Ikona wyszukiwania

Tragiczne warunki transportu zwierząt do Turcji

News Section Icon Opublikowane 22.02.2016

Miliony eksportowanych poza granice Unii Europejskiej zwierząt cierpią, podczas gdy Komisja Europejska i kraje członkowskie tolerują systematyczne naruszanie prawa. Według przedstawionego obszernego raportu polskie firmy transportowe również brały udział w tych praktykach. Razem z organizacjami Eyes on Animals i TSB|AWF wzywamy do wprowadzenia zakazu eksportowania żywych zwierząt.

Prawie dwa miliony żywych zwierząt gospodarskich zostało wywiezionych z krajów UE do Turcji od 2010 do 2015 roku. Dochodzenie w sprawie tego eksportu ukazało ogromne cierpienie zwierząt i to, jak władze przymykają oko na wielokrotne naruszanie prawa przez przewoźników. W tych praktykach brały również udział firmy transportowe pochodzące z Polski. Firmy te podczas przewozu nie zapewniały zwierzętom odpowiednich ilości wody oraz odpoczynku po podróży trwającej dłużej niż 29 godziny i tym samym nie zastosowały się do obowiązujących przepisów.

Transport do Turcji
Eyes on Animals, TSB/AWF

Dochodzenie prowadzone przez organizacje zajmujące się ochroną zwierząt: Eyes on Animals, Animal Welfare Foundation i Tierschutzbund Zürich i wspierane przez CIWF Polska trwało 5 lat.

Niektóre z szokujących faktów, które zostały zaobserwowane i ujawnione:

  • zwierzęta były pozostawione w przeładowanych, zatłoczonych ciężarówkach, w temperaturach sięgających nawet 41,5°C
  • wiele zwierząt było pozostawionych na ciężarówkach nawet przez kilka dni,
    w jednym przypadku zwierzęta nie zostały wyładowane przez 7 dni
  • 900 tysięcy owiec, 850 tysięcy bydła i 5000 kóz wyeksportowano z UE do Turcji w okresie od 2010 do 2015
  • 70% spośród skontrolowanych w ciągu ostatnich 5 lat złamało jedno lub kilka rozporządzeń UE; 247 ciężarówek z 352 skontrolowanych przewoźników naruszyło prawo
  • odnotowano przypadek znalezienia martwej, ciężarnej krowy w pojeździe. Według raportu martwa krowa leżała wśród innych ściśniętych żywych zwierząt. Była spuchnięta i w stanie rozkładu, z organami i odchodami wypływającymi na zewnątrz
  • ranne i umierające zwierzęta oraz te w ciąży były pozostawione bez jakiejkolwiek opieki weterynaryjnej, a pomiędzy zwierzętami żywymi można było znaleźć ciała zwierząt martwych, które nie zostały usunięte z ciężarówek.

Pomimo wielokrotnego przedstawiania odpowiednim władzom dowodów na to, jak okrutny jest transport żywych zwierząt, władze te nie podjęły żadnych kroków, żeby zatrzymać eksport żywych zwierząt poza Unię Europejską.

W 2015 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że rozporządzenie UE dotyczące transportu zwierząt 1/2005, które określa maksymalny czas podróży dla transportu zwierząt i inne środki ochronne, musi być przestrzegane przez przewoźników z miejsca wyjazdu do miejsca przeznaczenia, nawet jeśli miejsce docelowe znajduje się poza krajami UE.

Podpisz petycję wzywającą ministrów rolnictwa do zaprzestania eksportu zwierząt do Turcji.

Film dokumentujący warunki, w jakich żywe zwierzęta są eksportowane do Turcji.

 Obejrzyj zdjęcia ze śledztwa.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).