Ikona wyszukiwania

Ofiary przemysłu mleczarskiego

News Section Icon Opublikowane 13.10.2016

Długie dochodzenie

W 2015 roku ponad 1,3 miliona cieląt nieodsadzonych od matek było transportowanych wewnątrz UE. Cielęta i jagnięta pochodzące z Polski przewożone są do krajów takich jak Holandia, Włochy czy Hiszpania.

Przez dwa lata (2014-2016) organizacje Tierschutzbund Zürich i Animal Welfare Foundation, przy wsparciu Eyes on Animals, prowadziły śledztwo dotyczące długodystansowego transportu młodych cieląt i owiec. Sprawdziły 10 transportów na ich całej trasie, z czego 6 rozpoczynało się w Polsce albo miało tu swój punkt przeładunkowy.

Cielęta transportowane z Polski

Wyniki śledztwa

Wniosek jest jasny – niemożliwe jest zapewnienie odpowiednich warunków młodym zwierzętom, jeśli transport trwa ponad 8 godzin. <''>Podczas transportu:

  • w zależności od pory roku zwierzęta cierpią na ekstremalne chłody albo wysokie temperatury,
  • ciężarówki nie są wyposażone w system pojenia odpowiedni dla młodych cieląt, które powinny pić mleko albo jego substytut,
  • zwierzęta nie są karmione w czasie przerwy,
  • zdarza się, że zwierzęta nie mają wystarczającej ilości miejsca – ściany są zbyt niskie, a cielęta nie potrafią położyć się, by odpocząć. Dzieje się tak, ponieważ cielęta są załadowane na 3 poziomach, a owce na 4,
  • zwierzęta są brutalnie traktowane przez pracowników firm przewozowych - ciągnięte za uszy i ogon i szturchane kijami,
  • zwierzęta, i tak słabe, chorują albo doznają zranień; najsłabsze umierają podczas jazdy albo w pierwszych dniach po dotarciu do miejsca tuczu.

Polska jest trzecim w Europie największym eksporterem nieodsadzonych cieląt, to znaczy takich, które powinny jeszcze spożywać mleko i nie są przyzwyczajone ani przystosowane do innych pokarmów.

Cielęta transportowane wewnątrz UE

To młode, niedawno urodzone cielaki. Śledztwo, przeprowadzone w czasie ostatnich 2 lat, ujawnia straszne warunki przewozu tych zwierząt wewnątrz UE. Zaledwie 10-dniowe zwierzęta ruszają w podróż, która może trwać i 40 godzin. W tym czasie przemierzają od 1000 do nawet 3000 kilometrów.

Tak długie transporty to dla tych młodych zwierząt szczególne cierpienie, dlatego domagamy się zmiany ograniczenia długości transportu do maksymalnie 8 godzin!

Podpisz petycję

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).