Ikona wyszukiwania

Parlament Europejski przeciw klonowaniu

News Section Icon Opublikowane 07.09.2015

Aktualizacja - 8 września w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące proponowanych poprawek. Większością głosów 529 do 120 poprawki zostały zatwierdzone.

A o co dokładnie chodzi?

Zwolennicy chowu przemysłowego mają nowy, wspaniały pomysł – chcą zalegalizować klonowanie, żeby jeszcze bardziej przyspieszyć selektywne rozmnażanie zwierząt i zwiększyć ich „produktywność”. Ale szybki wzrost i wysoka produktywność już teraz doprowadzają do śmierci wielu zwierząt, które umierają, ponieważ ich serca nie wytrzymują tego tempa, w innych przypadkach zostają one przedwcześnie zabite.

Strefa bez klonowania

Dlaczego nie chcemy klonowania

Klonowanie jawi się jako kolejne zagrożenie sposobu, w jaki produkujemy naszą żywność – coraz szybciej. Powoduje problemy związane ze zdrowiem i dobrostanem zwierząt zarówno u sklonowanych zwierząt, jak i noszących je matek:

  • u krów i świń, które są matkami zastępczymi, występuje większe ryzyko poronień oraz problemów przy porodzie,
  • wśród zwierząt-klonów częściej pojawiają się deformacje, choroby serca i układu oddechowego, powszechne są także braki systemu odpornościowego,
  • tylko z 1 na 7 sklonowanych embrionów krów i 1 na 16 w przypadku świń urodziło się żywe zwierzę, a wiele z tych urodzonych umarło jeszcze przed momentem odstawienia od matek.

Działamy!

Proces podejmowania przez polityków decyzji na temat klonowania będzie długi, musi wypowiedzieć się wiele autorytetów. Compassion in World Farming już jakiś czas temu podjęło działania, żeby poprawić proponowane przepisy.

Poprawki te zawierają zakaz wprowadzania na rynek i importu sklonowanych zwierząt i ich potomków oraz embrionów oraz nasienia klonów i ich potomków. 8 września Parlament Europejski ma zagłosować nad tymi wzmocnionymi przepisami.

Co już się wydarzyło

Komisja Europejska zasadniczo nie zgadza się na klonowanie zwierząt i ich import, ale dotyczy to wyłącznie samych klonów, nie ma już podobnych zastrzeżeń co do ich potomstwa.

Z kolei nieco inne zdanie mają posłowie Parlamentu Europejskiego. 17 czerwca nad przepisami dotyczącymi tego tematu debatowały i głosowały komisje zajmujące się rolnictwem oraz środowiskiem, zdrowiem i bezpieczeństwem żywności. Chcą zaostrzenia istniejących przepisów i takie poprawki będą głosowane już w najbliższy wtorek, 8 września, przez cały Parlament Europejski. Jesteśmy w miarę spokojni, jeśli chodzi o stanowisko polskich posłów, jednak nasze brytyjskie biuro aktywnie działa na swoim terenie, ponieważ to część brytyjskich posłów opowiada się za słabszymi przepisami.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).