Ikona wyszukiwania

Schabowy dla ministra rolnictwa

News Section Icon Opublikowane 11.03.2021

Three protestors outside government building
Zdjęcie Maciej Łuczniewski

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapytany niedawno o pomysł europosłanki Sylwii Spurek dotyczący m.in. zakazu reklam mięsa oraz promocji diety roślinnej jako mniej szkodliwej dla środowiska odpowiedział: „Wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale nadal na świecie i także w Polsce żyją ludzie, którzy twierdzą i uważają, że Ziemia jest płaska. Nie oznacza to jednak że cały dorobek naukowy możemy wywrócić do góry nogami”, a także: „Obawiam się, że w tym przypadku koncepcje eliminacji produktów zwierzęcych z diety człowieka są po prostu elementem ideologii, która na Zachodzie staję się coraz bardziej modna i tutaj trzeba się zastanowić, kto za tym stoi”.

Nie zgadzamy się na porównanie troski o los zwierząt i naszej planety do wiary w płaską Ziemię!

Dlatego przynieśliśmy do ministerstwa swoje naukowe raporty, m.in. Raport Pandemiczny, raport na temat przyszłości rolnictwa przygotowany we współpracy z agencją ONZ – UNEP oraz Chatham House oraz Kartę Odpowiedzialnej Polityki Żywnościowej. Przekazaliśmy też książki, które idealnie opisują przeszłość, czyli przyczyny fascynacji mięsem, ale także współczesność i realia ferm przemysłowych oraz przyszłość, ponieważ jedną z dróg rozwiązania problemu jest tzw. czyste mięso, które zostało wyhodowane także już w Polsce!

male protestor holding sign outside government building
Zdjęcie: Maciej Łuczniewski

Minister Grzegorz Puda oprócz wspomnianych lektur otrzymał od nas też ponowne zaproszenie na tradycyjny polski obiad (wcześniej zapraszała sama europarlamentarzystka Sylwia Spurek), czyli schabowego z ziemniaczkami i mizerią, tyle że w wersji roślinnej - mniej obciążającej środowisko i nie powodującej cierpienia zwierząt.

Dlaczego wybraliśmy się do ministerstwa? Nie możemy pozostać bezczynni wobec wypowiedzi ministra rolnictwa. Jest mnóstwo dowodów naukowych, które przemawiają za tym, że powinniśmy odejść od diet wysokomięsnych. Światowe instytucje takie jak ONZ czy polityczne think tanki, ale też polskie państwowe instytucje przedstawiły dane, które wyraźnie pokazują, jaka powinna być przyszłość rolnictwa. Obecna kultura jedzenia opiera się na niskiej cenie i wygodzie konsumenta z jednej stronie, z drugiej na efektywności produkcji żywności, co odbywa się kosztem dobrostanu zwierząt i negatywnie wpływa na środowisko. Brakuje jednak bodźców, które zachęciłyby konsumenta do myślenia o tym, jak "produkuje się" tanie mięso, jajka i mleko. Instrumenty wspierające zmianę sposobu, w jaki produkujemy jedzenie w Polsce powinny jak najbardziej obejmować kwestie podatkowe i wspierać produkcję żywności dobrej dla naszego zdrowia, zwierząt i planety, a nie na odwrót. Trendy żywieniowe w Polsce bardzo się zmieniły w ostatnich latach, a rynek produktów roślinnych i zamienników białka zwierzęcego – mięsa i mleka - w Polsce dynamicznie się rozwija. Szacuje się, że 90% nabywców takich roślinnych produktów to osoby, która nie definiują się jako wegetarianie lub weganie, ale chcą jeść lepiej, zdrowiej i zadbać o środowisko. I to jest kierunek, który powinien być wspierany przez ministerstwo rolnictwa

– skomentowała prezeska fundacji Małgorzata Szadkowska.

person holding booklets and information documents
Zdjęcie: Maciej Łuczniewski

W liście, który zaadresowaliśmy do ministerstwa zwróciliśmy też uwagę, że nawet Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w lutym bieżącego roku wydał raport, w którym wśród głównych czynników ryzyka odpowiadających za obciążenie chorobowe ludności w Polsce podał dietę bogatą w czerwone mięso oraz dietę ubogą w rośliny strączkowe (dobre zamienniki białka zwierzęcego) – oba punkty znalazły się wyżej na liście czynników wpływających na zły stan zdrowia Polaków i Polek niż używanie narkotyków. Dieta bogata w czerwone mięso pojawiła się także w raporcie wśród głównych czynników związanych ze zgonami w Polsce.

three protestors outside government building
Zdjęcie: Maciej Łuczniewski

Lista naszych raportów i książek przekazanych ministrowi rolnictwa:

 • Pandemia podawana na naszym talerzu
 • Karta Odpowiedzialnej Polityki Żywnościowej
 • W kierunku lepszego systemu żywnościowego
 • Wpływ systemu żywnościowego na utratę bioróżnorodności
 • Dlaczego potrzebujemy globalnego porozumienia w sprawie żywności i rolnictwa
 • Marta Zaraska: „Mięsoholicy. 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka”
 • Marta Dymek „Jadłonomia po polsku”
 • Paul Shapiro „Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje obiad i świat”
 • Jonathan Safran Foer „Klimat to my. Ratowanie planet zaczyna się przy śniadaniu”
 • Philip Lymbery „Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa”
 • Philip Lymbery „Dead Zone. Martwa strefa”

Raporty dostępne są na stronach naszej fundacji: wersje polskie oraz wersje w j. angielskim.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).