Ikona wyszukiwania

Horror show każdego dnia, nie tylko w Halloween

News Section Icon Opublikowane 28.10.2016

Maskarada, zabawa i przerażające domy strachu z okazji Halloween? Przypominamy, że prawdziwe horrory dzieją się każdego dnia: na polskich fermach przemysłowych, gdzie hodowane są zwierzęta takie jak króliki, świnie czy kury.

Horrow show każdego dnia, nie tylko w Halloween.

W Polsce ginie prawie 900 000 000 zwierząt rocznie i większość z nich hodowana jest na wielkoprzemysłowych fermach podobnych do metalowych hangarów. 2 na 3 zwierząt pochodzi z takich właśnie ferm.

Horrow show każdego dnia, nie tylko w Halloween.

Króliki stłoczone w ciasnych klatkach, kury upchnięte jedna na drugiej, świnie trzymane w kojcach, w których nie mogą się nawet obrócić. Zwierzęta hodowane w klatkach nigdy nie widzą słońca, nie oddychają świeżym powietrzem, nie mogą się swobodnie poruszać, ich podstawowe potrzeby nie są zaspokojone. Dlatego prowadzimy kampanię Koniec Epoki Klatkowej.

Horrow show każdego dnia, nie tylko w Halloween.

Naprawdę przerażające fakty

  • w Polsce zabijanych jest rocznie 900 000 000 zwierząt;
  • 99% królików hodowanych w Polsce na mięso zamyka się w klatkach, w których nie mogą skakać, swobodnie się poruszać, kopać, ani schować się w ustronnym miejscu;
  • na jednego królika w klatce przypada powierzchnia zbliżona do wielkości kartki A4;
  • około 90% kur w Polsce spędza swoje życie w klatkach;
    kury z powodu stresu wzajemnie się okaleczają, wydziobują sobie pióra;
  • w Polsce hoduje się około 11 milionów świń, z czego większość w gospodarstwach przemysłowych;
  • samice świń unieruchomione są przez wiele tygodni w kojcach porodowych, w których nie mogą nawet się obrócić, zamknięcie w małej przestrzeni powoduje bardzo duży stres u tych towarzyskich zwierząt;
  • prosiętom przycina się ogonki, kastruje i przycina zęby, zwykle bez żadnego znieczulenia, co powoduje ogromny ból.
Horrow show każdego dnia, nie tylko w Halloween.

Co można zrobić?

Co można więc zrobić, żeby pomóc zwierzętom hodowlanym? Namawiamy do dokonywania codziennych, mądrych wyborów konsumenckich i wybierania produktów, które pochodzą z mniejszych hodowli, zamiast tych z megaferm. W przypadku jajek system jest prosty i dobrze znany Polakom: należy wybierać jajka z numerem 0 lub 1. W przypadku mięsa, np. z kurczaka: warto zapłacić więcej za tego z małej hodowli, zjeść go rzadziej, ale lepszej jakości (badania pokazują, że takie mięso zawiera nawet 50% tłuszczu mniej i więcej kwasów omega-3). Warto też zmniejszyć ilość mięsa i produktów pochodzących od zwierząt w swojej diecie, a jeść więcej warzyw, strączków i kasz.

Horrow show każdego dnia, nie tylko w Halloween.

Pomóż nam zakończyć ten codzienny horror zwierząt, wejdź na tę stronę.
Więcej informacji o kampanii.

Horrow show każdego dnia, nie tylko w Halloween.

zdjęcia: Maciek Łuczniewski

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).