Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 30.11.2020

Według sondażu IBRiS przeprowadzonego na nasze zlecenie, tylko 26,6% Polaków planuje w tym roku zakup żywego karpia. Czas skończyć z tym koszmarem! Apelujemy do Ministra Rolnictwa o zakaz sprzedaży żywego karpia i składamy bardzo nietypowe życzenia świąteczne w ramach kampanii przeRYBAne.

Zwyczaj sprzedawania żywego karpia (rozpowszechniony w naszym kraju dopiero w II połowie XX wieku) zdecydowanie traci swoją popularność. Według sondażu IBRiS przeprowadzonego na nasze zlecenie, zakup żywego karpia planuje w te święta zaledwie 26,6% Polaków.[1]

Na poważne problemy dobrostanowe związane ze sprzedażą żywego karpia zwracamy uwagę w świątecznej odsłonie naszej kampanii przeRYBAne. Przez następne 24 dni na naszym Facebooku będziemy codziennie publikować krótkie filmy, prezentujące ważne informacje na temat ryb (a w szczególności – karpi). Świąteczną kampanię rozpoczynamy nietypowymi życzeniami świątecznymi…

- To zwyczaj, którego nie powinniśmy kultywować. Już na etapie transportu, żywe karpie są często wiezione do sklepów w nieodpowiadających ich potrzebom zbiornikach. Następnie, trzymane w ogromnym stłoczeniu w basenach handlowych, otrzymują niedostateczną ilość tlenu i okaleczają się nawzajem. Wreszcie, już po zakupie duszą się w pozbawionych wody reklamówkach, by zostać potem zabitymi przez niewykwalifikowanych do tego ludzi.

- komentuje dr Krzysztof Wojtas, dyrektor Departamentu ds. Dobrostanu Ryb w naszej fundacji

Problemów jest więcej – karpie cierpią również przez intensywne światło na stoiskach czy chlorowaną wodę w wannach. W Polsce nie obowiązują żadne szczegółowe regulacje prawne dotyczące transportu żywych karpi. Już dwa lata temu, razem z zespołem naszych ekspertów, tj. z adwokatką Karoliną Kuszlewicz i dr Krzysztofem Wojtasem, przygotowaliśmy pełną ekspertyzę prawną i ekspertyzę naukową, w których jasno wykazaliśmy, że sprzedaż żywych karpi jest niehumanitarna i niezgodna z jakimikolwiek założeniami dobrostanu zwierząt. Nasza ekspertyza pokazała także, że zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie sprzedaży żywego karpia są po prostu sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt! Co więcej, są one także niezgodne z Dyrektywą Europejską, a także zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Wystosowaliśmy też petycję do ministra rolnictwa – Grzegorza Pudy, ponieważ wierzymy, że nowy minister potraktuje nasz kolejny apel poważniej niż jego poprzednik, który na naszą naukową i prawną ekspertyzę nigdy nie odpowiedział! Co więcej – nigdy też nie odpowiedział na nasza prośbę o spotkanie w tej sprawie!

Tym razem potrzebujemy wsparcia wszystkich. W naszym apelu domagamy się zakazu sprzedaży żywych ryb w Polsce. Petycję można podpisać na stronie www.ciwf.pl/karpie.- - -

[1] Badanie ogólnopolskie zrealizowane 24.11.2020 roku - metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 Polek i Polaków.

Łącznie aż 67,7% respondentów wskazało, że nie kupi żywego karpia na święta - 35,2% planuje zakup karpia w innej formie, natomiast 32,5% nie kupi go w ogóle. 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).