Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 18.09.2020

Compassion Polska wspiera rozwiązania, przegłosowane przez posłów w projekcie noweli ustawy o ochronie zwierząt – czyli tzw. „piątki dla zwierząt”. To dobry krok, który ograniczy cierpienie zwierząt hodowlanych i domowych. Wejście ustawy w życie będzie oznaczać, że w ciągu 12 miesięcy zamknięte zostaną farmy zwierząt futerkowych, w których rocznie zabijanych jest ponad 5 milionów zwierząt.

W noweli ujęte zostały m.in.: kwestie zakazu hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królika), zakaz uboju rytualnego (za wyjątkiem potrzeb wspólnot religijnych działających na terenie naszego kraju) oraz zakaz wykorzystywania zwierząt w celach widowiskowych i rozrywkowych. Nowela zabrania także trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej, niż 12 godzin w ciągu doby oraz zakłada utworzenie Rady ds. Zwierząt przy właściwym ministrze.

Pierwsze czytanie projektu złożonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości miało miejsce w środę, 16 września. Po kilkunastu godzinach obrad komisji ds. rolnictwa, w czwartek rano ustawa wróciła do drugiego i trzeciego czytania. Dzięki wytężonej pracy posłów i posłanek, „biały dym” nad Sejmem RP zobaczyliśmy już w piątek nad ranem, kiedy ustawa została przyjęta przez Sejm większością głosów.

To wielki sukces Was wszystkich, którzy angażowali się w działania i kampanie antyfutrzarskie, to sukces organizacji pozarządowych, aktywistów i aktywistek niezrzeszonych, naukowców, naukowczyń, dziennikarzy i dziennikarek, którzy przez lata nagłaśniali temat. Ale to też wielki sukces polskich posłów i posłanek, którzy przez dwa dni pracowali nad poprawkami i dzisiejszym kształtem ustawy

- komentuje Małgorzata Szadkowska z Compassion Polska.

Szczególnie cenne jest, że w pracach nad ustawą panował ponadpartyjny konsensus. Z 365 głosami „za” i jedynie 75 głosami „przeciw” (18 posłów wstrzymało się do głosu), ustawa trafi teraz do Senatu, a następnie – do podpisu prezydenta.

Liczymy, że dzięki kolejnym krajom wprowadzającym przyjazne dla zwierząt ustawodawstwo (kilka dni temu informowaliśmy was o czeskim zakazie chowu klatkowego kur niosek), odpowiednie rozwiązania zostaną wprowadzone również na poziomie prawodawstwa Unii Europejskiej. Brukselo – teraz twoja kolej!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).