Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 22.11.2019

W Nepalu na początku grudnia (3-5.12) ma odbyć się festiwal Gadhimai, którego elementem jest zarzynanie tysięcy zwierząt - bawołów, kóz, kurcząt - jako ofiary dla bóstwa. Pomóż nam zatrzymać tę masakrę!

Tradycja festiwalu Gadhimai sięga setek lat i jest to wydarzenie ku czci bogini Gadhimai, która miała objawić się więźniowi i obiecać mu wolność w zamian za ofiarę krwi. Legenda zapoczątkowała krwawy obyczaj, który urósł do skali największej rytaulnej rzezi zwierząt na świecie. Podczas festiwalu tysiące, setki tysięcy zwierząt są zabijane – bez znieczulenia, bez ogłuszania, na oczach innych zwierząt. Kończą swoje życie w strachu i cierpieniu.

Podczas poprzedniego festiwalu w 2014 roku udokumentowaliśmy skalę okrucieństwa tego haniebnego zwyczaju. Nacisk organizacji prozwierzęcych, a także oburzonej opinii publicznej z całego świata doprowadził wówczas do podjęcia przez Gadhimai Temple Trust deklaracji, że kolejne święto będzie miało inny charakter (będzie „celebracją życia”) i że rzeź zwierząt więcej się nie odbędzie (o tym sukcesie pisaliśmy tutaj).

Niestety, na kilka tygodni przed festiwalem wycofano się z tamtej deklaracji i trwają przygotowania do ogromnej rzezi na terenie świątyni Gadhimai.

Jako Compassion In World Farming działamy w tej sprawie. Wspieramy Nepalską Federację Dobrostanu Zwierząt (Federation of Animal Welfare Nepal), która działa na granicy z Indiami w celu powstrzymania nielegalnego importu zwierząt, jaki na masową skalę odbywa się przed festiwalem. Nasze biura na całym świecie wysłały też do ambasad i konsulatów Nepalu listy wzywające władze do interwencji w tej sprawie.

Gadhimai

Podpisz petycję

Zachęcamy do podpisania międzynarodowej petycji w tej sprawie przygotowanej przez Animal Equality. Wzywa ona nepalski rząd do powstrzymania masowej rzezi zwierząt oraz wprowadzenia prawa zakazującego składania ofiar ze zwierząt.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).