Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 23.10.2020

Parlament Europejski zagłosował dziś przeciwko środowisku i zwierzętom – a za rolnictwem przemysłowym i intensywną hodowlą zwierząt. W nowym projekcie Wspólnej Polityki Rolnej dofinansowania dla rolników i hodowców nadal nie są restrykcyjnie powiązane z ich dbałością o dobrostan zwierząt i stan środowiska. To oznacza kontynuowanie dotychczasowej polityki rolnej UE, która w latach 2005-2016 doprowadziła do zniknięcia 1/3 małych gospodarstw rolnych.

W trakcie głosowania odrzucona została szkodliwa poprawka, która miała zakazywać używania terminów takich jak „burger” czy „kiełbasa” do produktów roślinnych. Oznacza to, że „wegeburgery” zostają z nami, co bardzo nas cieszy i co komentowaliśmy dla portalu poświęconemu gospodarce i rozwiązaniom biznesowym 300Gospodarka.

Niestety, utrzymano w mocy zakaz używania nazw powiązanych z produktami mlecznymi – nie będziemy mogli kupić więc mleka sojowego ani serów roślinnych. Najgorszą wiadomością jest jednak to, że Wspólna Polityka Rolna nie wprowadza żadnych radykalnych zmian w kwestii powiązania rolnictwa i hodowli z dbałością o dobrostan zwierząt i środowisko. To oznacza, że Unia Europejska przegapiła kolejną szansę, by stanąć po stronie zwierząt i Europejskiego Zielonego Ładu.

- Cieszymy się, że europarlamentarzyści i europarlamentarzystki odrzucilli absurdalny przepis dotyczący wegeburgerów. To małe zwycięstwo zdrowego, ludzkiego rozsądku. Bardzo źle jednak, że zgodnie z nowo uchwaloną Wspólną Polityką Rolną, Unia Europejska będzie wspierać miliardami euro hodowle i uprawy przemysłowe, które szkodzą środowisku i dobrostanowi zwierząt hodowlanych. Zamiast wspierać przemysł hodowlany – który w tej formie prędzej czy później i tak stanie się echem przeszłości – Unia Europejska powinna inwestować nasze podatki w transformację rolnictwa, która byłaby dostosowana do wyzwań i oczekiwań XXI wieku. Nadal liczymy, że w toku dalszych negocjacji nad WPR, zostanie uwzględniony dobrostan zwierząt i chęć przeciwdziałania zmianom klimatycznym, które przecież ściśle wiążą się z masową hodowlą zwierząt – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezes Compassion Polska.

Warto odnotować, że przeciwko nowemu projektowi Wspólnej Polityki Rolnej – a za środowiskiem i zwierzętami – zagłosowała szóstka polskich europosłów i europosłanek. Są to: Robert Biedroń, Łukasz Kohut, Krzysztof Jurgiel, Sylwia Spurek, Róża Thun i Anna Zalewska. Dziękujemy za wsłuchanie się także w naszą opinię i liczymy, że nie przestaną wywierać presji na instytucje UE: tak, by ostateczny kształt Wspólnej Polityki Rolnej był zgodny z celami Europejskiego Zielonego Ładu i był przyjazny zwierzętom oraz środowisku.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).