Ikona wyszukiwania

Przetworzone mięso na liście substancji rakotwórczych

News Section Icon Opublikowane 28.10.2015

W tym tygodniu media całego świata rozpisywały się na temat wyników raportu Światowej Organizacji Zdrowia, która dodała przetworzone mięso* do listy substancji rakotwórczych, obok na przykład papierosów czy azbestu. Dodatkowo uznała też czerwone mięso za potencjalnie rakotwórcze.

Kiełbasy

Grupa Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która przygotowała raport, przeanalizowała ok. 800 badań dotyczących powiązania jednego z kilkunastu rodzajów raka z jedzeniem czerwonego oraz przetworzonego mięsa, w różnych krajach i u ludzi będących na różnej diecie.

Analizowane badania dotyczyły przede wszystkim raka odbytu, ale także raka trzustki i prostaty.

Przetworzone mięso - najbardziej ryzykowne

Za najbardziej ryzykowne uznane zostało mięso przetworzone*. Jak mówią autorzy – każda 50-gramowa porcja przetworzonego mięsa dziennie podwyższa ryzyko zachorowania na raka odbytu o 18%.

Autorzy raportu dodają także, że kluczem do ograniczenia ryzyka jest zróżnicowana dieta. Ryzyko zachorowania na raka odbytu przez osobę spożywającą przetworzone mięso nie jest wysokie, ale wzrasta wraz ze wzrostem ilości spożywanego mięsa. Na pewno więc warto zwracać uwagę na to, aby tego rodzaju mięsa nie było w diecie zbyt dużo.

Wnioski te idą w parze z coraz częściej pojawiającymi się zaleceniami instytucji dietetycznych, które zalecają ograniczenie ilości jedzonego mięsa i na tym też zależy naukowcom – aby wnioski raportu były uwzględniane przy tworzeniu narodowych zaleceń dotyczących zdrowia.

Szkodliwe nie tylko dla zdrowia

CIWF od dawna zwraca uwagę na szkodliwy wpływ produkcji i spożycia dużych ilości mięsa nie tylko na zdrowie, ale także na środowisko. Produkcja taniego mięsa i jego duża konsumpcja, możliwa dzięki chowowi przemysłowemu, przyczyniła się do fali otyłości, cukrzycy oraz chorób serca i niektórych rodzajów nowotworów.

Fermy przemysłowe zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze, a także w znacznym stopniu wpływają negatywnie na klimat. Autorka raportu ONZ z bieżącego roku, Hilal Elver, powiedziała, że "obecny poziom konsumpcji mięsa i nabiału jest głównym czynnikiem wpływającym na zmiany klimatu, a zmiany te mogą być efektywnie ograniczane, jeśli zmniejszymy zapotrzebowanie na te produkty".

Informację prasową Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem można znaleźć tutaj.

Pytania i odpowiedzi na temat badań.


* Przetworzone mięso – mięso, które zostało poddane obróbce poprzez osolenie, wędzenie, fermentację itp., w celu wzmocnienia smaku albo zakonserwowania. Przykłady – parówki, wędliny, kiełbasy, boczek, mięso w puszce itp.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).