Ikona wyszukiwania

Kolejne zmiany w McDonald's

News Section Icon Opublikowane 09.09.2015

Właśnie dzisiaj McDonald’s w USA i Kanadzie ogłosił, że w ciągu najbliższych 10 lat zakończy używanie jajek z chowu klatkowego w swoim menu. Gratulujemy nie tylko firmie McDonald’s, ale także naszemu oddziałowi z USA, który współpracował przy podejmowaniu tej decyzji.

Zmiany w rękach firm

W krajach takich jak USA, w których prawo chroniące zwierzęta hodowlane jest bardzo słabe, to często właśnie w rękach firm spożywczych leży wprowadzanie naprawdę istotnych zmian. Kiedy w 2012 r. McDonald’s obiecał wycofanie się z korzystania z kojców pojedynczych (czyli takich, w których zwierzęta nie mogą się nawet obrócić) w chowie świń, za jego przykładem poszło wiele innych firm.

Tym razem to właśnie McDonald’s poszedł śladem innych. Tylko w ostatnich miesiącach giganci obecni na amerykańskim rynku spożywczym – Compass, Aramark czy Sodexo, również ogłosili politykę rezygnacji z używania jajek pochodzących z chowu klatkowego.

Jak powiedział prezes McDonald’s USA:

Nasi klienci coraz częściej chcą wiedzieć więcej na temat swojego jedzenia i tego, skąd pochodzi. Nasza decyzja, żeby używać wyłącznie jajek z chowu bezklatkowego, podkreśla nacisk, jaki kładziemy, aby spełniać, a nawet wyprzedzać oczekiwania klientów.

Olbrzymia skala

McDonald’s każdego roku kupuje 2 miliardy jajek w Stanach i 120 mln w Kanadzie. Oznacza to lepsze warunki chowu dla ponad 7 milionów kur.

Na terenie Unii Europejskiej taka polityka już obowiązuje, podobna decyzja zapadła niedawno w Australii i Nowej Zelandii. Zmiany dotyczą jajek serwowanych w menu śniadaniowym, włączając w to jajka w skorupkach oraz w płynie (często dla przyspieszenia pracy rozbite jajka są już w dużych pojemnikach).

McDonald's na świecie

Compassion in World Farming współpracuje z McDonald’s od 2008 roku. W Wielkiej Brytanii i w Holandii wszystkie serwowane jajka pochodzą z wolnego wybiegu (tzw. jedynki). W pozostałych krajach unijnych korzysta się z jajek z chowu ściółkowego (tzw. dwójki). Ta decyzja została wprowadzona w życie w 2012 r i CIWF uhonorował ją nagrodą Good Egg Award. W Nowej Zelandii i Australii jajka z chowu bezklatkowego będą jedynymi używanymi odpowiednio od 2016 i 2017 roku.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).