Ikona wyszukiwania

A Ty postępujesz zgodnie ze swoimi wartościami?

News Section Icon Opublikowane 01.02.2016

Zrób test

Większość ludzi zdecydowanie zgadza się z tym, że rzeczy, które w społeczeństwie nie funkcjonują, należy naprawić, jednak ich czyny nie zawsze odzwierciedlają to, w co wierzą. Dlatego patrzymy na wpływ integralności, czyli postępowania zgodnie z wyznawanymi zasadami, kiedy chodzi o realną zmianę.

Widzimy to cały czas – albo u siebie, albo u innych - pewną rozbieżność pomiędzy naszą postawą a zachowaniem. Ktoś może powiedzieć, że na przykład chce schudnąć, ale w ogóle nie ćwiczy. Albo że naprawdę martwi go ilość odpadów trafiających na wysypiska, a jednocześnie nie segreguje swoich własnych śmieci.
Oczywiście to uproszczone przykłady i kiedy mówimy o zmianie czyjegoś stylu życia, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednak społeczeństwo pełne jest takich niespójności, podwójnych standardów czy jakkolwiek to nazwiemy, nawet jeśli większość to ludzie o wielkich sercach i z dobrymi intencjami.

Więc o co właściwie chodzi? Zdaniem psychologów pojawia się tutaj rozdźwięk między naszymi deklarowanymi zasadami, a tym, jak faktycznie postępujemy. I bardzo wyraźnie uwidacznia się to w przypadku naszego ostatniego filmu, który jest częścią kampanii Koniec Epoki Klatkowej.

Filmowy eksperyment

Ten film jest eksperymentem. Nie w czysto naukowym sensie, który pozwoliłby na zebranie wyników badań w celu ich porównania i przeanalizowania. To bardziej subtelny eksperyment, osobisty test, który pyta oglądających, czy ich własne wewnętrzne i zewnętrzne ja, ich uczucia i czyny są spójne, czy raczej sprzeczne.

Nasz film to kolaż fragmentów przeróżnych filmów, od hollywoodzkich hitów, przez wystąpienia TED, po najnowsze teledyski, poruszająca forma, która pokazuje, czym jest prawdziwe współczucie i spójność. Proste, acz dobitne zdania („Siebie nie okłamiesz”) i bezpośrednie pytania („Jakie są twoje wartości i co z nimi zrobisz?”) koncentrują uwagę na tej najważniejszej rzeczy, która po nich następuje.

Działanie vs milczenie

W końcu nadchodzi ten moment – rzeczywistość przemysłowego chowu królików, która dotyka ok. 330 mln królików każdego roku – i jest przerażający. Ale masz wybór, możesz opowiedzieć się przeciwko takiemu okrucieństwu albo pozostać cicho i nie robić nic.

Chociaż film porusza interesującą kwestię dotyczącą tego, co nam się często nie udaje, to nie jest aż tak źle. W naszym filmie jest też zdecydowani pozytywny przekaz – jeśli ludzie zdecydują się postępować zgodnie ze swoimi zasadami, świat może stać się lepszym miejscem. A ostatecznie możemy zakończyć przemysłowy chów zwierząt, jedną z najgorszych praktyk naszych czasów, odpowiedzialną za cierpienie miliardów zwierząt, pogorszenie naszego zdrowia i niszczenie planety. To prawdziwie inspirująca myśl.

Dobra wiadomość jest taka, że wielu z nas już całkiem nieźle udało się połączyć nasze zachowanie i zasady. Przykładami tego niesamowitego wpływu, jaki może mieć takie postepowanie, są sukcesy naszych kampanii czy też coraz istotniejsza społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli włączanie zasad etycznych do strategii biznesowej firm, będące w dużym stopniu wynikiem nacisku społecznego.

Bądź zmianą

Jeśli uważasz, że czas zakończyć przemysłowy chów zwierząt, to znaczy, że właśnie nadszedł czas, by stanąć za swoimi poglądami. Jak powiedziała amerykańska antropolożka Margaret Mead: „Nigdy nie wątp, że mała grupa troskliwych, zaangażowanych osób może zmienić świat. Tak naprawdę to jedyna rzecz, która go kiedykolwiek zmieniła”.

Widziałeś/aś już nasz najnowszy film? Jeśli nie, obejrzyj go tutaj, zadziałaj zgodnie ze swoimi zasadami i udostępniaj dalej.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).