasz globalny system żywnościowy jest główną przyczyną utraty bioróżnordoności, a rolnictwo stanowi główne zagrożenie dla 86% z 28 000 gatunków zagrożonych wyginięciem.

Raport spotkał się z szerokim zainteresowaniem mediów i wywołał reakcje na całym świecie. Pomógł zwiększyć świadomość tragicznego stanu naszego środowiska naturalnego i zmian, które wszyscy musimy wprowadzić w naszym życiu. Te zmiany są niezbędne, aby uniknąć dalszego przyspieszania degeneracji przyrody, bo zagraża ono życiu na Ziemi.

Co ważne, raport skupił się na trzech działaniach, które mogą przeciwdziałać nadchodzącym zagrożeniom utraty bioróżnorodności i zmian klimatycznych:

Po pierwsze, globalne wzorce żywieniowe muszą zmierzać w kierunku diety bogatszej w rośliny. Taka zmiana, w połączeniu ze zmniejszeniem globalnego marnotrawienia żywności, zmniejszyłaby popyt i presję na środowisko naturalne i ziemię.

Po drugie, więcej terenów należy chronić i pozostawiać naturze. Osiągniemy największe korzyści dla różnorodności chroniąc lub odtwarzając całe ekosystemy. Dlatego musimy unikać przekształcania ziemi w grunty rolne. Zmiany w sposobie odżywiania się ludzi są niezbędne, jeżeli chcemy zachować istniejące rodzime ekosystemy i przywrócić te, które zostały wyeliminowane lub zniszczone.

Po trzecie, musimy uprawiać ziemię w bardziej przyjazny dla środowiska i wspierający różnorodność biologiczną sposób, ograniczając stosowanie środków do produkcji rolnej i zastępując monokulturę praktykami polikulturowymi. Zmiana sposobu odżywiania jest konieczna, aby umożliwić przywrócenie ziemi naturze i powszechne przyjęcie przyjaznych dla środowiska praktyk rolniczych, bez zwiększania presji na przekształcanie naturalnych terenów w grunty rolne.

Każdego dnia gdzieś na świecie pojawia się kolejny dowód na to, jak destrukcyjne, nieefektywne, marnotrawne, okrutne i niezdrowe jest rolnictwo przemysłowe. Zapewniamy, że Compassion in World Farming będzie kontynuować walkę o całkowite przemyślenie naszego systemu żywnościowego i zaprzestanie rolnictwa przemysłowego.

WWD Live Transport Of Cattle, Turkey Bulgaria 2017 Credit Compassion In World Farming
Transport żywych zwierząt, Turcja – Bułgaria 2017 | Źródło: Compassion in World Farming

Ale chociaż zmiany są pilnie potrzebne, czas ucieka!

Dlatego musimy skorzystać z tegorocznego szczytu ONZ ds. systemów żywnościowych (ang. UN Food Systems Summit), aby przybliżyć się do globalnego porozumienia, kończącego epokę rolnictwa przemysłowego. Musimy zresetować nasz system żywnościowy. Musimy działać na rzecz rolnictwa regeneracyjnego, współdziałającego z naturą, a nie skierowanego przeciwko niej.

W związku z tym jestem bardzo dumny i zaszczycony nominacją na „Orędownika” (ang. Champion) w ramach sieci orędowników systemów żywnościowych. Będę reprezentować organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt w Europie i poza nią, jako orędownik systemów żywnościowych na szczycie ONZ ds. systemów żywnościowych w 2021 r.

WWD Food Systems Champion CUSTOM Twitter 150390

Zarządzanie systemami żywnościowymi w sposób prawdziwie zrównoważony jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej dla ludzkości, zwierząt i całego życia na Ziemi. Zapewniam was o mojej pasji i determinacji w dążeniu do realizacji celów Szczytu, teraz i w przyszłości, w czasie gdy wszyscy staramy się osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030.

Na zakończenie chciałbym wezwać Was, abyście w Światowy Dzień Dzikiej Przyrody - ramię w ramię - złożyli obietnicę dotyczącą całego życia na Ziemi.  Wszystko może ulec zmianie dzięki prostej obietnicy, złożonej poprzez nasze wybory żywieniowe; poprzez decyzję o spożywaniu większej ilości roślin i ograniczeniu mięsa i nabiału; poprzez upewnianie się, że kupowane przez nas produkty odzwierzęce pochodzą nie z hodowli przemysłowych, ale ze zwierząt żyjących na pastwiskach, w gospodarstwach ekologicznych i na wolnych wybiegach.  W taki sposób dokonamy znaczącej zmiany – dla wszystkich zwierząt i całego życia na Ziemi.

Dziękuję.

*

Razem z nami zaapeluj do najbardziej wpływowych organizacji na świecie, w tym do Banku Światowego, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Światowej Organizacji Zdrowia, o zastąpienie hodowli przemysłowej systemem żywnościowym, który szanuje zwierzęta, dba o naszą planetę i zmniejsza ryzyko pandemii.

Kliknij link poniżej, aby podpisać naszą petycję i dołączyć do apelu o przyszłość bez rolnictwa uprzemysłowionego.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).