Ikona wyszukiwania

Ministrowie Rolnictwa domagają się wyższych standardów dobrostanu zwierząt

News Section Icon Opublikowane 24.01.2018

pig-_smallpi-_436_.jpg

W sobotę (20 stycznia) na Światowym Forum Rolnictwa i Żywności w Berlinie ministrowie z ponad 60 krajów podpisali deklarację, wzywającą do poprawy standardów dobrostanu zwierząt.

Zrównoważona i OPARTA NA szacunku produkcja zwierzęca

Ministrowie stwierdzili: "Popyt na żywność pochodzenia zwierzęcego, w szczególności żywność pochodzącą z mięsa, mleka i jaj zwiększy się znacząco w wielu regionach świata, z powodu rosnącej populacji, siły nabywczej i zmian zachowań konsumenckich. Jednocześnie konsumenci coraz częściej apelują o to, by produkcja zwierzęca stała się bardziej zrównoważona i przywiązywała większą wagę do dobrostanu zwierząt".

Ważny pozytywny krok

Dokument zawiera kilka pozytywnych odniesień do dobrostanu zwierząt i domyślnie uznaje, że rolnictwo przemysłowe jest szkodliwe dla środowiska. Przyznaje również, że nadmierne spożycie mięsa i nabiału jest niezdrowe i zachęca do wspierania badań nad alternatywnymi źródłami białka. To oświadczenie:

  • Wzywa do dalszego rozwijania na szczeblu międzynarodowym podstawowych zasad i wymogów dotyczących hodowli, która kładłaby większy nacisk na dobrostan zwierząt.
  • Podkreśla znaczenie różnorodnych systemów hodowli zwierząt - w przeciwieństwie do promowania hodowli przemysłowej.
  • Popiera zintegrowane systemy upraw i hodowli zwierząt, agroekologię i rolnictwo oparte na pastwiskach. Systemy te mogą zapewnić lepsze warunki życia zwierzętom hodowlanym.
  • Popiera badania nad alternatywnymi źródłami białka, które w sposób zrównoważony i bezpieczny nakarmią ludzi i zwierzęta.
  • Ma na celu ograniczenie marnowania żywności w systemach produkcji zwierzęcej, w szczególności poprzez lepsze wykorzystanie zasobów paszowych, które nie są dla ludzi jadalne.
  • Ma na celu poprawę edukacji konsumentów i informowanie o zdrowej, zrównoważonej diecie.

Peter Stevenson, Główny Doradca CIWF ds. Polityki: "To prawdziwy przełom i bardzo pozytywny krok. Widzimy, że wiele krajów uznaje potrzebę poprawy warunków życia zwierząt i dostrzega szkodliwy wpływ hodowli przemysłowej na środowisko. To wsparcie dla zrównoważonej hodowli zwierząt, zdrowszej diety z mniejszą ilością produktów zwierzęcych i alternatywnych źródeł białka może być początkiem końca hodowli przemysłowej".

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).