Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 12.05.2020

We wtorek 12 maja 2020 opublikowaliśmy nasz nowy szczegółowy raport o znamiennym tytule: Czy kolejna pandemia jest nam podawana na talerzu?. Zbadaliśmy w nim wpływ rolnictwa przemysłowego i hodowli zwierząt w powstawanie i rozpowszechnianie pandemii.

Hodowla przemysłowa nie jest rozwiązaniem

Nasz nowy raport podkreśla, że musimy odrzucić błędne argumenty o tym, że tzw. „mokre targi” należy zastąpić intensywną hodowlą zwierząt, aby zapewnić tanią żywność wciąż rosnącej światowej populacji. W raporcie dostarczamy też dowodów podkreślających pilną potrzebę odejścia od intensywnej hodowli przemysłowej zwierząt, całkowite odrzucenie hodowli klatkowej i zastąpienie aktualnego, niewydolnego systemu produkcji naszej żywności rolnictwem agroekologicznym.

- Utrzymanie tego wadliwego globalnego systemu żywnościowego doprowadzi do dalszych pandemii - mówi wprost Peter Stevenson, nasz główny doradca ds. polityki żywnościowej. -Ten raport bada zależności i odsłania wszystkie powiązania i powody, dla których po prostu musimy odejść od przemysłowej produkcji zwierzęcej do alternatywnego systemu żywnościowego, który będzie bezpieczny dla zdrowia ludzkiego, dobry dla naszej planety i dla zwierząt. Potrzeba tej zmiany nigdy nie była tak istotna i pilna.

Is The Next Pandemic On Our Plates PL

Zapobieganie przyszłym pandemiom

Uważamy, że nie ma już czasu do stracenia, a pandemia koronowirusa pokazała, że jako społeczeństwa potrafimy się zmobilizować w bardzo szybkim tempie by chronić to co najcenniejsze: życie.

Dlatego wraz z wydaniem naszego nowego raportu rozpoczynamy petycję wzywającą wpływowe instytucje globalne takie jak Bank Światowy, Organizację Narodów Zjednoczonych i Światową Organizację Zdrowia do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony zdrowia ludzkiego i zdrowia naszej planety poprzez przyjęcie solidnego planu działania i zmianę modelu rolnictwa, który zmniejszy ryzyko przyszłych pandemii.

Zwracamy się też do przedstawicieli polskiego rządu, aby jak najszybciej podjęli wyzwanie i uchronili nas i polskie rolnictwo przed kolejną zapaścią – nadprodukcja żywności niskiej jakości musi dziś zostać zmniejszona i zastąpiona produkcją przyjazną dla środowiska i charakteryzującą się wyższym dobrostanem zwierząt.

Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska: Czołowi eksperci zgadzają się, że intensywna hodowla zwierząt może wywołać kolejną globalną pandemię. A tymczasem słyszę o pomysłach na zwiększenie intensyfikacji rolnictwa po kryzysie COVID-19, m.in. po to, żeby odrobić straty. To bardzo złe i krótkowzroczne myślenie, żeby nie powiedzieć, że szalone. Trzy na cztery nowe choroby zakaźne u ludzi pochodzą od zwierząt: grypy świńska i ptasia czy Ebola to tylko przykłady. Od 30 lat borykamy się z problemem braku nowych antybiotyków, a dla lekarzy staje się wyzwaniem leczenie prostych chorób takich jak zapalenie płuc, bo przez nadużycia na zwierzęcych fermach pojawiły się superbakterie oporne na leki, które posiadamy. Tracimy bioróżnorodność i wycinamy lasy po to, żeby ziemię obsiać zbożem, którym potem karmimy zwierzęta gospodarskie. Jesteśmy w punkcie zwrotnym w historii i bardzo potrzebujemy sensownego planu działania, który zostanie przyjęty i wdrożony przez instytucje globalne, ale też i przez rządy krajowe. Uważam, że w Polsce mamy możliwości na zmianę modelu rolnictwa.

Factory Farming Is A Pandemic Risk PL

Przeczytaj naszą opinię w magazynie Forbes Polska w artykule pt. „Czy to my sami rozpętaliśmy tę pandemię?”

Musimy działać natychmiast! 

Musimy wywrzeć presję na decydentach politycznych! Jesteśmy pewni, że tak jak i my wierzysz, że lepsza przyszłość jest możliwa i będzie to przyszłość, która zmieni naszą planetę i ocali ludzi i zwierzęta. Dlatego podpisz dziś petycję, aby zlikwidować hodowlę przemysłową raz na zawsze.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).