Ikona wyszukiwania

Sodexo - globalnie bez jajek "trójek"

News Section Icon Opublikowane 26.07.2016

25 lipca firma Sodexo ogłosiła, że do 2025 roku będzie używać jedynie jajek pochodzących z chowu bezklatkowego, zarówno tych w skorupkach, jak i w płynie (chodzi o gotową masę jajeczną w pojemniku).

Sodexo to jedna z największych firm oferujących różnego rodzaju usługi, m.in. w zakresie żywienia, zaopatrzenia restauracji czy cateringu. Działa w 80 krajach i obsługuje ponad 32 000 placówek, także w Polsce.

Jajka

Firma będzie współpracować w tym zakresie z partnerskimi organizacjami pozarządowymi, tak aby zapewnić wdrożenie zmian i stworzenie odpowiedniego systemu dostaw.

Ta decyzja ma objąć nie tylko wybrane kraje, ale oddziały na całym świecie! Przy podjęciu tej decyzji Sodexo współpracowało m.in. z Compassion in World Farming. To kolejny sukces naszej organizacji w kierunku poprawy losu kur i bardzo nas te zmiany cieszą!

Jak mówi Neil Barret, odpowiedzialny w tej firmie za zrównoważony rozwój: „Dla firmy, która działa na taką skalę, poprawa dobrostanu zwierząt to poważne przedsięwzięcie ze względu na kompleksowość naszego łańcucha dostaw i różnice w rolnictwie na całym świecie. Teraz skupiamy się na budowaniu partnerstwa z dostawcami, władzami oraz organizacjami zajmującymi się ochroną zwierząt hodowlanych, tak aby wspólnie osiągnąć postęp przy jednoczesnej edukacji poszczególnych udziałowców tego procesu”.

Jeśli ktoś obawia się, że to tylko czcze obietnice, to warto przypomnieć, że firma już wprowadziła pewne zmiany:

  • zrezygnowała z jajek z chowu klatkowego w Belgii w 2008 r. i w Niemczech w 2015 r.
  • w USA nie stosuje już jajek w skorupkach pochodzących z chowu klatkowego, podobnie będzie z jajkami w płynie od 2021 r.
  • nie stosuje jajek z chowu klatkowego także w Polsce!

Małgorzata Szadkowska z CIWF Polska cieszy się: „Gratulujemy Sodexo decyzji o zasięgu globalnym! Dzięki temu, że nie ograniczą sie jedynie do Belgii, Niemiec i USA, wysyłają silny sygnał do przemysłu spożywczego: koniec stosowania klatek we współczesnym chowie zwierząt musi nastąpić. Bardzo ważne wydaje nam się włączenie w to zobowiązanie jajek w płynie, czyli ukrytego składnika wielu produktów, ale to tylko pokazuje siłę tej decyzji. Mamy nadzieję, że ta polityka Sodexo będzie wzorem i motywacją dla kolejnych firm”.

Co roku Sodexo używa ok. 250 000 000 jaj na całym świecie.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).