Ikona wyszukiwania

Jajko czy kura?

News Section Icon Opublikowane 17.03.2016

Z myślą o nadchodzących świętach wielkanocnych filozoficznie pytamy „Jajko czy kura?” i od razu podpowiadamy: ten wybór to żadna filozofia, wybierzmy kurę. I to taką, która skubie zieloną trawę, wygrzewa się w słońcu i z zadowoleniem rozkłada skrzydła.

SOKR1_CIWF kopia_mini.jpg

Pięciu starożytnych filozofów powraca z filozoficznym pytaniem o jajko i kurę, ale tym razem zadają je współczesnym konsumentom.

PLATON_CIWF kopia_mini.jpg

Odpowiedź jest prosta - kura! Dlaczego? Ponieważ uważamy, że hodowanie zwierząt w klatkach, bez dostępu do światła i wybiegu, nie jest po prostu naturalne, ale przede wszystkim – jest bardzo okrutne dla zwierząt.

EPIKUR_CIWF kopia_mini.jpg

Jajka kur z chowu klatkowego oznaczone sa cyfrą 3. To najbardziej intensywny system - stłoczone kury nigdy (tj. przez około 1,5 roku) nie wychodzą z ciasnych klatek umieszczonych jedna obok drugiej w metalowych hangarach. Powierzchnia, jaka przypada tam na jedną kurę, to niewiele więcej niż karta A4. Światło, pasza i woda w takich miejscach są całkowicie zautomatyzowane. Tak hoduje się w naszym kraju około 30 milionów kur rocznie. 

PITA1_CIWF kopia_mini.jpg

Zwierzęta zamknięte w klatkach nie mają możliwości swobodnego poruszania się i wyrażania swoich naturalnych zachowań, takich jak szukanie pożywienia czy kąpiele w piasku, które pozwalają kurom utrzymać czystość piór. Ponadto, przebywając ze sobą na zbyt małej przestrzeni, reagują agresywnie i ranią siebie nawzajem oraz wydziobują sobie pióra.

ARY_CIWF kopia_mini.jpg

Rozwiązanie? Najlepiej unikać jajek oznaczonych numerem 3 i wybierać te z wolnego wybiegu (numery 1 oraz 0). Dzięki temu możemy przyczynić się zarówno do poprawy warunków dla zwierząt, jak i własnego zdrowia. Warto sprawdzać numery oznaczeń na jajkach i pamiętać, co stoi za tymi cyframi. Nie kupuj 3, bo oznacza to cierpienie zwierząt stłoczonych na małej powierzchni i dodatkowo - gorszą jakość pożywienia.

W marcu bieżącego roku przeprowadziliśmy śledztwo na polskich fermach kur, a w latach 2013-2015 także na fermach we Francji, we Włoszech, w Czechach i na Cyprze. Wszędzie jest tak samo - tzw. wzbogacone klatki niewiele różnią się od zakazanych w 2012 r. klatek bateryjnych.

Dlatego chcemy zrobić kolejny krok naprzód i wycofać klatki dla kur w ogóle!

A co Ty możesz zrobić?

Za udostępnienie miejsca do przeprowadzenia sesji zdjęciowej dziękujemy warszawskiej Kooperatywie "Dobrze".

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).