Ikona wyszukiwania

POSTĘP W SPRAWIE EUROPEJSKICH KRÓLIKÓW!

News Section Icon Opublikowane 25.01.2017

img012.jpg

Dzisiaj (25 stycznia) członkowie Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego zagłosowali pozytywnie nad sprawozdaniem dotyczącym hodowli królików. Większość europosłów opowiedziała się za potrzebą stworzenia lepszych warunków dla tych zwierząt uznając klatki za przestarzały system hodowli zwierząt. Dzisiejsze pozytywne głosowanie to pierwszy krok od ponad dekady, który może pomóc stworzyć przepisy chroniące ponad prawie 120 milionów królików hodowanych w Europie.

Kluczowa okazja, by poprawić warunki życia królików.

Małgorzata Szadkowska, Dyrektor CIWF Polska: Dzisiaj pokonaliśmy pierwszą przeszkodę na drodze do zmiany losu milionów królików hodowanych w Europie. Sam fakt, że po tylu latach w Parlamencie Europejskim w końcu mówi się o normach dotyczących ochrony tych zwierząt jest sukcesem. Większość europosłów zagłosowała dziś za przyjęciem sprawozdania przedstawionego przez europosła Stefana Ecka, uznając potrzebę odejścia od przestarzałego systemu hodowli klatkowej i tym samym przenosząc hodowlę królików w XXI wiek. Zrobiliśmy dziś więc postęp we właściwym kierunku, ale potrzebujemy jeszcze wiążących przepisów unijnych.

Nie poprzestajemy więc na dzisiejszym wyniku i pracujemy dalej nad zmianą. Kolejny etap przed nami – za kilka tygodni głosowanie plenarne”.

Istotne jest, że europosłowie głosowali za przyjęciem sprawozdania – udowadniając tym samym, że słuchają głosów obywateli Unii Europejskiej, a nie grup interesów, które chcą utrzymać dotychczasowe okrutne standardy hodowli królików. Sprawozdanie nie zostało odrzucone, więc przechodzi do kolejnego etapu. Niestety nowelizacja obejmująca ustanowienie zupełnie nowego prawodawstwa dla królików nie przeszła jeszcze na tym etapie. Dzisiejsze sprawozdanie, które było popierane przez wielu naukowców, będzie głosowane w związku z tym ponownie na posiedzeniu plenarnym w Parlamencie Europejskim za kilka tygodni. To pozostawia nadzieję, że europosłowie w takim głosowaniu plenarnym zagłosują za poprawką na rzecz wprowadzenia nowego prawodawstwa dotyczącego tego konkretnego gatunku zwierząt.

Tuż przed głosowaniem, rozpoczęliśmy apel w sprawie królików do polskich europosłów zasiadających w Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. W odpowiedzi na ten apel, polscy europosłowie otrzymali od swoich obywateli niemal natychmiast ponad 6000 listów na swoje skrzynki mailowe. W dodatku nasze biuro zostało w kilkanaście dni dosłownie zalane kopertami z rysunkami od dzieci. Zaangażowały się szkoły, stowarzyszenia, co więcej - otrzymaliśmy nawet rysunek z Japonii! Dzieci dopisywały czasem na swoich rysunkach bardzo emocjonalne wypowiedzi kierowane do europosłów: „Miejsce królików jest na trawie, nie w klatce!” czy „Proszę, nie zamykajcie ich w klatkach”. Jesteśmy szczerze poruszeni materiałami, które otrzymaliśmy od dzieci i bardzo za nie dziękujemy. Dziękujemy wam także za wszystkie wiadomości, które otrzymali od was europosłowie. Razem zmienimy los europejskich królików!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).