Ikona wyszukiwania

Przekazaliśmy list do Prezesa Rady Ministrów

News Section Icon Opublikowane 11.12.2017

przekazanie.jpg

Złożyliśmy dzisiaj list do Prezesa Rady Ministrów, w którym wraz z Klub Gaja oraz adwokatką Karoliną Kuszlewicz wzywamy do przestrzegania ustawy o ochronie zwierząt i godnego traktowania karpi! Treść naszego listu przeczytacie poniżej:

Szanowana Pani Premier

Zwracamy się do Pani w sprawie okrutnie traktowanych zwierząt. Dokładnie w sprawie karpi, które nie mogą przemówić innym głosem, jak naszym, ludzi którym zależy na ich dobrostanie. Sprawa dotycząca ochrony karpi przed niehumanitarnym traktowaniem to z jednej strony kwestia elementarnego szacunku do zwierząt i wrażliwości na ich cierpienie, a z drugiej właśnie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego.

Co roku Klub Gaja przy wsparciu instytucji, aktorów, dziennikarzy i obywateli przypomina Polkom i Polakom, że karpie - masowo i żywcem sprzedawane przed świętami Bożego Narodzenia - odczuwają ból i stres. Apeluje do konsumentów, by nie kupowali żywych karpi. Wciąż jednak mamy do czynienia z niehumanitarnym traktowaniem tych ryb: są trzymane bez wody, stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych, ranione, chwytane za bardzo dla nie bolesne okolice skrzelowe.

Pomimo, że ustawa o ochronie zwierząt mówi, że zwierzę nie jest rzeczą – karp nadal traktowany jest wyłącznie jako przedmiot sprzedaży, z pominięciem tego, że jest istotą czującą. Jest to wprost sprzeczne z art. 1 ust. 1 tej ustawy. Przepisy wskazują bowiem, że przestępstwo znęcania nad zwierzętami polega na powodowaniu cierpienia lub bólu zwierzęcia. W kolejnych punktach nawet literalnie Ustawodawca określił, że chodzi w szczególności o transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie lub stres (art. 6 ust. 2 pkt 6), przetrzymywane w sposób, który uniemożliwia zachowanie naturalnej pozycji (art. 6 ust. 2 pkt 10), a także trzymanie lub transport żywych ryb w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody (art. 6 ust. 2 pkt 18). Wszystkie te przypadki, zabronione wprost przez Ustawę są codziennym obrazem grudniowej sprzedaży żywych karpi. Naganność tego zjawiska potęguje jego masowa skala – przez niemal cały grudzień każdego dnia popełnianych są setki, a nawet tysiące równoległych przestępstw znęcania się nad zwierzętami.

Organy ścigania i sądy przez lata nie dostrzegały, że karpie objęte są ochrona przed niehumanitarnym traktowaniem. Wreszcie 13.12.2016r. Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok w tym zakresie, wskazując, że Naturalnym środowiskiem ryb jest środowisko wodne, a więc zasadą winno być transportowanie, przetrzymywanie i przenoszenie ryb w środowisku wodnym, a więc takim, które zapewnia im właściwe warunki bytowania, czyli możliwość egzystencji, zgodnie z ich potrzebami gatunkowymi (II KK 281/16). SN wyraźnie wskazał, że fakt, iż karp przeżył pewien czas bez wody nie oznacza, że nie cierpiał. SN wskazał również, że zarzuty w tym zakresie, że zakaz znęcania nad karpiami dotyczy zarówno sprzedawców, jak i kupujących, czyli osób prywatnych. Pamiętajmy również, że przestępstwem z art. 35 ust. 1 jest uśmiercanie zwierząt kręgowych, w tym karpi, przy udziale dzieci lub w ich obecności.

Zwracamy się zatem do Pani Premier, by przyłączyła się Pani do działań na rzecz budowania wrażliwości na zwierzęta, również te wodne, a także na rzecz przestrzegania prawa wobec nich. Ponadto, jeśli pozwalamy na to, by prawo było wybiórczo i fragmentarycznie stosowane w jakimkolwiek obszarze, to tym samym godzimy się jako społeczeństwo na decydowanie o tym, kiedy szanujemy przepisy, a kiedy je dowolnie pomijamy. Tymczasem nie wolno nam tego czynić, ponieważ przepisy ustawy obowiązują każdego, niezależnie od osobistego prywatnego stosunku do zwierząt.
Z poważaniem,

Jacek Bożek
Prezes Klubu Gaja

Karolina Kuszlewicz
Adwokat

Małgorzata Szadkowska
Prezes CIWF Polska
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).