Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 03.12.2020

Hodowla zwierząt oparta wyłącznie na systemach bezklatkowych jest jak najbardziej możliwa, stwierdza nowy raport ekspertów Parlamentu Europejskiego. By osiągnąć bezklatkową Europę, eksperci zalecili przyjęcie odpowiednich strategii finansowych i planów działania w krótszej perspektywie czasowej oraz zmian legislacyjnych w perspektywie dłuższej.

Raport powstał w odpowiedzi na nasze postulaty zawarte w Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Domagamy się w niej wprowadzenia unijnego zakazu hodowli klatkowej, co zostało poparte przez niemal 1 400 000 obywateli i obywatelek UE.

30 października przedstawiciele tego ambitnego projektu, w tym nasza prezeska - Małgorzata Szadkowska - spotkali się z Komisją Europejską. Raport jest kolejnym etapem działań wynikających z procedur obowiązujących przy zakończonej sukcesem inicjatywie obywatelskiej.

Eksperci Parlamentu Europejskiego stwierdzili, że inna hodowla zwierząt, tj. w systemach alternatywnych, ma pozytywny wpływ na zachowanie, psychikę i dobrostan zwierząt, zwłaszcza w odniesieniu do kur i świń. Raport Parlamentu UE zaznaczył także, że przejście na inne sposoby hodowli nie wpłynie negatywnie na zrównoważony rozwój w kontekście ekologicznym.

Przyjęcie ustawodawstwa na szczeblu UE (tj. europejskiego zakazu hodowli zwierząt w klatkach) wydaje się najbardziej obiecującym sposobem na osiągnięcie 100% zmiany w kierunku bezklatkowej hodowli w perspektywie długoterminowej

– podkreślają autorzy raportu. 

Opinia Parlamentu Europejskiego potwierdziła wnioski, które zaprezentowaliśmy już w 2018 roku w raporcie „Koniec Epoki Klatkowej”. 

Jak wielką zmianą byłby Koniec Epoki Klatkowej w Europie? W Unii Europejskiej hoduje się rocznie ponad 340 milionów zwierząt w klatkach. W Polsce ponad 41 milionów (głównie kury, króliki hodowane na mięso, świnie w kojcach porodowych i indywidualnych, cielęta w kojcach indywidualnych).  

Eksperci Parlamentu Europejskiego właśnie potwierdzili, że postulaty apelu europejskich obywateli i obywatelek o zakończenie hodowli klatkowej są możliwe do zrealizowania. Liczba naukowych dowodów, które zostały zebrane przez ostatnie dekady, nie pozostawia cienia wątpliwości, że klatka nigdy nie będzie odpowiednim sposobem hodowli żadnego zwierzęcia. W różnych krajach Europy rolnicy już teraz przechodzą na inne sposoby hodowli zwierząt, a w ciągu tego roku aż trzech naszych sąsiadów przyjęło takie zakazy w swoich krajach. Niezbędne jest odejście od hodowli przemysłowej i stosowania klatek w hodowli i jak widać, jest to tylko kwestią czasu. Mam nadzieję, że Polska podąży tym torem i pokaże, że jest krajem, który dba o zwierzęta, środowisko i zdrowie obywateli

- komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej organizacji i członkini Komitetu Obywatelskiego inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).