Search icon

News Section Icon Opublikowane 22.11.2019

W Nepalu na początku grudnia (3-5.12) ma odbyć się festiwal Gadhimai, którego elementem jest zarzynanie tysięcy zwierząt - bawołów, kóz, kurcząt - jako ofiary dla bóstwa. Pomóż nam zatrzymać tę masakrę!

Tradycja festiwalu Gadhimai sięga setek lat i jest to wydarzenie ku czci bogini Gadhimai, która miała objawić się więźniowi i obiecać mu wolność w zamian za ofiarę krwi. Legenda zapoczątkowała krwawy obyczaj, który urósł do skali największej rytaulnej rzezi zwierząt na świecie. Podczas festiwalu tysiące, setki tysięcy zwierząt są zabijane – bez znieczulenia, bez ogłuszania, na oczach innych zwierząt. Kończą swoje życie w strachu i cierpieniu.

Podczas poprzedniego festiwalu w 2014 roku udokumentowaliśmy skalę okrucieństwa tego haniebnego zwyczaju. Nacisk organizacji prozwierzęcych, a także oburzonej opinii publicznej z całego świata doprowadził wówczas do podjęcia przez Gadhimai Temple Trust deklaracji, że kolejne święto będzie miało inny charakter (będzie „celebracją życia”) i że rzeź zwierząt więcej się nie odbędzie (o tym sukcesie pisaliśmy tutaj).

Niestety, na kilka tygodni przed festiwalem wycofano się z tamtej deklaracji i trwają przygotowania do ogromnej rzezi na terenie świątyni Gadhimai.

Jako Compassion In World Farming działamy w tej sprawie. Wspieramy Nepalską Federację Dobrostanu Zwierząt (Federation of Animal Welfare Nepal), która działa na granicy z Indiami w celu powstrzymania nielegalnego importu zwierząt, jaki na masową skalę odbywa się przed festiwalem. Nasze biura na całym świecie wysłały też do ambasad i konsulatów Nepalu listy wzywające władze do interwencji w tej sprawie.

Gadhimai

Podpisz petycję

Zachęcamy do podpisania międzynarodowej petycji w tej sprawie przygotowanej przez Animal Equality. Wzywa ona nepalski rząd do powstrzymania masowej rzezi zwierząt oraz wprowadzenia prawa zakazującego składania ofiar ze zwierząt.