Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 18.11.2020

Sytuacja pandemiczna i jej bolesne konsekwencje sprawiają, że niemal wszyscy zadajemy sobie pytanie, jak uniknąć takich kryzysów w przyszłości. Dlatego przypominamy wam o naszym pandemicznym raporcie, o którego treści mówi wiele już sam jego tytuł - „Czy kolejna pandemia jest nam podawana na talerzu?”. Pokazujemy w nim, że dominujący obecnie model intensywnej hodowli przyczyni się do kolejnych pandemii oraz katastrofy ekologicznej na naszej planecie. Wskazujemy też możliwą zmianę systemu, korzystną dla dobrostanu ludzi i zwierząt, jak i przyszłości naszej planety.

Jakie są główne wnioski raportu?

 • trzy na cztery nowe choroby zakaźne u ludzi pochodzą od zwierząt. Są wśród nich choroby spowodowane przez: bakterie, takie jak Escherichia Coli (E. Coli), Campylobacter i Salmonella oraz wirusy, w tym ptasia i świńska grypa.
 • 70% antybiotyków na całym świecie stosuje się w hodowli zwierząt, głównie w sektorze przemysłowym, co powoduje oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe u zwierząt. Ta z kolei skutkuje brakiem skuteczności kluczowych leków w medycynie ludzkiej.
 • Zmniejszenie globalnej emisji  (zwłaszcza amoniaku) z rolnictwa zdominowanego przez uprawy paszowe, mogłoby rocznie zapobiec około 250 000 zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza.
  • Zanieczyszczenie powietrza jest też znaczącym czynnikiem zwiększającym śmiertelność przy pandemii COVID-19.
 • Intensywne uprawy paszowe oddają ok. 60-70% azotu do środowiska, zanieczyszczając rzeki, jeziora i wody podziemne.
  • Według ONZ „intensywna produkcja zwierzęca jest prawdopodobnie największym sektorowym źródłem zanieczyszczenia wody”. Zanieczyszczenia wody przyczyniają się do licznych chorób wśród ludzi, szczególnie w krajach Globalnego Południa.
 • Skutkiem obecnego systemu żywnościowego, nastawionego na przemysłową produkcję mięsa, jest także znaczący wzrost występowania chorób niezakaźnych, związanych z niezdrową dietą wysokokaloryczną – takich jakich choroby serca, cukrzyca i niektóre nowotwory.
  • Na podstawie badań ze 195 krajów (opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie Lancet) wiemy, że niezdrowa dieta stwarza większe ryzyko zachorowalności i umieralności, niż seks bez zabezpieczeń, używanie alkoholu, narkotyków i tytoniu razem wzięte.
 • Możliwy jest odmienny system żywnościowy, oparty na rolnictwie regeneracyjnym i żywności wysokiej jakości, który byłby korzystny zarówno dla dobrostanu ludzi i zwierząt, jak i przyszłości naszej planety.

O zagrożeniu płynącym z masowej hodowli zwierząt przypomina nam także najnowsza historia: pandemie grypy z 1918 roku (tzw. „hiszpanka”) czy 2009 roku (tzw. „świńska grypa”) rozprzestrzeniały się również poprzez zwierzęta. W ostatnich dniach Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazało, że poważnym zagrożeniem dla skuteczności szczepionek na COVID-19 są mutacje wirusa, występujące u hodowanych masowo norek.

Utrzymywanie wadliwego systemu żywnościowego, który jest oparty na nadprodukcji i nadkonsumpcji produktów odzwierzęcych, będzie prowadzić do występowania dalszych pandemii, osłabienia działania antybiotyków i pogłębiania niebezpiecznych zmian klimatycznych. Ograniczenie globalnego spożycia mięsa o połowę miałoby zbawienny wpływ na środowisko naturalne i nasze zdrowie. Alternatywny system żywnościowy, oparty na rolnictwie regeneracyjnym i żywności wysokiej jakości, byłby korzystny zarówno dla dobrostanu ludzi i zwierząt, jak i przyszłości naszej planety

 – komentuje nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska 

Co możemy z tym zrobić? Nadal kontynuujemy petycję wzywającą wpływowe instytucje globalne (m.in. ONZ czy Bank Światowy)  oraz polski rząd do podjęcia natychmiastowych działań, które pomogą w ochronie zdrowia ludzkiego i zdrowia planety. Prosimy was o podpisy! Petycję znajdziecie pod linkiem: www.ciwf.pl/zatrzymajpandemie

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).