Ikona wyszukiwania

Nasze zwycięstwo we Francji!

News Section Icon Opublikowane 08.02.2018

Wtorek 6 lutego okazał się wspaniałym dniem nie tylko dla aktywistów CIWF, ale i dla wszystkich osób wspierających naszą organizację, ponieważ to dzięki wam nasze kampanie trwają i możemy je tak dobrze prowadzić. We wtorek udało nam się wygrać z hodowcami świń we francuskim sądzie sprawę, o którą walczyliśmy aż 2 lata! Tego dnia sąd orzekł, że działaliśmy w imieniu dobra publicznego i nie możemy zostać ukarani. Co więc pokazaliśmy, że zostaliśmy pozwani i dlaczego dziś świętujemy sukces? Przeczytajcie koniecznie!

Biuro CIWF we Francji zostało w 2016 pozwane przez przedstawicieli hodowców świń za nawoływanie do nielegalnego bojkotu po tym, jak w wielu francuskich kinach zorganizowaliśmy pokazy materiałów z ferm przemysłowych. Sąd oddalił wszystkie zarzuty i stwierdził, że CIWF wypełnia swoją misję opierając się na faktach i dowodach. Przedstawiamy krótki wywiad z Leopoldine Charbonneaux, prezes CIWF France, która opowiedziała o tym zwycięstwie, pracy francuskiego biura oraz sytuacji zwierząt we Francji.

pig-_smallpi-_436_.jpg

Leopoldine, jak oceniasz decyzję sądu? 

Jest świetna! Jesteśmy zachwyceni i jest to też dla nas ogromna ulga. Pozwano nas, ponieważ pokazaliśmy, jak wyglądają warunki chowu świń we Francji i powiedzieliśmy głośno, by nie kupować produktów pochodzących z ferm przemysłowych. Przedstawiciele przemysłu wnieśli więc pozew do sądu, twierdząc, że mówimy nieprawdę i nawołujemy do nielegalnego bojkotu. O naszym losie decydowało aż trzech sędziów, bowiem sprawa uznana była za tak istotną. Orzekli oni, że nie zrobiliśmy nic złego – nasze działania opierały się na faktach i twardych dowodach. Ale gdybyśmy przegrali, miałoby to poważne skutki nie tylko dla nas – nie tylko nie moglibyśmy już krytykować hodowli przemysłowej, ale też nasza przegrana mogła zablokować działania innych organizacji pro-zwierzęcych. Sąd uznał również, że działamy w imię dobra publicznego i nie można nas karać za uświadamianie społeczeństwa.

 

Jak wygląda sytuacja zwierząt hodowlanych we Francji? I czy jest u Was wielu wegan i wegetarian?

80% francuskich zwierząt hoduje się na fermach przemysłowych. Francja lubi podkreślać, że jej rolnictwo i hodowla są naturalne i tradycyjne, ale to nieprawda. Przykładowo, 95% świń zamkniętych jest w intensywnych hodowlach, podobnie wygląda sytuacja brojlerów. Społeczeństwo we Francji domaga się debaty i chce poprawy warunków życia zwierząt, temat jest również dość głośny w mediach, natomiast politycy na chwilę obecną dużo mówią, a mało z tego wynika. Przykładem może być tu pomysł wprowadzenia monitoringu na fermach, który niestety po ostatnich wyborach wrócił do punktu wyjścia i... utknął. W rządowej agendzie nie ma na niego czasu. Ostatnio przeprowadzono konsultacje społeczne na temat dobrostanu zwierząt i pojawiło się wiele dobrych pomysłów, chociażby taki, by wprowadzić oznakowania, z jakiego chowu pochodzą produkty mięsne, albo by do 2020 roku wszystkie jajka we francuskich sklepach pochodziły z wolnego wybiegu. Żadna z tych propozycji nie pojawiła się w projekcie ustawy, ograniczono się jedynie do zwiększenia kar za znęcanie się nad zwierzętami.
Jeśli chodzi o weganizm i wegetarianizm, jeszcze kilka lat temu diety te uznawane były za dziwactwo, ale nastąpił spory postęp, zwłaszcza w dużych miastach. Przykładowo, nasze biuro znajduje się w dzielnicy, w której jest ponad 20 wegańskich i wegetariańskich restauracji, mamy je dosłownie w zasięgu ręki. Organizacja L214, która między innymi zajmuje się promocją weganizmu, bardzo przyczyniła się do popularyzacji tych diet. Działają oni w inny sposób, niż my, ale wzajemnie szanujemy i doceniamy swoją pracę. Są świetni!

 

equipe janvier 2017 540X260.jpg

Kiedy francuskie biuro CIWF rozpoczęło działalność? Czym się zajmujecie i co uznajesz za wasz największy sukces?

Działać zaczęliśmy już w 2009 roku, ale byliśmy jeszcze wtedy mocno zależni od centrali CIWF w Wielkiej Brytanii. W 2014 roku zostaliśmy oficjalnie lokalną, francuską organizacją pozarządową. Działam w CIWF France od samego początku, a teraz w biurze jest już 7 osób. Zajmujemy się przede wszystkim kampanią Koniec Epoki Klatkowej i transportem żywych zwierząt, pomagamy również firmom odchodzić od produktów pochodzących z ferm przemysłowych, organizujemy wystawy, bierzemy udział w festiwalach. Współpracujemy też z wolontariuszami, których nie mamy dużo, ale są dla nas ogromną pomocą. A nasz największy sukces? Myślę, że to, że udało nam się zebrać fundusze na pokazywanie filmów z ferm z naszych śledztw przed seansami kinowymi. Dotarliśmy w ten sposób do wielu osób i jednocześnie bardzo zdenerwowaliśmy przedstawicieli przemysłu mięsnego. Właśnie dlatego zostaliśmy pozwani. Ale pokazaliśmy im, że nie mogą ignorować tematu dobrostanu na fermach, i że społeczeństwo we Francji domaga się szacunku dla zwierząt.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).