Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 30.10.2020

W piątek 30 października miała miejsca kolejna odsłona naszej walki o Europę bez klatek. Nasz komitet obywatelski (reprezentanci 7 krajów UE, w tym prezeska Compassion Polska - Małgorzata Szadkowska) spotkał się z Komisją Europejską, aby przedstawić założenia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Wśród 16 osób reprezentujących Komisję na spotkaniu, znalazły się m.in. wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová i Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Spotkanie z Komisją Europejską to pierwsza część procesu, na końcu którego Komisja Europejska będzie musiała odnieść się do propozycji zakazu hodowli klatkowej zwierząt w UE. Przypomnijmy: to wszystko dzieje się dlatego, że złożyliście prawie 1,4 miliona podpisów pod „Końcem Epoki Klatkowej” w całej Europie!

Euveraandstella

Co dokładnie przedstawialiśmy przedstawicielom Komisji? Głównym wnioskiem prawnym naszej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej jest zmiana dyrektywy Rady Europejskiej 98/58, dotyczącej ochrony zwierząt hodowlanych. Naszym postulatem jest wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania klatek do 2027 roku i konkretną propozycję i zapis tego zakazu przedstawiliśmy. Domagamy się również przekształcenia tej dyrektywy w rozporządzenie (co sprawiłoby by, że zakaz byłby bezpośrednio stosowany – bez dowolności interpretacji - we wszystkich państwach członkowskich UE). Chcemy też, by import do UE spełniał unijne normy w zakresie dobrostanu zwierząt i wzywamy do udzielenia pomocy finansowej rolnikom przechodzącym na systemy bezklatkowe.

Jourova

Nasze wrażenia ze spotkania są pozytywne. Inicjatywa spotkała się ze zrozumieniem i zainteresowaniem Komisji Europejskiej. Reprezentacja Komisji przyznała, że dzięki spotkaniu znacząco poszerzyła swoją wiedzę na temat dobrostanu zwierząt. Liczymy, że ta wiedza będzie miała wpływ na ostateczną odpowiedź Unii Europejskiej na naszą inicjatywę.

Co teraz? Projekt rezolucji, który uwzględnia wszystkie nasze postulaty, zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej PE, po przesłuchaniu przed wszystkimi posłankami i posłami Parlamentu Europejskiego. Czekamy na wyznaczenie terminu przesłuchania – będziemy informować Was na bieżąco o dalszym przebiegu sprawy i o tym, jak zbliżamy jak się do Końca Epoki Klatkowej.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).